Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Semundja Lupus: Cfare eshte dhe si ndikon?

Tabela e kontentit

Lupus NUK është Vdekjeprurës

Lupus është një sëmundje autoimune e cila bën që sistemi imunitar të sulmojë organet e trupit. Në raste të rënda, mund të ndodhë dëmtimi dhe dështimi i organeve të njeriut. Mbi 90 për qind i njerëzve me lupus janë gra midis moshës 15 dhe 45 vjeçare.

Historikisht, lupusi bëri që njerëzit të vdisnin të rinj, kryesisht nga dështimi i veshkave. Sot, me trajtim të kujdesshëm, 80 deri në 90 për qind e njerëzve me lupus mund të jetojnë me një jetëgjatësi normale.

“Ne kemi zbuluar se me trajtim, pacientët me Lupus janë në gjendje të jetojnë më gjatë,” tha Dr. Olivia Ghaw, Asistent Profesor i Mjekësisë, Divizioni i Reumatologjisë në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Malin Sinai, në një intervistë. “Ata janë në gjendje të jetojnë me më pak paaftësi dhe gjendje të sëmurë.”

Flakët

Lupusi zakonisht shkakton një lloj inflamacioni. Ndonjëherë lupusi mund të aktivizohet, duke përkeqësuar simptomat. Flakët e lupus-it mund të përfshijnë dhimbje kyçesh, skuqje të lëkurës si dhe probleme të organeve, veçanërisht në veshka.

Medikamentet dhe ndryshimet e stilit të jetesës mund të kontrollojnë gjendjet e papritura dhe t’i parandalojnë ato që të shkaktojnë dëmtime afatgjata të organeve. Ju do të dëshironi të punoni intensivisht me mjekun tuaj për të adresuar këto simptoma.

Veshkat

Veshkat janë organet që preken më shpesh nga lupus-i. Inflamacioni afatgjatë në veshka shkakton dëme të mëtejshme. Nëse një pjesë e mjaftueshme e veshkave bëhet me dhëmbëza, ajo do të fillojë të humbasë funksionin e saj.

Duke dalluar më herët një gjendje emergjence dhe duke e trajtuar me medikamentet e duhura, ju mund të mbroni veshkat tuaja nga dëmtimi i tyre.

Zemra

Tani që lupus-i i rëndë trajtohet në mënyrë agresive, njerëzit nuk po vdesin më nga vetë kjo gjendje ose nga dështimi i veshkave. Megjithatë, njerëzit me lupus janë ende në rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës.

Lupusi mund të shkaktojë inflamacion të zemrës, duke rezultuar në një rritje të shkallës së sulmeve ose atakut në zemër dhe sëmundjeve të arterieve, madje edhe te pacientët e rinj në të 20-at e tyre. Inflamacioni i rreshtimit rreth zemrës mund të shkaktojë gjithashtu dhimbje gjoksi (perikardit).

Gjaku

Njerëzit me lupus kanë më shumë mundësi të zhvillojnë anemi ose mpiksje gjaku. Disa njerëz me lupus kanë gjithashtu sindromën e antitrupave antifosfolipide (APS). Sindroma e Antitrupave Antifosfolipe rrit rrezikun e zhvillimit të mpiksjes së gjakut dhe abortit.

Mpiksjet e gjakut mund të ndodhin kudo në trup, duke përfshirë mushkëritë, këmbët apo edhe trurin.

Truri

Ndonjëherë, inflamacioni ndodh në tru. Kjo mund të shkaktojë dhimbje koke, probleme mendore si humbja e kujtesës ose përqendrim i dobët, konvulsione, meningjiti apo edhe koma.

Disa pacientë me lupus gjithashtu përjetojnë ndryshime në disponimin e tyre, veçanërisht me nervozizëm, depresion dhe ankth.

Mushkëritë

Disa pacientë me lupus zhvillojnë inflamacion në rreshtimin rreth mushkërive. Ky quhet pleurit dhe shkakton dhimbje të mprehta gjoksi ose gjatë momentit që ju merrni frymë.

