Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Problemet e gjuhës: Simptomat dhe Shkaqet

Tabela e kontentit

Problemet dhe semundjet gjuhes

Gjuha është një organ muskulor që qëndron në dyshemenë e gojës dhe kthehet në faring. Është ngjitur me nofullën, kockën hioidale në qafë dhe kafkën, duke u shtrirë më larg se nga çfarë është e dukshme brenda gojës.

Gjuha është një organ që njerëzit dhe shumë kafshë të tjera e përdorin për t’i ndihmuar ata të përtypin dhe gëlltisin ushqimin. Lëvizja e gjuhës kundër qiellzës dhe dhëmbëve është gjithashtu jetike për aftësinë tuaj për të folur.

Mbulesa e jashtme e gjuhës përbëhet nga një mukozë e lagësht. Pjesa e sipërme përmban papila të vogla, pika të vogla që i japin gjuhës teksturën e saj të ashpër. Këto papila përmbajnë receptorë shijeje që ju lejojnë të shijoni ushqimin.

Gjuha e njeriut mund të ketë 2000-8000 receptorë shije, të cilët klasifikohen në tre lloje. Këto receptorë shije përmbajnë qeliza që aktivizohen për të zbuluar shije të ndryshme. Në varësi të funksionit të tyre, receptorët e shijes formohen ndryshe dhe vendosen në zona të ndryshme të gjuhës.

Foto që ilustron sythet e shijes te gjuha e njeriut.

Shumë probleme me gjuhën shpesh nuk janë serioze. Por ndonjëherë, simptomat tuaja mund të shfaqen për shkak të një gjendjeje themelore që kërkon trajtim mjekësor.

Simptomat e Problemeve Të Gjuhës

Simptomat e mundshme që një person mund të përjetojë në lidhje me gjuhën përfshijnë:

 • një humbje e pjesshme ose e plotë e shijes ose ndryshime në aftësinë tuaj për të shijuar shijet e tharta, të kripura, të hidhura ose të ëmbla
 • vështirësi në lëvizjen e gjuhës
 • ënjtje e gjuhës
 • një ndryshim nga ngjyra normale e gjuhës tuaj në ose njolla ngjyrash që janë të bardha, rozë e ndezur, e zezë ose kafe
 • dhimbje në të gjithë gjuhën ose vetëm në pika të caktuara
 • një ndryshim në madhësinë e gjuhës si ënjtja
 • vështirësi në lëvizjen e gjuhës
 • një ndjesi djegieje në të gjithë gjuhën ose vetëm në pika të caktuara
 • një pamje me gëzof ose leshatore e gjuhës

Shkaqet e Problemeve Të Gjuhës

Simptomat specifike që po përjetoni do ta ndihmojnë mjekun tuaj të identifikojë shkakun e problemit të gjuhës. Këto shkaqe mund të jenë:

Sindroma e Djegies Së Gojës (Bms)

BMS njihet gjithashtu si glosodinia, glossopirosis dhe stomatopirosis. Është një gjendje kronike që mund të shkaktojë një ndjesi djegieje në gjuhë ose diku tjetër në gojë. Mund të shoqërohet gjithashtu me tharjen e gojës dhe një ndryshim në perceptimin tuaj të shijes në një shije të hidhur ose metalike.

Zakonisht, një mjek do të diagnostikonte BMS pasi të përjashtonte shkaqe të tjera. Djegia e gjuhës mund të ndodhë edhe te personat pas menopauzës. Mund të ndodhë edhe për shkak të ekspozimit ndaj irrituesve si tymi i cigares. 

Foto që ilustron sindromën e djegies së gjuhës.

Makroglosia

Makroglosia i referohet rastit kur gjuha juaj është më e madhe se sa duhet të jetë. Gjendja quhet gjithashtu “gjuhë e madhe” ose “gjuhë e zmadhuar”.

