Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

10 Këshillat Më Të Rëndësishme Para Lindjes

Tabela e kontentit

Shtatzënia është periudha më e rëndësishme e jetës suaj dhe përmes saj kupton se jeta juaj ndryshon tërësisht. Duhet të harroni zakonet e këqija dhe abuzimet, sepse foshnja juaj ka nevojë për një nënë të shëndetshme që të rritet siç duhet. Më poshtë, ne do të rendisim 10 këshilla të rëndësishme para lindjes të cilat ju padyshim duhet të ndiqni.

  1. Ekzaminime Para Lindjes – Një Gjinekolog i Përshtatshëm

Programoni kontrollet tuaja para lindjes. Ekzaminimi para lindjes është thelbësor për shëndetin e foshnjës tuaj dhe duke zgjedhur mjekun e duhur do të keni muaj për të ndërtuar një marrëdhënie të mirë në përgatitjen e lindjes.

Nga ana tjetër, gjinekologu që do të zgjidhni për të monitoruar shtatzëninë tuaj është çështja më e rëndësishme. Duhet të zgjidhni një mjek me përvojë, i cili do t’ju bëjë të ndiheni rehat duke diskutuar me të çdo çështje që ju shqetëson. Duhet të ndani me të frikën dhe shqetësimet tuaja, për të qenë sa më e qetë dhe e relaksuar gjatë lindjes.

  1. Dietë e Shëndetshme dhe e Ekuilibruar

Nuk është e nevojshme të hani më shumë gjatë shtatzënisë, por është e rëndësishme të keni një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Shumë gra zgjedhin të mos hanë ushqime të caktuara, por është gjithmonë e mundur t’i zëvendësojnë ato me të tjera të cilat kanë vlera të ngjashme ushqyese. Qëllimi juaj është një dietë e plotë dhe e ekuilibruar e cila përfshin perime dhe fruta, karbohidrate (mundësisht drithëra), proteina (të cilat mund të gjenden në peshk, mish, vezë, arra) dhe qumësht ose produkte qumështi në mënyrë të përditshme.

  1. Suplementet Ushqimore

Suplementet e vitaminave që u jepen grave shtatzëna nuk janë në vetvete një komponent i një diete të ekuilibruar. Por ato janë një mbështetje për momentet kur jeni “të rënë”, kur nuk ushqeheni mirë, apo kur nuk jeni në gjendje të hani sa duhet për shkak të një sëmundjeje. Marrja e acidit folik është e rëndësishme gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë pasi zvogëlon rrezikun e komplikimeve të kordonit kërthizor.

Sigurohuni që të flisni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të merrni ndonjë shtesë për dietën tuaj ushqimore para lindjes.

  1. Ekzaminime Mjekësore

Ekzaminimet mjekësore mund të kërkojnë kohë, por janë të nevojshme. Mjeku do t’ju sugjerojë analizat e nevojshme që duhet të bëni çdo muaj (gjak, urinë, presion të gjakut), për të kontrolluar gjendjen e trupit tuaj.

  1. Ushtrohuni Rregullisht

Ushtrimet e shpeshta kanë përfitime të shumta për nënat në pritje. Konkretisht, kontribuon në forcimin e trupit dhe forcimin e qëndrueshmërisë. Kjo do t’ju ndihmojë të përballoni peshën e tepërt të shtatzënisë dhe sigurisht me procesin e lindjes. Gjithashtu do t’ju ndihmojë të rifitoni peshën tuaj më lehtë pas lindjes. Më në fund, do t’ju përtërijë fizikisht dhe mendërisht, duke larguar depresionin.

  1. Lini Duhanin

Gratë të cilat pinë duhan rrisin rrezikun e abortit, lindjes së parakohshme, vdekjes intrauterine dhe sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave. Studimet kanë treguar se gratë që pinë 20 ose më shumë cigare në ditë gjatë shtatzënisë kanë më shumë gjasa të lindin një fëmijë me buzë ose qiellzë të çarë. Është mirë që të lini duhanin përpara se të tentoni të mbeteni shtatzënë.

  1. Kufizoni Konsumin e Alkoolit

Çdo pikë alkooli që konsumoni arrin tek fetusi përmes qarkullimit të gjakut dhe nga placenta. Nuk ka asnjë sasi specifike të alkoolit që konsiderohet e sigurt për t’u konsumuar gjatë shtatzënisë. Pikërisht për këtë arsye, shumë ekspertë rekomandojnë ndalimin e pirjes së alkoolit gjatë shtatzënisë, apo edhe gjatë tremujorit të parë. Nëse vendosni të pini alkool, qëndroni në maksimum 1 deri në 2 porcione alkool, jo më shpesh se 1 ose 2 herë në javë. Konsumimi i tepërt, ose i tepruar i herëpashershëm i alkoolit gjatë shtatzënisë, është shumë i rrezikshëm për fetusin.

  1. Kufizoni Kafeinën

Kafeja, çaji dhe pijet freskuese janë tonik të butë dhe megjithëse të dhënat e hulumtimit janë të paqarta, disa studiues besojnë se shumë kafeinë mund të rrisë rrezikun e lindjes së një fëmije me peshë të ulët. Ka shqetësime nëse konsumimi i tepërt i kafeinës rrit rrezikun e abortit. Udhëzimet e përgjithshme thonë se deri në 200 mg kafeinë në ditë nuk do ta dëmtojnë fëmijën. Kjo është e barabartë me 2 filxhanë kafe të çastit. Çaji ose kafeja pa kafeinë, çaji i frutave ose lëngjet e frutave dhe perimeve janë alternativa të sigurta.

  1. Kufizoni Punën

Mundohuni të mos punoni 2-3 muajt e fundit të shtatzënisë, në mënyrë që të arrini e qetë në Maternitet. Ndoshta do të jenë muajt e fundit që do të mund të pushoni, sepse me ardhjen e fëmijës do të keni disa detyrime të reja.

  1.   Pushoni / Shplodhuni

Lodhja që ndjeni në muajt e parë të shtatzënisë është për shkak të niveleve të larta të hormoneve që qarkullojnë në trupin tuaj. Në thelb, është mënyra se si trupi juaj ju thotë të relaksoheni. Nëse nuk mund të flini mirë gjatë natës, përpiquni të flini për një kohë gjatë ditës për t’u rikuperuar. Nëse nuk mundeni as kështu, të paktën shtrihuni në shtrat dhe relaksohuni për disa minuta. Nëse dhimbja e shpinës ju shqetëson gjatë gjumit, provoni të shtriheni anash në shtrat me këmbët të përkulura. Gjithashtu, nëse vendosni një jastëk poshtë belit, mund të jeni në gjendje të luftoni dhimbjen.

Nëse jeni duke kërkuar për spitalin e duhur për të ndjekur periudhën e plotë të shtatzënisë tuaj, atëherë Spitali Continental është vendi i duhur për ju. Ne ju ofrojmë paketa të personalizuara për shtatzëninë tuaj, të cilat ju ndihmojnë të përfitoni dhe të zgjidhni paketën më të përshtatshmen për ju dhe fëmijën tuaj.

Stafi mjekësor i Spitalit Continental është këtu për ju!

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.