Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

9 këshilla se si të Jeni më të Shëndetshëm në Vitin 2022

Tabela e kontentit

Nëse ka një gjë që duhet të karakterizojë mëngjeset tona, ajo është thjeshtësia. Herë pas here, të ruash një shëndet të mirë dhe të ndihesh plot energji dhe humor të mirë – është më e thjeshtë nga sa mendoni.

Në vitin 2022 shumë njerëz kanë vendosur synime për të përmirësuar shëndetin e tyre. Këtu janë 9 këshilla shëndetësore që janë mjaft të lehta për t’u zbatuar për t’ju ndihmuar të keni një shëndet më të mirë në vitin 2022.

Ndiqni Një Dietë të Shëndetshme

Nje person duke u ushqyer qe tregon se duhet te mbash nje diete te shendetshme per jete me te mire ne 2022.

Ju duhet të konsumoni një kombinim të ushqimeve të ndryshme, duke përfshirë frutat, perimet, bishtajore, arrat dhe drithërat. Të rriturit duhet të hanë të paktën pesë racione (400 gram) fruta dhe perime në ditë. Ju mund të rrisni konsumimin e frutave dhe perimeve duke përfshirë gjithmonë perimet në vaktin tuaj. Konsumimi i frutave dhe perimeve të freskëta si ushqim të lehtë, duke ngrënë një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh; dhe ngrënia e tyre në stinë.

Ushqimi i shëndetshëm do të zvogëlojë rrezikun e kequshqyerjes dhe sëmundjeve jo të transmetueshme si diabeti, sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe kanceri.

Ndaloni Duhanpirjen

Pirja e duhanit shkakton sëmundje të tilla si sëmundje të mushkërive, sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Duhani dëmton jo vetëm duhanpirësit e drejtpërdrejtë, por edhe jo-duhanpirësit përmes tymit.

Nëse jeni duhanpirës tani, nuk është tepër vonë për ta lënë duhanin. Pasi të keni lënë duhanin, do të përjetoni përfitime shëndetësore të menjëhershme dhe afatgjata. Nëse nuk jeni duhanpirës, kjo është e mrekullueshme! Mos filloni të pini duhan dhe luftoni për të drejtën tuaj për të thithur ajër të pastër.

Jini Fizikisht Aktiv 

Aktiviteti fizik përkufizohet si çdo lëvizje fizike e prodhuar nga muskujt skeletorë që kërkon shpenzim të energjisë. Këto aktivitete përfshijnë ushtrimet dhe aktivitetet që zhvillohen kur punoni, luani, bëni punët e shtëpisë, udhëtoni dhe angazhoheni në aktivitete rekreative.

Sasia e aktivitetit fizik që ju nevojitet varet nga mosha juaj, por të rriturit e moshës 18-64 vjeç duhet të bëjnë të paktën 150 minuta aktivitet fizik me intensitet mesatar gjatë gjithë javës. Rrisni aktivitetin fizik me intensitet të moderuar në 300 minuta në javë për përfitime shtesë shëndetësore.

Konsumoni më pak Kripë dhe Sheqer

Ulni konsumimin e sheqerit dhe kripes per nje jete me te shendetshme ne 2022.

Shumë njerëz në vendin tonë konsumojnë dyfishin e sasisë së rekomanduar të natriumit, gjë që i vë në rrezik të presionit të lartë të gjakut, gjë që rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Shumica e njerëzve e marrin natriumin përmes kripës. Ju duhet të reduktoni marrjen e kripës në 5 g në ditë, e barabartë me rreth një lugë çaji. Është më e lehtë për ta bërë këtë duke kufizuar sasinë e kripës, salcës së sojës, salcës së peshkut dhe erëzave të tjera me natrium të lartë kur përgatitni vaktet, hiqni kripën, edhe erëzat nga tryeza juaj. Shmangni ushqimet e shpejta të cilat duken të shijshme dhe përzgjedhjen e produkteve me nivel të ulët natriumi.

Nga ana tjetër, konsumimi i sasive të tepërta të sheqerit rrit rrezikun e kariesit dhe peshës jo të shëndetshme. Si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët, konsumimi i ushqimeve pa sheqer duhet të reduktohet në më pak se 10% të marrjes totale të energjisë. Kjo është e barabartë me 50 g ose rreth 12 lugë çaji për një të rritur. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) rekomandon konsumimin e më pak se 5% të konsumit total të energjisë për përfitime shtesë shëndetësore. Ju mund të zvogëloni marrjen e sheqerit duke kufizuar konsumin e ushqimeve me sheqer, ëmbëlsirave dhe pijeve me sheqer.

Pini Ujë çdo Mëngjes

woman’s hand gives a glass of purified water to her child. A concept purification of water

Uji është një lëndë ushqyese kryesore, që do të thotë se trupi ynë e kërkon atë dhe për këtë arsye duke qenë se nuk mund ta krijojë atë, ne duhet ta marrim atë nga dieta jonë.

Uji mund të ndikojë ndjeshëm në disponimin, njohjen, peshën trupore, shëndetin e lëkurës, por edhe temperaturën e trupit. Për këtë arsye rekomandohet të pini rreth dy gota të mëdha ujë.

Është e rëndësishme të pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë dhe sigurisht që mund ta bëni si të dëshironi. “I thjeshtë, i ftohtë, i nxehtë, i vakët, me ose pa limon dhe me feta të çdo fruti që ju pëlqen”.

Sidoqoftë, do të ishte më mirë të shmangni gazrat, pasi mund të çojë në fryrje nga flluskat pasi ato janë flluska të vogla ajri. Gjithashtu mund t’ju lërë me një ndjenjë të rreme të ngopjes dhe të mos hani një mëngjes të mirë.

