Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Çfarë është një Sëmundje Autoimune?

Tabela e kontentit

Një sëmundje autoimune është një gjendje në të cilën sistemi juaj imunitar sulmon trupin tuaj. Sistemi imunitar zakonisht ju mbron nga bakteret dhe viruset. Kur ai ndjen këta pushtues të huaj, dërgon një ushtri me qeliza luftarake për t’i sulmuar ata. 

Zakonisht, sistemi imunitar mund ta bëjë dallimin midis qelizave të huaja dhe qelizave tuaja. Në një sëmundje autoimune, sistemi imunitar identifikon një pjesë të trupit tuaj, si nyjet ose lëkurën, si të huaj. Ai lëshon proteina të quajtura antitrupa që sulmojnë qelizat e shëndetshme.

Disa sëmundje autoimune prekin vetëm një organ. Diabeti i tipit 1 dëmton pankreasin. Sëmundje të tjera, si lupus eritematoz sistemik (SLE), ose lupus, mund të prekin të gjithë trupin.

Foto që ilustron se si funksionon trupi ynë kur vuan nga një sëmundje autoimune.

Pse sistemi imunitar sulmon trupin?

Mjekët nuk e dinë saktësisht se çfarë e shkakton keqfunksionimin e sistemit imunitar. Megjithatë, disa njerëz kanë më shumë gjasa të vuajnë nga një sëmundje autoimune se të tjerët.

Disa sëmundje autoimune janë më të zakonshme në grupe të caktuara etnike. Për shembull, lupusi prek më shumë afrikano-amerikanët dhe hispanikët sesa njerëzit e bardhë.

Disa sëmundje autoimune, si skleroza e shumëfishtë dhe lupusi, ndodhin në familje. Jo çdo anëtar i familjes do të ketë domosdoshmërisht të njëjtën sëmundje, por ata trashëgojnë një ndjeshmëri ndaj një gjendje autoimune.

Për shkak se incidenca e sëmundjeve autoimune po rritet, studiuesit dyshojnë se mund të përfshihen edhe faktorë mjedisorë si infeksionet dhe ekspozimi ndaj kimikateve të ndryshme.

Një “dietë perëndimore” është një tjetër faktor rreziku i dyshuar për zhvillimin e një sëmundjeje autoimune. Konsumimi i ushqimeve me yndyrë të lartë, me sheqer të lartë dhe shumë të përpunuara mendohet se lidhet me inflamacionin, i cili mund të shkaktojë një përgjigje imune. Por kjo gjë nuk është vërtetuar.

14 Sëmundje të zakonshme autoimune

Ka më shumë se 80 sëmundje autoimune. Këtu janë 14 nga më të zakonshmet.

1. Diabeti i Tipit 1

Pankreasi prodhon hormonin insulinë, i cili ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Në diabetin mellitus të tipit 1, sistemi imunitar sulmon dhe shkatërron qelizat që prodhojnë insulinë në pankreas.

2. Artriti Reumatoid (Ra)

Në artritin reumatoid (RA), sistemi imunitar sulmon nyjet. Ky sulm shkakton skuqje, ngrohtësi, dhimbje dhe ngurtësi në nyje.

Ndryshe nga osteoartriti, i cili zakonisht prek njerëzit ndërsa plaken, RA mund të fillojë që në të 30-at ose më herët.

3. Psoriasis/Artriti Psoriatik

Qelizat e lëkurës rriten dhe më pas derdhen kur nuk janë më të nevojshme. Psoriasis bën që qelizat e lëkurës të shumohen shumë shpejt. Qelizat shtesë ndërtohen dhe formojnë njolla të përflakura, të kuqenë lëkurë. 

Deri në 30% të njerëzve me psoriasis zhvillojnë gjithashtu ënjtje, ngurtësi dhe dhimbje në kyçet e tyre. Kjo formë e sëmundjes quhet artrit psoriatik.

Foto ilustruese e efekteve të sëmundjes autoimunitare të psoriasis.

4. Skleroza e Shumëfishtë

Skleroza e shumëfishtë (MS) dëmton mbështjellësin e mielinës, shtresën mbrojtëse që rrethon qelizat nervore në sistemin tuaj nervor qendror. Dëmtimi i mbështjellësit të mielinës ngadalëson shpejtësinë e transmetimit të mesazheve midis trurit dhe palcës kurrizore drejt dhe nga pjesa tjetër e trupit tuaj.

Ky dëm mund të çojë në mpirje, dobësi, probleme të ekuilibrit dhe probleme në ecje. 

5. Lupus Eritematoz Sistemik (Sle)

Edhe pse mjekët në vitet 1800 për herë të parë e përshkruan lupusin si një sëmundje të lëkurës për shkak të skuqjes që prodhon zakonisht, forma sistemike, e cila është më e zakonshme, në fakt prek shumë organe, duke përfshirë nyjet, veshkat, trurin dhe zemrën.

