Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Gurët Në Tëmth: Simptomat Dhe Trajtimi

Tabela e kontentit

Konsulta me mjekun per guret ne temth

Gurët e tëmthit janë depozita të ngurtësuara të lëngjeve tretëse që mund të formohen në fshikëzën e tëmthit tuaj. Fshikëza e tëmthit është një organ i vogël në formë dardhe në anën e djathtë të barkut, pikërisht nën mëlçinë tuaj. Fshikëza e tëmthit mban një lëng tretës të quajtur lëng biliar që lëshohet në zorrën tuaj të vogël.

Përmasat e gurëve të tëmthit variojnë nga të vogla sa një kokërr rëre deri masën e një topi golfi. Disa njerëz zhvillojnë vetëm një gur në tëmth, ndërsa të tjerë zhvillojnë shumë gurë në të njëjtën kohë. Njerëzit që përjetojnë simptoma nga gurët e tëmthit të tyre zakonisht kërkojnë kirurgji për heqjen e fshikëzës së tëmthit. Gurët e tëmthit që nuk shkaktojnë asnjë shenjë dhe simptomë zakonisht nuk kanë nevojë për trajtim.

Trajtimi i gureve ne temth

Simptomat

Gurët në tëmth mund të mos shkaktojnë shenja apo simptoma. Nëse një gur i tëmthit vendoset në një kanal dhe shkakton një bllokim, shenjat dhe simptomat që rezultojnë mund të përfshijnë:

 • Dhimbje e papritur dheme intensitet të shpejtë në pjesën e sipërme të djathtë të barkut
 • Dhimbje e papritur dhe me intensitet të shpejtë në qendër të barkut, pikërisht nën kockën e gjoksit
 • Dhimbje shpine, midis shpatullave
 • Dhimbje në shpatullën e djathtë
 • Nauze ose të vjella

Dhimbja e gurëve të tëmthit mund të zgjasë nga disa minuta deri në disa orë.

Kur Të Vizitoni Një Mjek

Lini një takim me mjekun tuaj nëse keni ndonjë shenjë ose simptomë që ju shqetëson. Kërkoni kujdes të menjëhershëm nëse zhvilloni shenja dhe simptoma të një ndërlikimi serioz të gurëve të tëmthit, të tilla si:

 • Dhimbje barku aq intensive sa nuk mund të rrini ulur ose të gjeni një pozicion të rehatshëm.
 • Zverdhja e lëkurës dhe e të bardhës së syve (verdhëza).
 • Temperaturë e lartë me ethe.
Simptomat e gureve ne temth

Shkaqet

Nuk është e qartë se çfarë e shkakton formimin e gurëve të tëmthit. Mjekët mendojnë se gurët në tëmth mund të formohen kur:

 • Tëmthi juaj përmban shumë kolesterol. Normalisht, tëmthi juaj përmban kimikate të mjaftueshme për të tretur kolesterolin e ekskretuar nga mëlçia juaj. Por nëse mëlçia juaj nxjerr më shumë kolesterol sesa mund të tretet tëmthi, kolesteroli i tepërt mund të shndërrohet në kristale dhe përfundimisht në gurë.
 • Tëmthi juaj përmban shumë bilirubinë. Bilirubina është një kimikat që prodhohet kur trupi juaj zbërthen qelizat e kuqe të gjakut. Disa kushte bëjnë që mëlçia juaj të prodhojë shumë bilirubinë, duke përfshirë cirrozën e mëlçisë, infeksionet e traktit biliar dhe çrregullime të caktuara të gjakut. Bilirubina e tepërt kontribuon në formimin e gurëve në tëmth.
 • Fshikëza juaj e tëmthit nuk zbrazet siç duhet. Nëse fshikëza e tëmthit nuk zbrazet plotësisht ose mjaft shpesh, tëmthi mund të koncentrohet së tepërmi, duke kontribuar në formimin e gurëve të tëmthit.