Pirja e ujit në çdo kohë të ditës është një nga zakonet më të shëndetshme që mund të adoptoni.

Reduktoni Marrjen e Yndyrave të Dëmshme

Yndyrnat që konsumohen nga një person duhet të jenë më pak se 30% e konsumit total të energjisë. Ky kufi do të ndihmojë në parandalimin e shtimit të pashëndetshëm në peshë dhe sëmundjeve. Ka lloje të ndryshme yndyrnash, por yndyrat e pangopura preferohen nga yndyrnat e ngopura dhe yndyrat trans. OBSH rekomandon reduktimin e yndyrave të ngopura në më pak se 10% të marrjes totale të energjisë, reduktimin e yndyrave trans në më pak se 1% të marrjes totale të energjisë; dhe zëvendësimin e yndyrave të ngopura dhe trans me yndyrna të pangopura.

Yndyrnat e pangopura gjenden te peshku, avokado dhe arrat, si dhe te vaji i lulediellit, soja, kanola dhe vaji i ullirit. Yndyrnat e ngopura gjenden te mishrat me yndyrë, gjalpi, vaji i palmës dhe vaji i kokosit, kremi, djathi, veshtulla dhe salloja, nga ana tjetër – yndyrnat trans gjenden në ushqimet e pjekura dhe të skuqura, si dhe rostiçeritë (snacks) dhe ushqimet e parapaketuara si pica e ngrirë, biskotat. , vajra gatimi dhe perhape.

Zvogëloni ose Kufizoni Konsumin e Alkoolit

Nje person qe po perpiqet te ndaloje alkolin e tepert.

Konsumimi i alkoolit mund të çojë në probleme shëndetësore si çrregullime mendore dhe të sjelljes si varësia nga alkooli, sëmundje të rënda si cirroza e mëlçisë, disa lloje kanceri dhe sëmundje të zemrës, si dhe lëndime që vijnë nga dhuna dhe aksidentet automobilistike.

Përgatitni Ushqimin tuaj me Siguri

Ushqimet e pasigurta që përmbajnë baktere, viruse, parazitë ose kimikate të dëmshme shkaktojnë më shumë se 200 sëmundje – nga diarreja deri në kancer. Kur blini ushqime në treg ose dyqan, kontrolloni etiketat ose produktet aktuale për t’u siguruar që ato janë të sigurta për t’u ngrënë. Nëse jeni duke përgatitur ushqim, sigurohuni që të ndiqni këto 5 rregulla:

(1) mbajeni të pastër.

(2) ndani ushqimet e papërpunuara dhe ushqimet e gatuara;

(3) gatuajni mirë;

(4) mbani ushqimin në temperatura të sigurta

(5) përdorni ujë të sigurt dhe të kontrolluar.

Kryeni Kontrolle Shëndetësore Rregullisht

Kontrollet e rregullta shëndetësore mund t’ju ndihmojnë të gjeni dhe kontrolloni çdo problem shëndetësor përpara se të fillojnë. Profesionistët shëndetësorë mund t’ju ndihmojnë të gjeni dhe diagnostikoni problemet shëndetësore herët kur shanset tuaja për shërim janë më të mira.

Spitali Continental kujdeset për problemet tuaja shëndetësore dhe menaxhon çdo problem që mund të keni me shëndetin tuaj. Ju mund të vini dhe të bëni një kontroll shëndetësor për të gjetur ose diagnostikuar ndonjë problem shëndetësor.

Nëse jeni të interesuar të caktoni një takim ose të bëni ndonjë pyetje, mos hezitoni të na telefononi. Mund të na kontaktoni tani në +355 69 700 4000 / +355 69 700 1000.

Ne jemi këtu për ju, familjen tuaj dhe jetën tuaj. Këtu do t’ju ofrohet trajtimi më efikas i kujdesit shëndetësor. Fokusi kryesor i Spitalit Continental është mirëqenia e pacientëve të tij.

Pyetjet e Bëra Më Shpesh

A Duhet të Ndjek Një Plan Dietik?

Në Spitalin Continental ne kemi qasje të ndryshme në varësi të asaj që e bën më të lehtë për ju. Nëse jeni të lodhur nga planet dhe dietat dietike të programeve tona, ne përfshijmë qasje dhe taktika të tjera për të arritur rezultatin që dëshironi në mënyra të thjeshta, pa një program specifik dhe gjithmonë bazuar në zakonet, programin dhe preferencat tuaja ushqyese.

Së fundi, mos harroni se monitorimi ynë nuk është i kufizuar në një plan të vetëm apo disa këshilla, ne punojmë me ju për qëllimet dhe marrim parasysh aspekte të tjera të jetës dhe të jetesës suaj të përditshme.

A Duhet të Marr Ilaçe apo Suplemente Specifike?

Në Spitalin Continental ne operojmë individualisht, bazuar në zakonet tuaja dhe jetën tuaj të përditshme, kështu që ju nuk është e nevojshme dhe nuk do t’ju detyrojmë të merrni diçka që është e panevojshme për ju.

Ne besojmë se secili me preferencat e veta, bazuar në dietën mesdhetare dhe mënyrën e tij të jetesës mund të ushqehet me çfarëdo që dëshiron për të arritur qëllimin e tij me udhëzimet e duhura.

Ne nuk jemi një spital që do t’ju ofrojmë suplemente të gatshme ose zëvendësues vaktesh pasi nuk besojmë se është një zgjidhje afatgjatë për ndryshimin fizik dhe krijimin e zakoneve të shëndetshme.

Si Mund t’ju Kontaktojmë?

Mund të na kontaktoni me telefon në +355 69 700 4000 / +355 69 700 1000 ose me e-mail në info@spitalicontinental.com ose nga formulari pyetësor I cili gjendet në faqen tonë të internetit.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.