Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Ushqime të Shëndetshme që Mund t’ju Ndihmojnë të Humbisni Peshë: Çfarë Duhet të Konsumoni

Tabela e kontentit

Nëse po planifikoni të humbni peshë, atëherë disa lëndë ushqyese mund t’ju ndihmojnë në mënyrë të konsiderueshme në humbjen e peshës. Kështu, ushqimet me karbohidrate komplekse dhe shumë fibra, mund të kontribuojnë në mënyrë të jashtëzakonshme në humbjen e peshës pasi fibra ju bën të ndiheni të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore (reduktojnë urinë) dhe në të njëjtën kohë ndihmojnë në largimin e yndyrës nga trupi juaj.

Nga ana tjetër, karbohidratet komplekse kanë nevojë për më shumë energji për t’u zbërthyer, gjë që do t’ju ndihmojë të digjni më shumë kalori. Gjithashtu, lëndët e tjera ushqyese si yndyrnat Ω3 konsiderohen “yndyrna të mira” që vërtet kontribuojnë në humbjen e peshës. Humbja e peshës nuk ka të bëjë vetëm me të ngrënit derisa të jeni të kënaqur. Gjithçka ka të bëjë me të ngrënit e gjërave të duhura për t’ju mbajtur të kënaqur duke konsumuar sa më pak kalori të mundshme.

Vlera e ngopjes së ushqimit ose sa e kënaqshme është në lidhje me përmbajtjen e tij kalorike përcaktohet nga faktorë të ndryshëm. Raporti i kalorive ose i ngopjes vlerësohet duke përdorur një shkallë të indeksit të ngopjes. Indeksi i ngopjes vlerëson aftësinë e një ushqimi, në mënyrë që t’ju bëjë të ndiheni të ngopur, të zvogëloni oreksin tuaj dhe t’ju ndihmojë të konsumoni më pak kalori gjatë ditës. Disa ushqime janë thjesht më të mira se të tjerat në kënaqjen e urisë dhe parandalimin e teprimit.

Pa e zgjatur më shumë, shikoni disa ushqime që mund të hani pa u shqetësuar për peshën tuaj!

Domate

Kanë një përmbajtje të lartë uji, i cili kontribuon si në hidratimin e mirë të trupit ashtu edhe në uljen e ndjenjës së urisë. Përveç kësaj, ato janë të pasura me kalium, i cili është i përshtatshëm për trajtimin e mbajtjes së lëngjeve që shkakton ngritjen e masës. Kjo është veçanërisht e rëndësishme pasi kaliumi mund të ndihmojë në luftimin e mbajtjes së lëngjeve.

Vezë të plota

Një tjetër vakt që është keqkuptuar në të kaluarën janë vezët. Vezët, nga ana tjetër, janë jashtëzakonisht ushqyese dhe të pasura me lëndë ushqyese të ndryshme dhe thelbësore. E verdha e vezës përmban shumicën e lëndëve ushqyese dhe pothuajse gjysmën e proteinave të një veze. Vezët janë një proteinë e plotë, që do të thotë se ato kanë të nëntë aminoacidet thelbësore në to. Përveç kësaj, ato janë mjaft të plota për stomakun tuaj.

Tërshërë

Tërshëra është një drithërë e nxehtë ose ndryshe e qulltë, e cila zakonisht konsumohet për mëngjes. Është vërtet plotësuese dhe vjen e para në shkallën e ngopjes. Kjo është për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, si dhe aftësisë së saj për të thithur ujin, duke e bërë atë një zgjedhje popullore për mëngjes.

Tërshëra është e pasur me fibra dhe thith shumë ujë, ndaj është shumë ngopëse. Mund t’ju ngop shumë më tepër se drithërat standarde të mëngjesit, kështu që mund të hani më pak gjatë ditës. Është një zgjedhje e mirë për një mëngjes “të rëndë” apo për një darkë të lehtë.

Kos tërësisht tradicional

Kosi tradicional është jashtëzakonisht ushqyes dhe në të njëjtën kohë është një burim shumë i mirë i proteinash, kaliumi dhe kalciumi.

Hulumtimet mbi produktet e qumështit kanë treguar se produktet e qumështit janë të pasura me proteina dhe që mund të përmirësojnë humbjen e peshës, të mbrojnë muskujt gjatë procesit të humbjes së peshës dhe t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur dhe të kënaqur.

Kosi që përmban probiotikë mund ta mbajë stomakun të shëndetshëm dhe të zvogëlojë simptomat e pakëndshme të sindromës së zorrës së irrituar si kapsllëku dhe fryrjet.

Qumështi i plotë përmban gjithashtu acid linoleik të konjuguar, i cili duket se nxit humbjen e peshës dhe djegien e yndyrës tek njerëzit mbipeshë dhe obezë.

Fasulet

Disa fasule dhe bishtajore mund të jenë të dobishme për humbje peshe. Këtu përfshihen thjerrëzat, fasulet e zeza, fasulet dhe shumë të tjera.

Asparagus

Asparagus është plotësisht me ujë dhe hulumtimet tregojnë se ndihmon shumë metabolizmin, duke e hidratuar në të njëjtën kohë.

