Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Çfarë duhet të dini rreth stresit? – Shkaqet dhe Trajtimi

Tabela e kontentit

Foto që ilustron nje person të stresuar dhe efektet e stresit te njeriu.

Stresi është një situatë që shkakton një përgjigje të veçantë biologjike. Kur perceptoni një kërcënim ose një sfidë të madhe, hormonet rriten në të gjithë trupin tuaj. Stresi shkakton reagimin tuaj luftarak në mënyrë që të luftoni stresorin ose të ikni larg prej tij. Stresi i tepërt i vazhdueshëm mund të ketë efekte negative në shëndetin tuaj afatgjatë.

A është i dëmshëm stresi?

Stresi nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Është ajo që i ndihmoi paraardhësit tanë gjuetarë-mbledhës të mbijetojnë, dhe është po aq e rëndësishme në botën e sotme. Mund të jetë e shëndetshme kur ju ndihmon të shmangni një aksident, të përmbushni një afat kohor ose të mbani vëmendjen në mes të kaosit.

Ne të gjithë ndihemi të stresuar ndonjëherë, por ajo që një personi i duket stresuese mund të jetë shumë e ndryshme nga ajo që një tjetër e sheh stresuese. Një shembull i kësaj do të ishte fjalimi publik. Disave u pëlqen emocioni i tij dhe të tjerë paralizohen nga vetë mendimi.

Stresi gjithashtu nuk është gjithmonë një gjë e keqe. Dita juaj e dasmës, për shembull, mund të konsiderohet një formë e mirë stresi.

Nga ana tjetër, stresi i rëndë, i shpeshtë ose i zgjatur mund të jetë i dëmshëm mendërisht dhe fizikisht.

Duke qenë se jeta është kjo që është, nuk është e mundur të eliminohet plotësisht stresi. Por ne mund të mësojmë ta shmangim atë kur është e mundur dhe ta menaxhojmë atë kur është e pashmangshme.

Foto që ilustron nje person të stresuar dhe efektet e stresit te njeriu.

Stresi dhe Kortizoli

Si hormoni kryesor i stresit, kortizoli luan një rol thelbësor në situata stresuese. Ndër funksionet e tij janë:

 • rrit sasinë e glukozës në gjakun tuaj
 • ndihmon trurin të përdorë glukozën në mënyrë më efektive
 • rrit aksesin e substancave që ndihmojnë në riparimin e indeve
 • funksionet frenuese që nuk janë thelbësore në një situatë kërcënuese për jetën
 • ndryshon reagimin e sistemit imunitar
 • dobëson sistemin riprodhues dhe procesin e rritjes
 • prek pjesët e trurit që kontrollojnë frikën, motivimin dhe disponimin

E gjithë kjo ju ndihmon të përballeni në mënyrë më efektive me një situatë me stres të lartë. Është një proces normal dhe vendimtar për mbijetesën e njeriut.

Por nëse nivelet tuaja të kortizolit qëndrojnë të larta për një kohë të gjatë, kjo ka një ndikim negativ në shëndetin tuaj, e cila mund të kontribuojë në:

 • shtim në peshë
 • presionin e lartë të gjakut
 • probleme me gjumin
 • mungesa e energjisë
 • diabeti i tipit 2
 • osteoporoza
 • turbullira mendore (mjegulla e trurit) dhe probleme me kujtesën
 • një sistem imunitar të dobësuar, duke ju bërë më të prekshëm ndaj infeksioneve

Shkaqet e Stresit

Disa shkaqe tipike të stresit akut ose kronik përfshijnë:

 • fatkeqësitë natyrore ose të shkaktuara nga njeriu
 • sëmundjet kronike
 • aksidentet ose sëmundjet kërcënuese për jetën
 • të qenurit viktimë e një krimi
 • stresorët familjarë të tillë si:
 • një marrëdhënie abuzive
 • një martesë e palumtur
 • procedurat e zgjatura të divorcit
 • çështjet e kujdestarisë së fëmijëve
 • kujdesi për një të dashur me një sëmundje kronike
 • jetesa në varfëri 
 • një profesion të rrezikshëm
 • të kesh pak ekuilibër punë-jetë, të punosh me orë të gjata ose të kesh një punë që e urren

Nuk ka fund për gjërat që mund të shkaktojnë stres tek një person, sepse ato janë po aq të ndryshme sa edhe njerëzit.

