Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Shkaqet e hemorroideve dhe këshilla për parandalim

Tabela e kontentit

Hemorroidet, shkaqet dhe simptomat

Shumë njerëz vuajnë prej hemorroideve, prandaj Spitali Continental ju ofron zgjidhje për to.

Hemorroidet ndodhin kur venat rreth anusit tuaj fryhen, shpesh për shkak të tendosjes gjatë lëvizjes së zorrëve ose kapsllëkut. Disa lloje të hemorroideve mund të shkaktojnë dhimbje të forta.

Çfarë janë hemorroidet?

Hemorroidet janë venat e fryra të vendosura rreth anusit ose në pjesën e poshtme të rektumit. Rreth 50 përqind e të rriturve përjetojnë simptomat e hemorroideve deri në moshën 50-vjeçare.

Hemorroidet mund të jenë ose të brendshme ose të jashtme. Hemorroidet e brendshme zhvillohen brenda anusit ose rektumit. Hemorroidet e jashtme zhvillohen jashtë anusit. Hemorroidet njihen edhe si grumbuj.

Hemorroidet e jashtme janë më të zakonshmet dhe më shqetësueset. Hemorroidet mund të shkaktojnë dhimbje, kruajtje të rëndë dhe vështirësi në ulje. Për fat të mirë, ato janë të trajtueshme.

Cilat janë simptomat e hemorroideve?

Simptomat varen nga lloji i hemorroideve që keni.

Hemorroidet e brendshme mund të shkaktojnë:

 • gjak në inde pas lëvizjes së zorrëve
 • lëkura që del jashtë anusit gjatë lëvizjeve të zorrëve

Simptomat e hemorroideve të jashtme përfshijnë:

 • kruajtje ekstreme rreth anusit
 • gungë(t) e pakëndshme ose ënjtje pranë anusit tuaj
 • dhimbje rreth anusit, veçanërisht kur jeni ulur
Hemorroidet dhe trajtimi i tyre ne Shqiperi

Hemorroidet shpesh nuk shkaktojnë dhimbje. Megjithatë, ndonjëherë hemorroidet e jashtme mund të formojnë një mpiksje gjaku në lëkurë. Kjo njihet si një hemorroide e trombozuar. Hemorroidet e brendshme gjithashtu mund të prolapsojnë. Kjo do të thotë se ata nuk do të tërhiqen përsëri në anus. Si hemorroidet e prolapsuara ashtu edhe ato të trombozuara mund të shkaktojnë dhimbje të konsiderueshme.

Edhe pse hemorroidet mund të jenë mjaft të pakëndshme, ato nuk janë kërcënuese për jetën dhe shpesh largohen vetë pa trajtim.

Nëse ndonjëherë keni gjakderdhje ose lëvizje të zeza të zorrëve, shihni mjekun tuaj. Gjakderdhja mund të shkaktohet nga diçka tjetër përveç hemorroideve dhe duhet të vlerësohet. Shihni gjithashtu mjekun tuaj nëse hemorroidet nuk përmirësohen brenda 1 jave nga trajtimi në shtëpi.

Cilat janë shkaqet dhe faktorët e rrezikut për hemorroidet?

Hemorroidet ndodhin kur ka shumë presion mbi venat rreth anusit tuaj. Shkaqet e mundshme dhe faktorët e rrezikut përfshijnë:

 • qëndrimi ulur për një periudhë të gjatë kohore, veçanërisht në tualet
 • kapsllëku kronik ose diarre
 • një histori familjare të hemorroideve
 • përfshirja në ngritjen e vazhdueshme të peshave ose aktivitete të tjera që sforcojnë trupin tuaj
 • obeziteti
 • kryerja e marrëdhënieve seksuale anale, e cila mund të irritojë hemorroidet
 • të qenit shtatzënë (një mitër e zmadhuar shtyp venën në zorrën e trashë, duke shkaktuar fryrje)
 • mbi moshën 50 vjeç

Si diagnostikohen hemorroidet?

Një ekzaminim vizual i anusit tuaj mund të jetë i mjaftueshëm për të diagnostikuar hemorroidet. Për të konfirmuar diagnozën, mjeku juaj mund të bëjë një ekzaminim të ndryshëm për të kontrolluar ndonjë anomali brenda anusit.

Ky kontroll njihet si një ekzaminim dixhital rektal. Gjatë këtij ekzaminimi, mjeku juaj fut një gisht me doreza dhe të lubrifikuar në rektum.

Në varësi të faktorëve tuaj të rrezikut për sëmundje gastrointestinale, mjeku juaj mund të urdhërojë një test shtesë si anoskopi, sigmoidoskopi ose kolonoskopi.

Secili prej këtyre testeve përfshin mjekun tuaj duke përdorur një kamerë të vogël për të diagnostikuar çdo anomali në anusin, rektumin ose zorrën e trashë.

Një anoskopi ekzaminon pjesën e brendshme të anusit tuaj, një sigmoidoskopi ekzaminon 2 këmbët e fundit (50 centimetra) të zorrës së trashë dhe një kolonoskopi eksploron të gjithë zorrën e trashë.

Në këto teste, një kamerë e vogël me fibër optike përshtatet në një tub të vogël që futet në rektum. Me këtë test, mjeku juaj merr një pamje të qartë të pjesës së brendshme të rektumit tuaj në mënyrë që ata të mund të ekzaminojnë nga afër hemorroidet.

Cilat janë opsionet e trajtimit për hemorroidet?

Ju mund të trajtoni hemorroidet në shtëpi ose në zyrën e mjekut.