Dhimbja e kyçeve, lodhja dhe skuqjet janë ndër simptomat më të zakonshme.

Foto që ilustron sëmundjen autoimunitare Lupus dhe efektin e saj në lëkurë.

6. Sëmundja Inflamatore e Zorrëve

Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) përshkruan gjendjet që shkaktojnë inflamacion në rreshtimin e murit të zorrëve. Çdo lloj IBD prek një pjesë të ndryshme të traktit gastrointestinal.

7. Sëmundja e Addison-It

Sëmundja e Addison-it prek gjëndrat mbiveshkore, të cilat prodhojnë hormonet kortizol dhe aldosterone, si dhe hormonet androgjene. Shumë pak kortizol mund të ndikojë në mënyrën se si trupi përdor dhe ruan karbohidratet dhe sheqerin (glukozën). Mungesa e aldosteronit do të çojë në humbje të natriumit dhe kalium të tepërt në qarkullimin e gjakut.

Simptomat përfshijnë dobësi, lodhje, humbje peshe dhe sheqer të ulët në gjak.

8. Sëmundja e Graves

Sëmundja e Graves sulmon gjëndrën tiroide në qafë, duke bërë që ajo të prodhojë shumë nga hormonet e saj. Hormonet tiroide kontrollojnë përdorimin e energjisë së trupit, i njohur si metabolizëm.

Marrja e tepërt e këtyre hormoneve përshpejton aktivitetet e trupit tuaj, duke shkaktuar simptoma si nervozizëm, rrahje të shpejta të zemrës, intolerancë ndaj nxehtësisë dhe humbje peshe.

9. Sindroma Sjögren

Kjo gjendje sulmon gjëndrat që sigurojnë lubrifikimin e syve dhe gojës. Simptomat kryesore të sindromës Sjögren janë sytë e thatë dhe goja e thatë, por gjithashtu mund të prekë kyçet ose lëkurën.

10. Tiroiditi i Hashimotos

Në tiroiditin e Hashimotos, prodhimi i hormoneve tiroide ngadalësohet në mungesë. Simptomat përfshijnë shtim në peshë, ndjeshmëri ndaj të ftohtit, lodhje, rënie të flokëve dhe ënjtje të tiroides.

11. Myasthenia Gravis

Myasthenia gravis ndikon në impulset nervore që ndihmojnë trurin të kontrollojë muskujt. Kur komunikimi nga nervat tek muskujt është i dëmtuar, sinjalet nuk mund t’i drejtojnë muskujt të kontraktohen.

Simptoma më e zakonshme është dobësia e muskujve, e cila përkeqësohet me aktivitetin dhe përmirësohet me pushim. Shpesh përfshihen muskujt që kontrollojnë lëvizjet e syve, hapjen e qepallave, gëlltitjen dhe lëvizjet e fytyrës.

12. Vaskuliti Autoimun

Vaskuliti autoimun ndodh kur sistemi imunitar sulmon enët e gjakut. Inflamacioni që rezulton ngushton arteriet dhe venat, duke lejuar që më pak gjak të rrjedhë nëpër to.

13. Anemia Pernicioze

Kjo gjendje shkakton një mungesë të një proteine ​​të prodhuar nga qelizat e mukozës së stomakut, e cila është një faktor i brendshëm i nevojshëm që zorrët e vogla të thithin vitaminën B12 nga ushqimi. Pa mjaftueshmëria e kësaj vitamine, shkakton anemi dhe ndikon në aftësinë e trupit për sintezën e duhur të ADN-së.

14. Sëmundja Celiake

Njerëzit me sëmundje celiac nuk mund të hanë ushqime që përmbajnë gluten, një proteinë që gjendet në grurë, thekër dhe produkte të tjera të drithit. Kur gluteni është në zorrën e hollë, sistemi imunitar sulmon këtë pjesë të traktit gastrointestinal dhe shkakton inflamacion.

Simptomat e Sëmundjeve Autoimune

Simptomat e hershme të shumë sëmundjeve autoimune janë shumë të ngjashme, si p.sh.:

  • lodhje
  • dhimbje të muskujve
  • ënjtje dhe skuqje
  • temperatura e shkallës së ulët
  • vështirësi në përqendrim
  • mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë
  • rënia e flokeve
  • skuqjet e lëkurës
Foto që ilustron disa nga simptomat e sëmundjeve autoimune si lodhja, mungesa e përqëndrimit dhe dhimbja e muskujve.

Sëmundjet individuale gjithashtu mund të kenë simptomat e tyre unike. Për shembull, diabeti i tipit 1 shkakton etje ekstreme, humbje peshe dhe lodhje. IBD shkakton dhimbje barku, fryrje dhe diarre.

Me sëmundje autoimune si psoriasis ose RA, simptomat mund të vijnë dhe të ikin. Një periudhë e simptomave quhet shpërthim. Një periudhë kur simptomat largohen quhet remision.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.