Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Dhimbja në anën e majtë të barkut: Pse ndodh dhe çfarë është?

Tabela e kontentit

Dhimbja në anën e majtë të barkut është shpesh një shenjë e gazrave. Në disa raste ajo mund të jetë shenjë e një gjendjeje më serioze si divertikuliti, apandesiti ose ulcerat e stomakut që kërkojnë kujdes urgjent mjekësor. Për të dalluar ndryshimin dhe për të përcaktuar nëse duhet të lajmëroni mjekun, kushtojini vëmendje simptomave të tjera që mund të keni.

Dhimbja në pjesën e poshtme majtas të barkut e shoqëruar me simptoma të tilla si fryrje ose një bark i fortë është zakonisht tregues i dispepsisë. Megjithatë, nëse jeni duke përjetuar dhimbje të shoqëruar me temperaturë të lartë, të përziera, të vjella ose dhimbje të forta stomaku, kontaktoni menjëherë mjekun për të parandaluar ndonjë nga problemet serioze të listuara më sipër.

Pse ndodh dhimbja në anën e majtë të barkut? 

Këto janë disa nga shkaqet e zakonshme të dhimbjes së barkut në anën e majtë të trupit tuaj.

Apendesiti

A ndjeni dhimbje rreth dy centimetra larg kërthizës tuaj? Edhe pse dhimbja e apandesitit zakonisht ndodh në anën e djathtë të trupit tuaj, dhimbja fillestare shpesh fillon pranë kërthizës dhe duket sikur vjen nga e majta. Një infeksion apandesitit mund të shkaktojë probleme serioze nëse nuk trajtohet. Kini kujdes nëse dhimbja kalon në anën e djathtë të barkut, nëse përjetoni ethe, nauze dhe të vjella dhe kërkoni menjëherë trajtim mjekësor.

Divertikuliti

Nëse ju ose një i afërt i juaj mbi moshën 40 vjeç keni dhimbje barku, ethe dhe/ose të përziera, pyesni mjekun tuaj për divertikulitin. Divertikuliti është inflamacioni i qeseve të divertikulave në zorrën e trashë dhe është një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në anën e majtë të barkut. Megjithëse divertikuliti nuk është gjithmonë një gjendje serioze dhe shpesh mund të trajtohet me pushim dhe antibiotikë, mund të nevojitet kirurgji për pacientët me infeksione të rënda.

Kapsllëku

Një tjetër shkak i dhimbjes së barkut në anën e majtë të trupit është kapsllëku. Kapsllëku zakonisht shkaktohet nga mungesa e stërvitjes, dehidratimi ose një dietë që është shumë e ulët në fibra. Shumica e rasteve të kapsllëkut mund të trajtohen me aktivitet fizik të përditshëm apo duke pirë mjaftueshëm ujë, por në disa raste, dhimbja e mprehtë mund të kërkojë një konsultë me mjekun tuaj. Nëse dhimbja nuk përmirësohet pas përdorimit të medikamenteve pa recetë ose ndryshimit të stilit të jetesës, kërkoni kujdes mjekësor.

Gurët në veshka

Gurët në veshka janë depozita të vogla të kalciumit ose acidit urik që grumbullohen në veshka. Ato janë tepër të dhimbshme kur kalojnë nëpër traktin urinar. Simptomat e zakonshme të gurëve në veshka përfshijnë dhimbje në anën e majtë të barkut ose dhimbje shpine, urinim të dhimbshëm, ethe, nauze dhe të vjella. Nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga këto simptoma, drejtohuni tek mjeku juaj.

Ulçera në stomak

Të njohura gjithashtu si gastrit, ose inflamacion i stomakut, ulcerat e stomakut janë plagë në mukozën e stomakut të shkaktuara shpesh nga infeksionet ose nga përdorimi i tepruar i barnave anti-inflamatore josteroide (NSAIDs). Ato mund të shkaktojnë dhimbje në pjesën e sipërme të majtë të barkut dhe mund të shfaqen me simptoma të tilla si nauze, të vjella dhe jashtëqitje të përgjakshme ose të zeza. Ulçera e stomakut mund të trajtohen vetë, por shpesh mund të rikthehen nëse nuk kurohen siç duhet. Nëse po përjetoni ndonjë nga simptomat e mësipërme, mos prisni të kërkoni kujdes mjekësor.

Kur duhet të shqetësohem për dhimbjen në anën e majtë të barkut?

Në përgjithësi, dhimbja periodike e anës së majtë është një shenjë e gazrave ose dispepsisë dhe duhet të kalojë vetë. Por nëse vëreni dhimbje të forta abdominale në anën e majtë të trupit dhe ndonjë nga simptomat e mëposhtme, është koha të telefononi mjekun. Simptomat për të cilat duhet të shqetësoheni përfshijnë:

  • Ethe
  • Nauze ose të vjella
  • Lëkurë e ftohtë ose e lagësht
  • Frymëmarrje e shpejtë
  • Marramendje ose marramendje
  • Dobësi muskulore
  • Jashtëqitje të përgjakshme ose të vjella
  • Dhimbje barku që zgjat më shumë se një javë

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.