Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Pse Njerëzit Kolliten? Çfarë e Shkakton Kollën? – Parandalimi dhe Më Shumë

Tabela e kontentit

Kollitja është një mënyrë e rëndësishme për të mbajtur të pastër fytin dhe rrugët e frymëmarrjes. Përkundër kësaj, kollitja e tepërt mund të tregojë një sëmundje ose çrregullim themelor.

Në disa raste, kolla është e thatë, ndërsa në të tjera është më e rëndësishme dhe produktive. Produktive është kolla që sjell mukozë. Mukoza quhet edhe gëlbazë ose pështymë.

Kolla mund të jetë akute ose kronike:

 • Kolla akute zakonisht fillon papritur dhe shpesh është për shkak të një ftohjeje, gripi ose sinusiti. Zakonisht largohet pas 3 javësh.
 • Kolla e mirë zgjat 3 deri në 8 javë.
 • Kohëzgjatja e kollës zgjat më shumë se 8 javë

Çfarë e Shkakton Kollën?

Përveç infeksioneve të fundit të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, të tilla si ftohja e zakonshme dhe gripi, shkaqe të tjera të zakonshme përfshijnë:

 • Alergjitë dhe astma
 • Infeksionet pulmonare, të tilla si pneumonia ose bronkiti akut
 • Sëmundja kronike obstruktive pulmonare (emfizema ose bronkiti kronik)
 • Sinusiti që çon në rrjedhjen posterior të hundës
 • Sëmundjet e mushkërive si bronkiektazia, sëmundja intersticiale e mushkërive ose tumoret
 • Refluksi gastroezofageal
 • Pirja e duhanit
 • Ekspozimi ndaj tymit të dorës së dytë
 • Ekspozimi ndaj ndotësve të ajrit
 • Frenuesit ACE (ilaçe të përdorura për të kontrolluar presionin e gjakut)

Llojet e Kollës

Ka disa lloje të kollës, por ne do të përmendim ato më të zakonshmet:

Kollë Produktive

Një kollë produktive është ajo që, kur shfaqet, shkakton një vështrim ose mukus (sputum). Mukusi mund të gjendet në pjesën e pasme të qafës dhe zakonisht vjen nga hunda ose sinuset. Nuk është rastësi që shumë herë, kur kemi rrufë mund të shkaktojë kollitje. Sigurisht që ekziston mundësia që kolla të ngrihet nga mushkëritë dhe trakeja. Arsyet që mund ta shkaktojnë janë të shumta, ndër të cilat janë infeksioni viral dhe mikrobial, duhanpirja, sëmundja kronike e mushkërive (SPOK) por edhe dhimbja akute apo kronike e shpinës.

Kolle e Thate

E kundërta e një kollë produktive është e thatë, gjatë së cilës nuk prodhohet gëlbazë. Arsyeja që kemi një kollë të thatë është ekspozimi kronik ndaj agjentëve infektivë irritues ose pas rasteve akute:

 • Sëmundjet virale (kollë infektive). Pas një ftohjeje ose gripi të zakonshëm. Kolla mund të zgjasë edhe një javë
 • Bronkospazma. Domethënë spazma e bronkeve, e shkaktuar nga acarimi bronkial, sidomos gjatë natës (në bronkitin akut).
 • Obstruksion i pjesshëm i rrugëve të frymëmarrjes nga një “objekt”, si per shembull – copa ushqimi ose ilaçesh. Në këtë rast nuk po flasim për mbytje pasi në mbytje nuk mund të ketë kollë pasi karakteristikë e saj është se bllokon plotësisht fytin dhe nuk hyn e as nuk del ajri.

Kollë dhe Astmë

Astma është një inflamacion kronik i rrugëve të frymëmarrjes (bronkeve) në të cilin përfshihen shumë qeliza të ndryshme duke shkaktuar ngushtim të rrugëve të frymëmarrjes dhe për pasojë kollë, gulçim, rëndim në gjoks, fishkëllimë. Këto simptoma mund të jenë të izoluara ose të bashkekzistojnë. Në rastet e astmës, kollitja shfaqet kur flasim, qeshim apo bërtasim. Kjo është ndoshta më karakteristike që e dallon kollën e astmës nga të tjerat. Pranvera është koha më e vështirë për ata që vuajnë nga astma dhe mënyra për ta përballuar atë është thithja.

Kollë Nate

Kollitja shfaqet shpesh gjatë natës kur ne shtrihemi. Zakonisht, kjo lloj kolle shoqërohet me alergji. Mund të shoqërohet me simptoma të tjera, si rrjedhje hundësh.

Kollë dhe Duhan

Kolla është një manifestim tipik tek duhanpirësit kronikë. Kolla e njohur e cigares është për shkak të inflamacionit të shkaktuar në rrugët e frymëmarrjes. Rrugët e vogla dhe të mëdha të frymëmarrjes nuk funksionojnë siç duhet. Rrugët e frymëmarrjes janë të mbuluara me qeliza me qime të imëta, që të kujtojnë “qerpikët”, të cilët bllokojnë toksinat në ajrin e thithur dhe i drejtojnë ato në brendësi të zgavrës me gojë. Tymi më pas i paralizon këto qeliza dhe i pengon ato të funksionojnë siç duhet, duke shkaktuar inflamacion. Reagimi i trupit ndaj gjithë këtij procesi është kolla.