Llojet E Gurëve Të Tëmthit

Llojet e gurëve të tëmthit që mund të formohen në fshikëzën e tëmthit përfshijnë:

 • Gurët e tëmthit me kolesterol. Lloji më i zakonshëm i gurëve të tëmthit, i quajtur guri i tëmthit me kolesterol, shpesh shfaqet me ngjyrë të verdhë. Këta gurë të tëmthit përbëhen kryesisht nga kolesterol i patretur, por mund të përmbajnë përbërës të tjerë.
 • Gurët e tëmthit me pigment. Këta gurë kafe të errët ose të zi formohen kur tëmthi juaj përmban shumë bilirubinë.
Konsulta me mjekun per guret ne temth

Faktorët E Rrezikut

Faktorët që mund të rrisin rrezikun e gurëve të tëmthit përfshijnë:

 • Të qenurit femër
 • Të qenurit 40 vjeç e lart
 • Të qenurit një amerikan vendas
 • Të qenurit një hispanik me origjinë meksikane
 • Të qenurit mbipeshë ose obez
 • Të qenurit shtatzënë
 • Konsumimi i një diete me yndyrë të lartë
 • Konsumimi i një diete me kolesterol të lartë
 • Konsumimi i një diete me fibra të ulët
 • Të paturit një histori familjare të gurëve të tëmthit
 • Të paturit diabet
 • Të paturit çrregullime të caktuara të gjakut, të tilla si anemia ose leucemia
 • Të humburit e peshës shumë shpejt
 • Të marrit medikamente që përmbajnë estrogjen, të tilla si kontraceptivë oralë ose ilaçe të terapisë hormonale
 • Të paturit sëmundje të mëlçisë

Komplikacionet

Komplikacionet e gurëve të tëmthit mund të përfshijnë:

 • Inflamacion i fshikëzës së tëmthit. Një gur i tëmthit që vendoset në qafën e fshikëzës së tëmthit mund të shkaktojë inflamacion të fshikëzës së tëmthit (kolecistit). Kolecistiti mund të shkaktojë dhimbje të forta dhe ethe.
 • Bllokimi i kanalit të përbashkët biliar. Gurët e tëmthit mund të bllokojnë tubat (kanalet) përmes të cilave lëngu biliar rrjedh nga fshikëza e tëmthit ose mëlçia në zorrën tuaj të vogël. Mund të rezultojë në dhimbje të forta, verdhëz dhe infeksion të kanalit biliar.
 • Bllokimi i kanalit pankreatik. Kanali pankreatik është një tub që shkon nga pankreasi dhe lidhet me kanalin e përbashkët biliar pak para se të hyjë në duoden. Lëngjet pankreatike, të cilat ndihmojnë në tretje, rrjedhin përmes kanalit pankreatik.
 • Një gur i tëmthit mund të shkaktojë një bllokim në kanalin pankreatik, i cili mund të çojë në inflamacion të pankreasit (pankreatit). Pankreatiti shkakton dhimbje të forta, të vazhdueshme të barkut dhe zakonisht kërkon shtrimin në spital.
 • Kanceri i fshikëzës së tëmthit. Njerëzit me një histori të gurëve të tëmthit kanë një rrezik në rritje të kancerit të fshikëzës së tëmthit. Por kanceri i fshikëzës së tëmthit është shumë i rrallë, kështu që edhe pse rreziku i kancerit është i rritur, gjasat për kancer të tëmthit janë ende shumë të vogla.
Parandalimi i gureve ne temth

Parandalimi

Mund të zvogëloni rrezikun e gurëve të tëmthit nëse:

 • Mos i anashkaloni vaktet. Mundohuni t’i përmbaheni orareve tuaja të zakonshme të vakteve çdo ditë. Anashkalimi i vakteve ose agjërimi mund të rrisë rrezikun e gurëve në tëmth.
 • Humbni peshë ngadalë. Nëse keni nevojë të humbni peshë, bëjeni ngadalë. Humbja e shpejtë e peshës mund të rrisë rrezikun e gurëve në tëmth. Synoni të humbni 1 ose 2 kilogramë (rreth 0,5 deri në 1 kilogram) në javë.
 • Hani më shumë ushqime me fibra të larta. Përfshini më shumë ushqime të pasura me fibra në dietën tuaj, si frutat, perimet dhe drithërat.
 • Mbani një peshë të shëndetshme. Obeziteti dhe mbipesha rrisin rrezikun e gurëve në tëmth. Punoni për të arritur një peshë të shëndetshme duke reduktuar numrin e kalorive që hani dhe duke rritur sasinë e aktivitetit fizik që kryeni. Pasi të keni arritur një peshë të shëndetshme, punoni për ta mbajtur atë peshë duke vazhduar dietën tuaj të shëndetshme dhe duke vazhduar të ushtroni.

