Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Ulçera e Stomakut – Shkaqet, Shenjat dhe Trajtimi

Tabela e kontentit

Ulcera ne Stomak dhe Prof. Dr. Bledar Kraja.

Ulçera e stomakut janë plagë të dhimbshme që mund të gjenden në mukozën e stomakut ose zorrës së hollë dhe janë shenja më e dukshme e sëmundjes së ulçerës peptike. Ato ndodhin kur shtresa e trashë e mukusit që mbron stomakun nga lëngjet tretëse zvogëlohet (hollohet), duke lejuar kështu acidet tretëse të “kafshojnë” indet e mukozës gastrike.

Ulçera gastrike ose peptike është e lehtë për t’u trajtuar, por mund të zhvillohet në një gjendje serioze nëse nuk trajtohet.

Çfarë e Shkakton Ulçerën e Stomakut?

Ulçera gastrike ose peptike nuk shkaktohet domosdoshmërisht nga një faktor i vetëm. Reduktimi i mukozës së stomakut, i cili çon në një ulçerë, zakonisht shkaktohet nga një nga faktorët e mëposhtëm:

 • Infeksioni me Helicobacter Pylori
 • Përdorimi afatgjatë i barnave anti-inflamatore jo-steroide, si aspirina dhe ibuprofeni
 • Acidi i tepërt (hipersekretimi) në stomak, i cili mund të jetë i trashëguar ose i lidhur me stilin e jetës (stres, pirja e duhanit) dhe ushqime të caktuara
 • Sindroma Zollinger-Ellison, një sëmundje e rrallë që shkakton trupin të prodhojë sasi të tepërt të acideve të stomakut

Disa faktorë dhe sjellje mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të ulçerës në stomak:

 • Pirja e duhanit
 • Përdorimi i shpeshtë i steroideve (të tilla si ato për trajtimin e astmës)
 • Hiperkalcemia (mbiprodhimi i kalciumit)
 • Historiku mjekësor familjar i ulçerës në stomak
 • Mosha (nëse jeni mbi moshën 50 vjeçare)
 • Konsumimi i tepërt i alkoolit

Ulçera e Stomakut dhe Simptomat

Ka disa simptoma që lidhen me ulçerën e stomakut. Ashpërsia e simptomave përcaktohet nga ashpërsia e ulçerës.

Simptoma më e zakonshme është një ndjesi djegieje, ose dhimbje në zonën midis gjoksit dhe kërthizës. Normalisht, dhimbja është më e fortë kur stomaku juaj është bosh dhe kjo dhimbje mund të zgjasë nga disa minuta deri në disa orë.

Simptoma të tjera të zakonshme përfshijnë:

 • Dhimbje të përgjithshme në stomak
 • Humbje peshe
 • Humbja e oreksit për shkak të dhimbjes
 • Nauze (trazira) ose të vjella
 • Inflacioni
 • Gërmim, ose refluks gastroezofageal
 • Urthi (ndjesi djegieje në gjoks)
 • Dhimbje që shtohet kur hani, pini ose merrni antacid

Diagnoza e Ulçerës së Stomakut

Diagnoza dhe trajtimi varen nga simptomat dhe ashpërsia e ulçerës. Për të diagnostikuar një ulçerë në stomak, mjeku juaj do të kërkojë historikun tuaj mjekësor dhe do të ekzaminojë simptomat tuaja, si dhe çdo ilaç me recetë ose pa recetë që po merrni.

Mund të nevojiten analiza të gjakut, ekzaminimi kimik I jashtëqitjes ose frymëmarrjes për të përjashtuar infeksionin me Helicobacter pylori. Në një test frymëmarrjeje, do t’ju udhëzohet të pini një lëng të pastër dhe të merrni frymë në një qese, e cila më pas do të mbyllet. Nëse Helicobacter pylori është i pranishëm, mostra e frymëmarrjes do të përmbajë nivele më të larta se normale të dioksidit të karbonit.

