Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Alergjitë e Syve: Simptomat, Diagnoza dhe Trajtimi

Tabela e kontentit

Alergjitë e syve (skuqje, kruajtje, lot) janë shumë të zakonshme për shkak të irrituesve të njëjtë që shkaktojnë teshtitjen dhe rrjedhjen e hundës ndërmjet alergjive sezonale. Alergjia e syve (konjuktiviti alergjik) është një inflamacion i syrit i shkaktuar nga kontakti me alergjenë, si poleni, myku, morrë bimësh ose qimet e kafshëve shtëpiake.

Sipas ekspertëve, alergjitë sezonale prekin rreth 30% të të rriturve dhe 40% të fëmijëve. Përveç fryrjes, teshtitjes dhe rrjedhjes së hundës, shumica e njerëzve me alergji sezonale përjetojnë gjithashtu kruarje të syve, lot, skuqje të syve dhe qepalla të fryra. Për më tepër, në disa raste, alergjitë e syve mund të luajnë një rol në konjuktivit (konjuktivit alergjik) dhe infeksione të tjera të syrit.

Çfarë Quhet Alergji e Syrit?

Alergjia përcaktohet nga një reagim i tepruar (mbindjeshmëri) i sistemit imunitar ndaj substancave që në kushte normale nuk janë të rrezikshme ose të dëmshme për trupin e njeriut.

Këto substanca, të ashtuquajturat alergjenë, mund të hyjnë në trup përmes marrjes së frymës ose gëlltitjes ose edhe të shkaktojnë një reaksion për shkak të kontaktit me lëkurën.

Në sy, alergjitë zakonisht zhvillohen në konjuktivë, membrana transparente e cila mbulon sklerën (pjesën e bardhë të syrit) dhe sipërfaqen e brendshme të qepallës, e cila është më shumë në kontakt me mjedisin.

Çfarë i Shkakton Alergjit e Syrit?

Alergjitë e syve (konjuktiviti alergjik) shkaktohen kur një person reagon tepër kur bie në kontakt me një alergjen.

Alergjenët janë substanca që shkaktojnë reaksione alergjike. Alergjenët mund të gjenden kudo në mjedisin tonë si brenda ashtu edhe jashtë. Alergjenët përfshijnë substanca nga poleni nga lulet, bimët ose pemët, pluhuri, qimet e kafshëve, bari, myku, ajri, duhani, parfumet edhe kështu me rradhë.

Alergjitë e syve mund të shkaktohen gjithashtu nga reagimet ndaj disa kozmetikave, ose pikave të syve, ose nga lotët artificiale që përmbajnë konservues të caktuar.

Kur alergjenët ndaj të cilëve një person është tepër i ndjeshëm bien në kontakt me sytë, atëherë qelizat e caktuara (mastocitet) lëshojnë substanca të tilla si histamina dhe të tjera. Ky reagim i tepruar tek personat alergjikë, shkakton ënjtje, skuqje, kruajtje në sy së bashku me sekretim të tepruar të lotëve që rrjedhin prej tyre.

Alergjitë ushqimore dhe reaksionet alergjike ndaj pickimeve të bletëve, ose pickimeve të insekteve të tjera, zakonisht nuk prekin sytë aq rëndë sa alergjenët e ajrit.

Si të Shmangni Shfaqjen e Alergjive të Syrit?

Është e rëndësishme të dallojmë faktorin që shkakton alergjinë tonë. Kur njohim alergjenin, atëherë kjo mund të na ndihmojë ta largojmë atë ose të shmangim ekspozimin tonë ndaj tij duke mbrojtur sytë nga manifestimi alergjik. Larja e duarve ndihmon në parandalimin e transferimit të substancave që shkaktojnë alergji në sy, si pluhuri, poleni dhe qimet e kafshëve.

Fërkimi gjithashtu do të shmanget pasi ky proces sekreton më shumë histaminë dhe përkeqëson efektet. Mikroklima në shtëpi dhe në punë mund të jetë shkaktar i alergjive. Përdorimi i filtrave specialë në sistemet e ajrit të kondicionuar dhe mirëmbajtja e tyre ndihmojnë në reduktimin e alergeneve.

Si të Mbroni Sytë tuaj nga Alergjitë?

Për t’u mbrojtur nga alergjitë e syve, ndiqni hapat e përmenduaa më poshtë:

 • Shmangni sa më shumë që të jetë e mundur ekspozimin ndaj alergjenit
 • Lani duart shpesh në mënyrë që alergjenët të mos transferohen në sy
 • Mos i fërkoni sytë

Cilat janë Karakteristikat e Alergjive të Syve?