Kollë dhe Urth

Nëse kolla shoqërohet me urth dhe ngjirurit e zërit, mund të jetë për shkak të çrregullimeve të tretjes, siç është sëmundja e refluksit gastroezofageal. Refluksi gastroezofageal është një rrjedhë e konsiderueshme lart e acideve të stomakut në ezofag. Është e rëndësishme të theksohet se sëmundja e refluksit gastroezofageal është një nga shkaqet më të zakonshme me kalimin e kohës.

Kjo kollë është e thatë dhe spazmatike. Ndërsa acidet e stomakut hyjnë në ezofag, ato ka të ngjarë të hyjnë në mushkëri, duke shkaktuar probleme të frymëmarrjes (nga kolla e vazhdueshme, kongjestion i gjoksit dhe ngjirurit e zërit deri te astma, laringiti, pneumonia ose fishkëllima). Nëse problemi nuk është aq i rëndë, ekspertët rekomandojnë të flini me kokën më lart se pjesa tjetër e trupit dhe shmangni vaktet 3-4 orë para gjumit.

Kur të Konsultoheni me Një Profesionist Shëndetësor?

Telefononi mjekun tuaj nëse keni:

 • Kollë e fortë e cila fillon papritur
 • Tingulli me frekuencë të lartë (i quajtur fishkëllimë) kur merrni frymë
 • Kollë e cila prodhon gjak
 • Temperatura (mund të tregojë një infeksion bakterial që kërkon antibiotikë)
 • Gëlbazë viskoze, me erë, dhe ngjyrë të verdhë-jeshile (mund të tregojë një infeksion bakterial)
 • Historia e sëmundjeve të zemrës, ënjtja e këmbëve ose një kollë që përkeqësohet kur shtriheni (mund të tregojë dështim kongjestiv të zemrës)
 • Ekspozimi ndaj dikujt me tuberkuloz
 • Humbje e pavullnetshme e peshës ose djersitje gjatë natës (mund të tregojnë gjithashtu tuberkuloz)
 • Kollë që zgjat më shumë se 10 deri në 14 ditë
 • Kollë tek një foshnjë më pak se 3 muajshe

Çfarë Duhet të Prisni kur Vizitoni Mjekun Tuaj?

Në raste urgjente pacienti do të trajtohet fillimisht për të stabilizuar gjendjen e tij. Pas stabilizimit, mjeku juaj do t’ju bëjë pyetje në lidhje me kollën tuaj, të tilla si:

 • A prodhohet gjak  ngakolla? (Sa?, dhe sa shpesh:)
 • Ju keni gëlbazë kur kolliteni? Si duken ato? A janë të trasha dhe të vështira për t’u hequr? Sa gëlbazë prodhohet çdo ditë?
 • A është kolla e rëndë? A është kolla e thatë?
 • A e dëgjoni tingullin e kollës së një foke?
 • Cili është lloj i kollitjes? Filloi papritur? A është rritur kohët e fundit? A përkeqësohet kolla gjatë natës? Kur zgjoheni në mëngjes?
 • Sa kohë ka zgjatur kolla?
 • A është kolla më e keqe kur jeni shtrirë nga njëri krah?
 • A ka episode të papritura të kollitjes me mbytje dhe të vjella?
 • Çfarë simptomash të tjera keni?
 • Ekzaminimi klinik do të fokusohet në veshët, hundën, qafën dhe gjoksin.

Testet diagnostike të cilat mund të kryhen përfshijnë:

 • Bronkoskopia
 • Shintigrafia e mushkërive
 • Testet e funksionit pulmonar
 • Analiza e pështymës (nëse kolla prodhon sputum)
 • X-ray e gjoksit

Kur Duhet të Shqetësohemi Për Kollën?

Zakonisht, kolla eliminohet, ose të paktën përmirësohet ndjeshëm, brenda dy javësh. Nëse kolla vazhdon për më gjatë, mund të nënkuptojë se mikrobet patogjene kanë gjetur terren pjellor për rritje dhe zhvillim në diçka më serioze, si për shembull, bronkit ose pneumoni.

Nëse keni një llojë kolle e cila nuk është përmirësuar në këtë kohë, vizitoni një mjek, pasi mund të jetë një simptomë e një problemi më të rëndë. Nëse shfaqen simptoma të tjera, kontaktoni mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.

Simptoma të tilla mund të jenë:

 • ethe
 • dhimbje gjoksi
 • dhimbje koke
 • ndjesi përgjumje
 • konfuzion
 • gjak që krijohet nga kollë ose vështirësi në frymëmarrje, atëhere është e rëndësishme të kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore

Parandalimi i Kollës

 • Mos pini duhan dhe shmangni duhanin pasiv (kur pinë duhan njerëzit rreth jush).
 • Nëse keni alergji sezonale, si për shembull riniti alergjik, qëndroni në ambiente të mbyllura në ditët me një ngarkesë të lartë të alergeneve në ajër. Nëse është e mundur, mbani dritaret të mbyllura dhe përdorni një kondicioner. Shmangni ajrosjet e jashtme. Bëni dush dhe ndërroni rrobat kur të ktheheni nga jashtë.
 • Nëse keni alergji gjatë gjithë vitit, mbuloni jastëkët dhe mbulesën e dyshekut me grimë, përdorni një jonizues ajri dhe shmangni kafshët shtëpiake dhe shkaktarët e tjerë.

Nëse keni ndonjë nga llojet e kollës që përmendëm më sipër, atëherë mund të kontaktoni stafin mjekësor të Spitalit Continental dhe ne do ju sigurojmë se do të kujdesemi për kollën tuaj në mënyrën më të përshtatshme.

Tani mund të kontaktoni spitalin tonë dhe ne do të caktojmë një takim për ju, sa më shpejt të jetë e mundur.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.