Gjizë

Gjizë që përmban vetëm proteina me shumë pak karbohidrate dhe yndyra.

Uthull molle

Është një “ilaç” popullor i lashtë me përfitime shëndetësore të vërtetuara. Uthulla e mollës është gjetur për të reduktuar oreksin dhe sheqerin në gjak së bashku me nivelet e insulinës tek njerëzit me diabet.

Përveç kësaj, përbërësi kryesor i uthullës është acidi acetik dhe është gjetur në mënyrë që të rrisë djegien e yndyrës dhe në të njëjtën kohë të zvogëlojë ruajtjen e yndyrës në stomak.

Çaji jeshil

Pra, ata persona që nuk e pëlqejnë kafenë mund të zgjedhin çajin jeshil të nxehtë apo të ftohtë, i cili ndihmon edhe shëndetin tonë. Përveç sigurimit të një sasie të moderuar të kafeinës, ajo është gjithashtu një burim i EGCG, një antioksidant që nxit djegien e yndyrës dhe humbjen e yndyrës nga stomaku.

Studimet kanë treguar se ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe mbron nga disa lloje të kancerit. Efektet e çajit jeshil ndryshojnë nga personi në person dhe gjithashtu mund të varen nga sasia që konsumohet.

Konsumimi i deri në 4 filxhanë çaji jeshil në ditë mund të ndihmojë në shëndetin tuaj dhe të ofrojë shumë përfitime, duke përfshirë rritjen e kalorive që mund të digjni.

Bishtajoret

Bishtajoret si fasulet, bizelet dhe thjerrëzat, për shembull, dihet se janë të pasura me fibra dhe proteina. Kjo, e kombinuar me faktin se kanë densitet të ulët energjetik, i bën ato një ushqim të kënaqshëm që edhe nga ana tjetër mund t’ju ndihmojë të humbisni peshë.

Për arsye se bishtajoret janë të pasura me proteina dhe fibra, ato janë shumë të kënaqshme. Ato janë gjithashtu të ulëta në kalori, ndërkohë që i bëjnë një zgjedhje të mirë për këdo që dëshiron të humbasë peshë. Përveç kësaj, është një meze e lehtë! Ju mund t’i hani ato kudo dhe në çdo kohë!

Peshku

Peshku i pasur me acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojë njerëzit që janë mbipeshë ose obezë të ndihen më të kënaqur. Ato gjithashtu kanë një përmbajtje të lartë të proteinave me cilësi të lartë, e cila ka një reputacion si ushqim jashtëzakonisht fryrës dhe plotësues. Në fakt, peshku renditet i dyti në mesin e të gjitha ushqimeve të testuara në indeksin e ngopjes, duke tejkaluar të gjitha ushqimet e tjera të pasura me proteina.

Sipas një studimi, peshku kishte një efekt shumë më të madh në ngopjen sesa mishi i pulës ose viçi. Sipas një studimi tjetër, pjesëmarrësit që hanin peshk konsumuan 11% më pak kalori në vaktin e tyre të ardhshëm sesa ata që hanin mish viçi, gjë që mund ta bëjë peshkun një zgjedhje më të mirë kur krahasohet me mishin e pulës ose viçit.

Kafe

Kafeja është një nga pijet më të njohura në të gjithë botën. Është një burim i rëndësishëm i kafeinës, e cila mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe performancën mendore ose fizike. Përveç kësaj, sigurisht që mund t’ju ndihmojë të digjni yndyrnat e trupit.

Hulumtimet në përgjithësi kanë treguar se kafeina rrit shkallën e metabolizmit me një numër mbresëlënës prej rreth 3-30%, në varësi të sasisë së konsumuar dhe reagimit individual.

Mjedra

Mjedrat janë një kombinim i mirë i ujit dhe fibrave që përfshihen në mënyrë aktive në humbjen e peshës.

Avokado

Yndyra “e mirë” në avokado ndihmon në djegien e dhjamit pasi, nga ana tjetër, nxit metabolizmin. Nëse jeni një nga ata njerëz që përpiqen të kufizojnë proteinat me origjinë shtazore nga dieta e tyre, avokadot janë një aleat i madh ushqyes.

Mollët

Mollët janë fruti ideal për një dietë të mirë. Kanë pak kalori, janë të pasura me vitamina dhe minerale dhe gjithashtu janë të mbushura me fibra. Mollët ulin oreksin për ushqime të yndyrshme me kalori të lartë.

Qershia

Përveç përmbajtjes së lartë të ujit dhe fibrave, qershitë kanë edhe veprim anti-inflamator i cili kontribuon në rënien e peshës. Një tjetër faktor pozitiv është se ato përmbajnë një numër të madh të antioksidantëve që lidhen me cilësi më të mirë të gjumit dhe gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e peshës tuaj.

Manaferrat

Nëse dëshironi të humbni kilogramet e tepërta, është e dobishme të përfshini manaferrat në dietën tuaj. Arsyeja për këtë, sipas studiuesve, është bollëku i antioksidantëve që përmbajnë këto fruta të vogla.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.