 • Alergjitë e syve, të njohura edhe si konjuktiviti alergjik, ndodhin kur sytë reagojnë ndaj substancave që i irritojnë. Këto substanca quhen alergjenë dhe kur trupi i tyre përgjigjet, shkakton një reaksion alergjik.
 • Ky lloj reaksioni alergjik shkakton skuqje, kruarje dhe lotim të syve. Këto simptoma mund të shfaqen edhe me astmën dhe alergjitë e lëkurës (ekzemë).
 • Konjuktiviti alergjik është i ndryshëm nga konjuktiviti, i cili shkaktohet nga bakteret dhe viruset.

Cilat janë Simptomat e Alergjive të Syve?

Simptomat tipike që lidhen me alergjitë e syve përfshijnë inflamacionin e konjuktivës, i cili shkaktohet nga një reagim ndaj alergeneve. Inflamacioni bën që enët e gjakut në konjuktivë të zgjerohen (“ngjeshur”), duke rezultuar në sy të skuqur ose të përgjakur. Këto simptoma të alergjisë mund të variojnë nga skuqje shumë e lehtë deri në ënjtje të rëndë të cilat shoqërohen me rrjedhje.

Mënyrat për të Përballuar Alergjitë e Syve

Pikat e syve antihistamine funksionojnë mirë për sytë kur bëhet fjalë për kruarje dhe lotim.

Megjithatë, mënyrat për të parandaluar dhe në të njëjtën kohë për të trajtuar simptomat tuaja janë:

 • Shmangni daljet jashtë kur poleni është në përqendrim të lartë. Poleni është zakonisht më i lartë në 9-10 në mëngjes dhe herët në mbrëmje. Gjithashtu, shmangni qëndrimin jashtë kur fryn era, sepse ajo mbart polen.
 • Për shkak se histamina, substanca që shkakton simptomat, lirohet kur sytë bien në kontakt me alergjenët, kur dilni, mbani syze dielli të mëdha ku është mirë të kenë një kornizë të gjerë anash. Kjo do t’i mbrojë më mirë sytë tuaj nga dielli dhe do të keni një mbrojtje kundër polenit dhe alergjenëve të tjerë.
 • Duke u kthyer në shtëpi, lani sytë me ujë pa kripëra ose aplikoni një leckë të ftohtë dhe të lagur.
 • Përdorni lot artificial për të hidratuar sytë tuaj të thatë dhe për të shpëlarë alergenet.
 • Mbani dritaret tuaja të mbyllura dhe përdorni ajër të kondicionuar, si në shtëpi ashtu edhe në makinë. Kjo do të ndihmojë në uljen e ekspozimit ndaj polenit dhe irrituesve të tjerë.
 • Nëse myku shkakton alergjinë tuaj, atëhere mbani nivelin e lagështisë së shtëpisë tuaj midis 30% dhe 50%. Shpesh pastroni zonat me lagështi të lartë si bodrumet, banjat dhe kuzhinat. Konsideroni gjithashtu përdorimin e një dehumidifikuesi për zonat e lagura të shtëpisë tuaj dhe pastroni rregullisht dehumidifikuesin.
 • Për të reduktuar ekspozimin ndaj morret e bimëve të pluhurit, përdorni këllëfë të veçantë jastëku që nuk i thithin ato. Lani shpesh shtratin me ujë të ngrohtë. Nëse dysheku juaj është i vjetër, mendoni të blini një të ri. Gjithashtu, pastroni dyshemetë me një leckë të lagur sepse një fshirje e thjeshtë nuk ju shpëton nga alergjenët.
 • Nëse keni një kafshë shtëpiake, konsideroni të mos shtroni qilima që bllokojnë alergenet. Problem mund të jenë edhe perdet.
 • Mos i fërkoni sytë, sado kruajtje të keni pasi kjo e përkeqëson irritimin.
 • Vizitoni menjëherë një mjek nëse keni dhimbje të forta të syve ose nuk shihni mirë.

Këshilla të Përgjithshme që Ia Vlen të Kujtohen

Janë disa zakone të thjeshta që mund të ndiqen për të kufizuar masën dhe intensitetin e efektit të alergjenëve që mund të shfaqen në trupin tonë. Një sërë këshillash të thjeshta që mund të bëhen praktikë si dhe të përditshme, veçanërisht gjatë sezonit dhe ditëve të larta të polenit, janë:

 • Shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë me bimët që mund të shkaktojnë alergji
 • Preferoni sa më shumë të bëni aktivitete në ambiente të mbyllura
 • Duhet të vendosni syze dielli të mira, veçanërisht nëse keni konjuktivit.
 • Mbyllni dritaret kur dilni në fshat dhe mos lejoni që ajri i pastër të hyjë
 • Kur është e mundur, mbajini dyert dhe dritaret të mbyllura gjatë muajve të verës për të mbajtur jashtë alergenet.
 • Pastroni filtrat e ajrit të kondicionuar në shtëpi.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.