Ju mund të lindni me këtë gjendje ose ta fitoni atë më vonë në jetë. Shumica e rasteve kanë shkaqe themelore si:

 • Sindroma Beckwith Wiedemann
 • Sindroma Hunter
 • Sindromi Down
 • Sëmundja Pompe
 • Sindroma Maroteux – Lamy
 • Hipertrofi muskulare idiopatike
 • Hiperplazia e adenoideve
 • Keqformime venolimfatike si hemangioma dhe keqformime limfatike
Foto që ilustron Makroglosi-në, nje problem i gjuhës që i referohet rastit kur gjuha juaj është më e madhe se sa duhet të jetë.

Shkaqe të tjera të ënjtjes së gjuhës

Një gjuhë e fryrë mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje ose gjendjeje mjekësore, si:

 • Akromegalia, e cila është një tepricë e hormonit të rritjes (GH) në trup
 • Amiloidoza, e cila është një tepricë jonormale e proteinës amiloide
 • Myxedema, e cila është hipotiroidizëm i rëndë
 • Rabdomioma, e cila është një tumor i rrallë në muskulin e zemrës ose në traktin aerodigjestiv

Kur gjuha fryhet shumë papritur, arsyeja e mundshme është një reaksion alergjik. Kjo mund të rezultojë në angioedemë në gjuhë ose vështirësi në frymëmarrje. Vështirësia në frymëmarrje për shkak të ënjtjes së gjuhës është një urgjencë mjekësore. Nëse kjo ndodh, duhet të kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore.

Glossiti Atrofik

Glossiti atrofik është një gjendje në të cilën gjuhës i mungojnë disa ose të gjitha papilat e saj, duke e bërë sipërfaqen e saj zakonisht të ashpër të lëmuar.

Si rezultat, nëse keni këtë gjendje, mund të keni probleme me shijimin e ushqimit. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të përjetoni dhimbje, djegie dhe mpirje në gjuhë.

Disa shkaqe themelore mund të shkaktojnë glosit atrofik. Kjo perfshin:

 • Mungesa e lëndëve ushqyese, një mungesë e tillë e piridoksinës së mjaftueshme, acidit folik, riboflavinës, niacinës, vitaminës B12, zinkut, hekurit dhe vitaminës E
 • Mungesa e proteinave
 • Kandidiaza
 • Infeksioni me helicobacter pylori
 • Prodhimi i pamjaftueshëm i pështymës

Herpes Stomatiti

Stomatiti herpes njihet gjithashtu si herpes oral, plagë të ftohta ose flluska me temperaturë. Shkaku është zakonisht virusi herpes simplex i tipit 1 ose HSV-1.

Ftohtë mund të formohen në buzë, mishrat e dhëmbëve, fyt, si dhe gjuhë. Në disa raste, herpesi oral mund të shfaqet me simptoma të tjera si dhimbje të fytit, ënjtje të nyjeve limfatike, ethe, dhimbje koke, vjellje dhe dhimbje ose dhimbje të tjera.

Në këtë rast, njihet si gingivostomatiti herpetik, i cili është më i zakonshmi tek fëmijët nën moshën 6 vjeç, por mund të ndodhë edhe te të rriturit.

Herpesi i gjuhës ndodh kryesisht për shkak të HSV-1, por ju mund të merrni HSV-2 nga kryerja e marrëdhënieve seksuale të pambrojtura. Simptomat do të fillojnë si një zonë e dhimbshme ose kruarje që mund të jetë e kuqe dhe mund të fryhet. Pas formave të lënduara, do të duket ose e bardhë ose e verdhë.

Konkluzione

Gjuha është një organ muskulor në gojë që na ndihmon të hamë dhe të flasim. Kur ka probleme me gjuhën, kjo zakonisht është e dukshme në pamjen dhe ndjesitë e gjuhës dhe aftësinë tuaj për ta përdorur atë për të ndihmuar në përtypjen e ushqimit dhe për të folur siç duhet.

Shumë gjëra mund të shkaktojnë probleme me gjuhën. Bisedoni me një mjek për një diagnozë dhe trajtim të saktë nëse keni ndonjë simptomë të pazakontë, veçanërisht nëse simptomat zgjasin një kohë të gjatë.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.