Cilido qoftë shkaku, efekti në trup mund të jetë serioz nëse lihet i pamenaxhuar. 

Foto që ilustron një nga shkaktarët e stresit te njeriu, puna dhe mbingarkesa.

Simptomat e Stresit

Ashtu si secili prej nesh ka gjëra të ndryshme që na stresojnë, simptomat tona mund të jenë gjithashtu të ndryshme.

Edhe pse nuk ka gjasa t’i keni të gjitha, këtu janë disa gjëra që mund të përjetoni nëse jeni nën stres:

 • dhimbje kronike
 • pagjumësi dhe probleme të tjera të gjumit
 • dëshirë e ulët seksuale
 • probleme me tretjen
 • mungesë oreksi ose shumë oreks 
 • vështirësi në përqendrim dhe në marrjen e vendimeve
 • lodhje

Ju mund të ndiheni të mbingarkuar, nervozë ose të frikësuar. Pavarësisht nëse jeni të vetëdijshëm apo jo, mund të pini ose pini duhan më shumë se më parë. Prandaj, këshillohet që të përpiqeni të kuptoni më mirë shenjat dhe simptomat e stresit të tepërt.

Foto që ilustron disa nga simptomat e stresit, si lodhja, dhe vështirësia në përqëndrim.

Menaxhimi i Stresit

Qëllimi i menaxhimit të stresit nuk është ta heqësh qafe atë plotësisht. Jo vetëm që është e pamundur, por siç e përmendëm, stresi mund të jetë i shëndetshëm në disa situata.

Për të menaxhuar stresin tuaj, së pari duhet të identifikoni gjërat që ju shkaktojnë stres. Kuptoni se cilat nga këto gjëra mund të shmangen. Pastaj, gjeni mënyra për të përballuar ata stresorë negativë që nuk mund të shmangen.

Me kalimin e kohës, menaxhimi i niveleve të stresit mund të ndihmojë në uljen e rrezikut për sëmundje të lidhura me stresin. Dhe kjo do t’ju ndihmojë gjithashtu të ndiheni më mirë në përditshmëri. 

Këtu janë disa mënyra themelore për të filluar menaxhimin e stresit:

 • mbaj një dietë të shëndetshme
 • synoni për 7-8 orë gjumë çdo natë
 • ushtrohu rregullisht
 • minimizoni përdorimin tuaj të kafeinës dhe alkoolit
 • qëndroni të lidhur në shoqëri në mënyrë që të merrni dhe të jepni mbështetje
 • gjeni kohë për pushim dhe relaksim, ose kujdes për veten
 • mësoni teknikat e meditimit si frymëmarrja e thellë
Foto që ilustron menaxhimin e stresit duke medituar.

Nëse nuk mund ta menaxhoni stresin tuaj, ose nëse shoqërohet me ankth ose depresion, shkoni menjëherë te mjeku. Këto kushte mund të menaxhohen me trajtim, për sa kohë që kërkoni ndihmë. Ju gjithashtu mund të konsideroni konsultimin me një terapist ose profesionist tjetër të shëndetit mendor. 

Konkluzione

Edhe pse stresi është një pjesë normale e jetës, stresi i tepërt është padyshim i dëmshëm për mirëqenien tuaj fizike dhe mendore.

Për fat të mirë, ka shumë mënyra për të menaxhuar stresin dhe ka trajtime efektive si për ankthin ashtu edhe për depresionin që mund të lidhen me të. 

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.