Teste të tjera të përdorura për të diagnostikuar shqetësimin e stomakut përfshijnë:

 • Gëlltitja e bariumit. Ju do të duhet të gëlltisni një lëng të bardhë të trashë (barium) që do të mbulojë traktin e sipërm gastrointestinal dhe do të ndihmojë mjekun të shohë stomakun dhe zorrën e hollë në një rreze X.
 • Introspeksioni. Një tub i hollë fleksibël me një lente në fund futet nga goja në stomak dhe në pjesën e parë të zorrës së hollë. Ky test përdoret për të zbuluar ulçerat, gjakderdhjet dhe çdo ind anormal.
 • Biopsi endoskopike. Një pjesë e indit të stomakut hiqet për analizë në laborator.

Trajtimi i Ulçerës së Stomakut

Trajtimi ndryshon në varësi të shkakut të ulçerës. Shumica e ulçerave mund të trajtohen me një recetë nga mjeku juaj, por në raste të rralla, mund të kërkohet të procedohet në kirurgji.

Është e rëndësishme që menjëherë të filloni trajtimin për ulçerat e stomakut. Nëse keni ulçera me gjakderdhje, atëherë ndoshta do t’ju duhet të trajtoheni për kujdes intensiv dhe gjithashtu mund të keni nevojë për transfuzion gjaku.

Trajtim jo kirurgjikal

Nëse ulçera e stomakut është rezultat i një infeksioni Helicobacter pylori, do t’ju duhet të merrni antibiotikë dhe ilaçe të quajtura frenues të pompës së protonit. Frenuesit e pompës protonike bllokojnë qelizat e stomakut të cilat prodhojnë acid.

Përveç këtyre trajtimeve, mjeku juaj mund të sugjerojë gjithashtu:

 • Të ndaloni përdorimin e të gjitha barnave anti-inflamatore jo-steroide
 • Bllokuesit e receptorit H2 (ilaçe që gjithashtu bllokojnë sekretimin e acidit)
 • Probiotikët (bakteret e dobishme që ndihmojnë në vrasjen e baktereve Helicobacter pylori)
 • Endoskopia përcjellëse
 • Suplementet e bismutit

Simptomat e ulçerës mund të largohen shpejt me trajtimin e duhur. Por edhe nëse ato zhduken, duhet të vazhdoni të merrni çdo mjekim të përshkruar nga mjeku juaj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në infeksionin Helicobacter pylori për t’u siguruar që të gjitha bakteret janë eliminuar.

Efektet anësore të medikamenteve që përdoren për të trajtuar ulcerat e stomakut mund të përfshijnë:

 • Diarreja
 • Sëmundja e lëvizjes
 • Dhimbje barku
 • Marramendje
 • Dhimbje koke

Këto efekte anësore janë zakonisht të përkohshme. Nëse ndonjë nga këto ju shkakton shqetësim të rëndë, bisedoni me mjekun tuaj për ndryshimin e ilaçit.

Trajtimi kirurgjik

Në raste shumë të rralla, një ulçerë stomaku me komplikime mund të ketë nevojë për kirurgji. Kjo mund të ndodhë për ulcerat që:

 • Kanë gjakderdhje
 • Ata rishfaqen
 • Ato shkaktojnë këputje në stomak
 • Ata nuk shërohen
 • Ato parandalojnë kalimin e ushqimit nga stomaku në zorrën e hollë

Kirurgjia mund të përfshijë:

 • Heqjen e të gjithë ulçerës
 • Marrjen e indit nga një pjesë tjetër e zorrëve dhe qepja e tij nga ana e ulçerës
 • Prerjen e mbaresave nervore në stomak për të reduktuar prodhimin e acidit në stomak
 • Shërimin i një arterie të gjakosur