Diagnoza

Testet dhe procedurat e përdorura për të diagnostikuar gurët e tëmthit dhe komplikacionet e gurëve të tëmthit përfshijnë:

 • Ekografinë e barkut. Ky test është ai që përdoret më së shpeshti për të kërkuar shenja të gurëve të tëmthit. Ekografia e barkut përfshin lëvizjen e një pajisjeje (transduktor) përpara dhe mbrapa nëpër zonën e stomakut. Transduktori dërgon sinjale në një kompjuter, i cili krijon imazhe që tregojnë strukturat në barkun tuaj.
 • Ekografinë endoskopike (EUS). Kjo procedurë mund të ndihmojë në identifikimin e gurëve më të vegjël që mund të mungojnë në një ekografi abdominale. Gjatë ekografisë endoskopike (EUS) mjeku juaj kalon një tub të hollë, fleksibël (endoskop) përmes gojës dhe traktit tretës. Një pajisje e vogël me ultratinguj (transduktor) në tub prodhon valë zanore që krijojnë një imazh të saktë të indeve përreth.
 • Testet e tjera imazherike. Testet shtesë mund të përfshijnë kolecistografinë orale, skanimin e acidit iminodiacetik hepatobiliar (HIDA), tomografinë e kompjuterizuar (CT), kolengiopankreatografinë me rezonancë magnetike (MRCP) ose kolengiopankreatografinë endoskopike në prapavijë (ERCP). Gurët e tëmthit të zbuluar duke përdorur kolengiopankreatografinë endoskopike në prapavijë (ERCP) mund të hiqen gjatë procedurës.
 • Analizat e gjakut. Analizat e gjakut mund të zbulojnë infeksion, verdhëz, pankreatit ose komplikacione të tjera të shkaktuara nga gurët e tëmthit.
Trajtimi i gureve ne temth

Trajtimi

Shumica e njerëzve që vuajnë nga gurët në tëmth që nuk shkaktojnë simptoma nuk do të kenë kurrë nevojë për trajtim. Mjeku juaj do të përcaktojë nëse trajtimi për gurët e tëmthit nevojitet bazuar në simptomat tuaja dhe rezultatet e testimit diagnostik.

Mjeku juaj mund t’ju rekomandojë që të jeni vigjilent për simptomat e komplikimeve të gurëve të tëmthit, të tilla si dhimbja intensifikuar në pjesën e sipërme të djathtë të barkut. Nëse në të ardhmen shfaqen shenja dhe simptoma të gurëve të tëmthit, mund të merrni trajtim.

Opsionet e trajtimit për gurët e tëmthit përfshijnë:

 • Kirurgji për heqjen e fshikëzës së tëmthit (kolecistektomia). Mjeku juaj mund të rekomandojë kirurgji për të hequr fshikëzën e tëmthit, pasi gurët e tëmthit përsëriten shpesh. Pasi të hiqet fshikëza e tëmthit, lëngu biliar rrjedh drejtpërdrejt nga mëlçia në zorrën e vogël, në vend që të ruhet në fshikëzën e tëmthit.

Ju nuk keni nevojë për fshikëzën e tëmthit për të jetuar dhe heqja e fshikëzës së tëmthit nuk ndikon në aftësinë tuaj për të tretur ushqimin, por mund të shkaktojë diarre, e cila zakonisht është e përkohshme.

 • Medikamente për shpërbërjen e gurëve të tëmthit. Medikamentet që merrni nga goja mund të ndihmojnë në shpërbërjen e gurëve të tëmthit. Por mund të duhen muaj ose vite trajtim për të shpërbërë gurët e tëmthit tuaj në këtë mënyrë dhe gurët e tëmthit ka të ngjarë të formohen përsëri nëse trajtimi ndërpritet.

Ndonjëherë ilaçet nuk funksionojnë. Medikamentet për gurët e tëmthit nuk përdoren zakonisht dhe janë të rezervuara për njerëzit që nuk mund t’i nënshtrohen operacionit.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.