Nëse inflamacioni përhapet në vetë mushkëritë, ato mund të bëhen me dhëmbëza. Dhimbja e mushkërive zvogëlon sasinë e oksigjenit që thith gjaku.

Nyje

Njerëzit me lupus zakonisht kanë artrit inflamator. Ata zgjohen në mëngjes me ngurtësi dhe ënjtje në kyçet e tyre, zakonisht në nyjet ose kyçet e vogla të duarve. “Ndonjëherë dhimbja mund të jetë shumë paaftësuese,” shprehë Ghaw.

Ndryshe nga disa forma të tjera të artritit, artriti inflamator nga lupusi rrallë deformon duart.

Sistemi tretës

Inflamacioni nga lupusi mund të përhapet në sistemin tretës, duke prekur organe si pankreasi dhe mëlçia.

Lupusi gjithashtu mund të shkaktojë rrjedhjen e proteinave nga zorrët. Kjo quhet enteropati e humbjes së proteinave. Kjo gjendje shkakton diarre dhe zvogëlon sasinë e lëndëve ushqyese që përthithen.

Infeksioni

Të njëjtat barna që parandalojnë sistemin imunitar të sulmojë trupin gjithashtu dëmtojnë aftësinë e tij për të luftuar infeksionet. Njerëzit me lupus janë shumë të prirur për të zhvilluar infeksione, duke përfshirë infeksionet e lëkurës dhe infeksionet e traktit urinar. Ata madje mund të kenë gjendje seeptike ose ndryshe infektime të përgjithshme, në të cilat infeksioni përhapet në të gjithë trupin nëpërmjet qarkullimit të gjakut.

“Për shkak se sistemi imunitar i trupit dobësohet nga ilaçet, trupi nuk është në gjendje të luftojë as një infeksion të thjeshtë dhe një infeksion i thjeshtë mund të bëhet një infeksion kompleks, duke arritur deri në vdekje,” thot Ghaw.

Shtatzënia

Gratë me lupus priren të mos kenë probleme për të mbetur shtatzënë. Megjithatë, ngjizja kur lupusi është i qetë shpesh rezulton në shtatzëni më të shëndetshme. Lupusi shkakton njëfarë rreziku për lindjen e hershme. Nëse ka antitrupa si SSA (Ro) ose fosfolipid, gratë do të vizitohen nga specialistë të shtatzënisë me rrezik të lartë për të parandaluar komplikimet.

Për shkak se lupusi ndikohet nga hormonet seksuale femërore, shtatzënia mund të ndikojë në ashpërsinë e lupusit të një gruaje. Rreth një e treta e pacientëve me lupus përjetojnë një gjendje emergjence gjatë shtatzënisë, një e treta nuk përjetojnë asnjë ndryshim dhe një e treta tjetër, në të vërtetë shohin përmirësimin e simptomave të mëparshme të tyre.

Ndryshimet e stilit të jetesës

Disa ndryshime të stilit të jetesës mund të ndihmojnë në përmirësimin e rezultateve të lupusit. Rreziku më i madh janë sëmundjet kardiovaskulare, dhe për këtë arsye ju rekomandojmë që të konsumoni një dietë të shëndetshme për zemrën tuaj.

Ndalimi i pirjes së duhanit dhe humbja e peshës nëse jeni mbipeshë ose obez ju drejtojnë në rezultate shumë më të mira. Ushtrimet fizike të rregullta dhe me ndikim të ulët në shëndetin tuaj gjithashtu kanë tendencë të ndihmojnë në shëndetin e kyçeve dhe nyjeve, si dhe në humbjen e peshës së trupit tuaj.

“Njerëzit duhet të jenë në kontakt të vazhdueshëm dhe komunikim shumë të mirë me reumatologun e tyre,” shprehë Ghaw. “Është shumë më e lehtë për të parandaluar komplikimet e lupusit sesa t’i trajtoni ato pasi janë shfaqur edhe avancuar. Shpresojmë, se me përmirësimet e stilit të jetesës dhe ndryshimet e duhura, ato mund të zbusin rrezikun e këtyre komplikimeve të gjendjes së lupusit në të ardhmen.”

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.