Terapi shtëpiake për ulcerat e stomakut

Përveç ngrënies së ushqimeve të shëndetshme, sa vijon mund të ndihmojë në uljen e efekteve të Helicobacter pylori, një bakter që është përgjegjës për shumë ulçera në stomak. Megjithatë, këto suplemente nuk kanë për qëllim të zëvendësojnë barnat me recetë ose planin tuaj aktual të trajtimit. Mjetet juridike në shtëpi përfshijnë:

 • Mjaltë
 • Probiotikët
 • Glutamina (burimet dietike të glutaminës përfshijnë pulën, vezët, peshkun, spinaqin dhe marulen)

Parandalimi i Ulçerës së Stomakut

Për të parandaluar përhapjen e baktereve që mund të shkaktojnë ulçerë në stomak, lani duart rregullisht me sapun dhe ujë. Gjithashtu, duhet ta lani mirë ushqimin dhe ta gatuani saktësisht sipas nevojës.

Për të parandaluar ulcerat e shkaktuara nga barnat anti-inflamatore jo-steroide, ndaloni përdorimin e tyre (nëse është e mundur) ose zvogëlonjini ato. Nëse keni nevojë të merrni ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, sigurohuni që të ndiqni dozën e rekomanduar dhe të shmangni alkoolin në kombinim me këto barna. Duhet t’i merrni gjithmonë me ushqim dhe lëngje.

Ulçera e Stomakut dhe Dieta

Në të kaluarën supozohej se dieta mund të shkaktonte ulçera në stomak. Sot ne jemi të vetëdijshëm se nuk është kështu. Përveç kësaj, ne e dimë se ndërsa ushqimet që hani nuk mund të shkaktojnë ose kurojnë një ulçerë në stomak, një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë sistemin tuaj të tretjes dhe shëndetin e përgjithshëm.

Në përgjithësi, është mirë të ndiqni një dietë e cila është e pasur me fruta, perime dhe fibra.

Është gjithashtu e mundur që disa ushqime mund të luajnë një rol në zhdukjen e Helicobacter pylori. Ushqime të tilla që luftojnë bakterin ose forcojnë mbrojtjen e trupit ndaj tij përfshijnë:

 • Perime me gjethe si spinaqi dhe lakra jeshile
 • Mollët
 • Brokoli, lulelakra, marule dhe rrepka
 • Boronica, manaferrat e kuqe, luleshtrydhet dhe manaferrat
 • Vaj ulliri
 • Ushqime të pasura me probiotikë, si kosi (veçanërisht me bakteret lactobacillus dhe saccharomyces)

Përveç kësaj, duke qenë se njerëzit me ulçerë në stomak zhvillojnë edhe sëmundjen e refluksit gastroezofageal, këshillohet që të shmangen ushqimet pikante për aq kohë sa ulçera shërohet.

Çfarë duhet shmangur

Konsumimi i alkoolit dhe pirja e duhanit, megjithëse nuk janë shkaktarë të drejtpërdrejtë të ulçerës peptike, mund të çojnë në rikthimin e saj. Etanoli është një irritues për mukozën.

Për shkak se ata që kanë ulçerë në stomak mund të kenë edhe refluks acidi, është mirë të mos hanë ushqime pikante dhe të tharta. Shmangni ushqimet e skuqura, specat djegës, shumë erëza dhe limon.

Si kafeja me kafeinë ashtu edhe ajo pa kafeinë mund të rrisë prodhimin e acidit gastrik dhe të përkeqësojë simptomat.

Kontaktoni mjekun tuaj nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga simptomat që përmendëm më sipër. Gjithashtu, nëse shqetësimi që ndjeni është i lehtë, ulçera e stomakut mund të bëhet mjaft e keqe nëse nuk trajtohet siç duhet. Spitali Continental është vendi më i përshtatshëm për të trajtuar problemet tuaja të ulçerës në stomak.

Spitali ynë ka mjekë profesionistë të specializuar të cilët mund të kenë një qasje të përshtatshme për problemin tuaj si dhe të krijojnë një plan trajtimi mjekësor të personalizuar për ju.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.