Lehtësim i dhimbjes

Për të minimizuar dhimbjen, zhytuni në një vaskë të ngrohtë me ujë për të paktën 10 minuta çdo ditë. Ju gjithashtu mund të uleni në një shishe me ujë të ngrohtë për të lehtësuar dhimbjen e hemorroideve të jashtme.

Zbuloni se si të bëni një kompresë të ngrohtë në shtëpi.

Nëse dhimbja është e padurueshme, përdorni një supozitor, pomadë ose krem ​​pa recetë (OTC) për të lehtësuar djegien dhe kruajtjen. Supozitorët e hemorroideve mund t’i gjeni në internet ose në dyqane.

Suplemente me fibra

Nëse keni kapsllëk, mund të përdorni gjithashtu një shtesë me fibra OTC për të ndihmuar në zbutjen e jashtëqitjes tuaj. Dy suplemente të zakonshme të këtij lloji janë psyllium dhe metilceulose.

Mjetet juridike në shtëpi

Trajtimet aktuale OTC, të tilla si hidrokortizoni ose kremi i hemorroideve, mund të lehtësojnë shqetësimin tuaj nga hemorroidet. Mbushjet e lajthisë së shtrigës mund të ofrojnë gjithashtu lehtësim të hemorroideve.

Në internet mund të blini si kremin hidrokortizon ashtu edhe për hemorroidet.

Thithja e anusit tuaj në një banjë për 10 deri në 15 minuta në ditë mund të ndihmojë gjithashtu.

Praktikoni një higjienë të mirë duke pastruar anusin me ujë të ngrohtë gjatë dushit ose banjës çdo ditë. Por mos përdorni sapun, pasi sapuni mund të përkeqësojë hemorroidet. Gjithashtu shmangni përdorimin e letrës higjienike të thatë ose të ashpër kur fshini pas një lëvizje të zorrëve.

Përdorimi i një kompresë të ftohtë në anusin tuaj mund të ndihmojë në reduktimin e ënjtjes së hemorroideve. Lehtësuesit e dhimbjeve, si acetaminofeni, ibuprofeni ose aspirina gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjen ose shqetësimin.

Mësoni si të bëni një kompresë të ftohtë në shtëpi.

Procedurat mjekësore

Nëse trajtimet në shtëpi nuk po ju ndihmojnë me hemorroidet, mjeku juaj mund të rekomandojë që të lidhni një brez gome. Kjo procedurë përfshin mjekun që ndërpret qarkullimin e gjakut në hemorroide duke vendosur një brez gome rreth tij.

Kjo shkakton humbje të qarkullimit të hemorroideve, duke e detyruar atë të tkurret. Kjo procedurë duhet të kryhet vetëm nga një profesionist mjekësor. Mos e provoni këtë vetë.

Nëse lidhja me brez gome nuk është një opsion në rastin tuaj, mjeku juaj mund të kryejë terapi injeksioni ose skleroterapi. Në këtë procedurë, mjeku juaj injekton një kimik në enët e gjakut drejtpërdrejt. Kjo bën që hemorroidi të zvogëlohet në madhësi.

Parandalimi

Për të parandaluar ose shmangur përkeqësimin e hemorroideve, shmangni tendosjen gjatë lëvizjes së zorrëve. Gjithashtu, përpiquni të rrisni marrjen e ujit. Pirja e mjaftueshme e ujit mund të parandalojë ngurtësimin e jashtëqitjes.

Përdorni tualetin sapo të ndjeni se po fillon jashtëqitja për të parandaluar zhvillimin e hemorroideve. Ushtroni rregullisht për të parandaluar kapsllëkun dhe shmangni qëndrimin ulur për periudha të gjata, veçanërisht në sipërfaqe të forta si betoni ose pllaka.

Konsumimi i ushqimeve që janë të pasura me fibra dietike mund të minimizojë rrezikun e zhvillimit të hemorroideve në të ardhmen.

Burimet e mira të fibrave dietike përfshijnë:

 • grurë
 • oriz kaf
 • bullgur
 • dardha
 • karotat
 • krunde

Fibrat dietike ndihmojnë në krijimin e masës në zorrë, gjë që zbut jashtëqitjen, duke e bërë më të lehtë kalimin.

Komplikimet

Komplikimet nga hemorroidet janë të rralla, por mund të përfshijnë:

 • mpiksje gjaku në venën e fryrë
 • gjakderdhje
 • anemia e mungesës së hekurit e shkaktuar nga humbja e gjakut
 • infeksion i një hemorroidi të jashtëm
 • etiketat e lëkurës, ose lëkura e tepërt kur një hemorroid i jashtëm largohet

Përmbledhje

Hemorroidet janë vena të zmadhuara dhe të fryra në dhe rreth anusit dhe rektumit. Ato janë shumë të zakonshme dhe shkaktohen nga tendosja në venat rektale. Faktorët e rrezikut përfshijnë përjetimin e kapsllëkut kronik, shtytjen gjatë lëvizjeve të zorrëve, të paturit e një historie familjare me hemorroide dhe të qenit shtatzënë.

Shumica e hemorroideve largohen vetë. Trajtimet zakonisht përqendrohen në lehtësimin e simptomave dhe mund të përfshijnë marrjen e banjove të ngrohta dhe përdorimin e një hidrokortizoni ose një krem ​​ose supozitor për hemorroidet. Ushtrimi, pirja e shumë ujit dhe ngrënia e më shumë fibrave mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut dhe parandalimin e formimit të hemorroideve në të ardhmen.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.