Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Bimët dhe Suplementet për Sëmundjet e Zemrës

Tabela e kontentit

Foto që ilustron disa bimë dhe suplemente për parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Sëmundja kardiovaskulare, e njohur edhe si sëmundja e zemrës, ose sëmundja e arterieve koronare (CAD), është një ndër vrasësit numër një. Dieta dhe mënyra e jetesës luajnë një rol të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Po ashtu disa barishte dhe suplemente të caktuara mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut për sëmundje të zemrës dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës me të cilat jeni diagnostikuar tashmë.

Disa barishte dhe suplemente mund të ndihmojnë në luftimin e aterosklerozës, shkaku themelor i shumicës së sëmundjeve të zemrës. Ateroskleroza shkakton krijimin e pllakave në arteriet tuaja, duke bllokuar rrjedhën e gjakut të pasur me oksigjen në zemër dhe në organet e tjera. Mund të shkaktojë sulm në zemër dhe madje edhe vdekje.

Ateroskleroza është e zakonshme në botën e zhvilluar, por praktikisht e panjohur jashtë saj, për shkak të dietave dhe stileve të ndryshme të jetesës së njerëzve në botën në zhvillim.

Cilat jane bimët dhe suplementet e dobishme për menaxhimin e sëmundjeve të zemrës?

Këtu janë disa suplemente ushqimore që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës:

Foto që ilustron disa bimë dhe suplemente për parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Koenzima Q10

Koenzima Q10, ose CoQ10, luan një rol vendimtar në aftësinë e një qelize për të nxjerrë energji nga ushqimi. Për shkak se zemra është muskuli që punon më shumë në trupin tuaj, është thelbësore që zemra juaj të ketë një furnizim të vazhdueshëm me CoQ10 në mënyrë që të ketë energji për të bërë punën e saj. CoQ10 zvogëlohet me kalimin e moshës dhe kolesteroli i ulët gjithashtu e varfëron atë.

Sipas studimeve marrja e suplementeve CoQ10 redukton stresin oksidativ dhe rrit aktivitetin e enzimës antioksiduese, duke lehtësuar simptomat e sëmundjeve kardiovaskulare. 

Terapia me statina mund të zvogëlojë CoQ10, prandaj kushdo që merr një ilaç statine duhet të marrë parasysh marrjen e suplementeve të CoQ10.

Acidet Yndyrore Omega-3

Acidet yndyrore omega-3 janë lëndë ushqyese thelbësore që ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit të shkaktuar nga ateroskleroza. Ato ulin gjithashtu nivelet e triglicerideve, përbërësit yndyrorë të gjakut që bllokojnë arteriet tuaja. Nivelet e larta të triglicerideve janë të lidhura me aterosklerozën dhe diabetin.

Sipas studimeve konsumi i acideve yndyrore omega-3, që gjenden zakonisht te peshqit, lidhet me presionin e ulët të gjakut, profile më të mira të lipideve të gjakut, duke përfshirë trigliceridet më të ulëta, dhe një rrezik të reduktuar të vdekjes nga sëmundjet e zemrës.

Çaji Jeshil

Për shekuj me radhë, njerëzit në mbarë botën kanë konsumuar çaj jeshil për përfitimet e tij shëndetësore. Studimet tregojnë përfitime të rëndësishme me konsumimin e pesë deri në gjashtë filxhanë çaji jeshil në ditë. Ekstrakti i çajit jeshil është gjithashtu i disponueshëm si suplement në formë kapsule.

Foto që ilustron se si përdorimi i Çajit Jeshil ndihmon në parandalimin e eëmundjeve të zemrës.

Shega

Ashtu si çaji jeshil, lëngu i shegës është konsumuar prej shekujsh, me besimin se fruti i kuq rubin mbron shëndetin. Shkencëtarët modernë e vërtetojnë këtë besim sipas studimeve që tregojnë se kimikatet e fuqishme antioksidante në frutat dhe lëngun e shegës mund të ndihmojnë në kthimin e aterosklerozës dhe uljen e presionit të gjakut.

Foto që ilustron se si përdorimi i shegës ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Magnezi dhe Kaliumi

Një studim tregon se marrja e suplementeve të magnezit mund të zvogëlojë presionin e gjakut dhe se ato janë të mira për funksionin e përgjithshëm të zemrës dhe sëmundjet e zemrës.

Një studim tjetër përforcon idenë se marrja dietike e kaliumit për të përmirësuar funksionin e zemrës, si dhe duke ndihmuar në kompensimin e rritjes së presionit të gjakut nga një dietë me shumë kripë ka rezultate pozitive.

Mund t’ju është thënë gjithmonë se kloruri i natriumit, ose kripa e tryezës, është i keq, por zëvendësimi i kripërave të magnezit dhe kaliumit me kripën e tryezës mund të ulë presionin e gjakut, siç tregohet sipas studimeve.

Çfarë ndryshimesh në stilin e jetesës kërkojnë sëmundjet e zemrës?

Nëse kohët e fundit keni marrë një diagnozë të sëmundjes së zemrës, bisedoni me mjekun tuaj për hapat që mund të ndërmerrni për të qëndruar sa më të shëndetshëm. Ju mund të përgatiteni për takimin tuaj duke krijuar një listë të detajuar të zakoneve tuaja të përditshme. Temat e mundshme përfshijnë:

 • medikamentet që merrni
 • rutinën tuaj të rregullt të ushtrimeve
 • dietën tuaj tipike
 • ndonjë histori familjare të sëmundjeve të zemrës ose goditjeve në tru
 • histori personale e presionit të lartë të gjakut ose diabetit
 • çdo simptomë që po përjetoni, si p.sh. rrahje zemre, marramendje ose mungesë energjie

Nëse vizitoni rregullisht mjekun, çdo problem i mundshëm mund të kapet sa më shpejt që të jetë e mundur. Disa faktorë rreziku, si presioni i lartë i gjakut, mund të trajtohen me medikamente për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Foto që ilustron se si një jetesë e shëndetshme ndihmon në parandaimin e sëmundjeve të zemrës.

Mjeku juaj mund t’ju japë gjithashtu këshilla për:

 • lënien e duhanit
 • kontrollin e presionit të gjakut
 • aktivitetin fizik 
 • mbajtjen e nivele të shëndetshme të kolesterolit
 • humbjen e peshës nëse jeni mbipeshë
 • të ngrënit shëndetshëm

Bërja e këtyre ndryshimeve menjëherë mund të mos jetë e mundur. Diskutoni me mjekun tuaj se cilat ndryshime të stilit të jetesës do të kenë ndikimin më të madh. Edhe hapat e vegjël drejt këtyre qëllimeve do t’ju ndihmojnë të jeni më të shëndetshëm.

Konkluzione 

Sëmundja e zemrës është një sëmundje serioze dhe e rrezikshme në vendet e zhvilluara. Ju mund të trajtoni dhe parandaloni sëmundjet e zemrës duke ulur faktorët e rrezikut, të tilla si mbajtja e presionit të gjakut dhe nivelit të kolesterolit të shëndetshëm, menaxhimi i stresit, ushqimi i shëndetshëm dhe ushtrimet e shumta fizike. 

Bimët dhe suplementet mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe zvogëlimin e simptomave të saj duke ulur presionin e gjakut, duke përmirësuar frymëmarrjen dhe duke ndihmuar zemrën tuaj të funksionojë më mirë.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.