Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Simptomat e Covid19 – Spitali CONTINENTAL

Tabela e kontentit

Nje foto ilustruese e virusit Covid 19 qe trekon per simptomat e covid 19.

Cfare duhet te dini rreth Codiv19

Covid19 ose koronavirusi është një sëmundje e përcaktuar si viruse të shumta të kombinuara së bashku, të aftë të përhapen dhe të kalojnë nga një person te tjetri shumë shpejt, vetëm duke u prekur, kollitur, teshtitur ose edhe duke folur. Ka dy mënyra për të kuptuar nëse keni ndonjë simptomë të tij. E para eshte të shfaqet pas 2 ose 14 ditësh nga marrja e saj dhe e dyta të mos duket fare, dhe kjo eshte arsyeja për të qenë shumë e kujdesshme ndaj saj.

Kjo sëmundje mund të çojë në infeksione dhe probleme të rënda për pacientin. Shumicën e rasteve e bën shumë të vështirë të kuptosh nëse mund ta kesh atë dhe është, me fjalë të tjera, një sëmundje e ‘ndërlikuar’, duke ditur që simptomat e saj janë tepër të ngjashme me një grip të zakonshëm dhe kjo është arsyeja pse mund të mendoni se ju nuk janë asgjë serioze.

Simptomat e Covid19

Koronavirusi ka një numër të madh simptomash, të cilat mund të duken shumë të zakonshme në fillim, por ato mund të rezultojnë të jenë tepër të rrezikshme nëse nuk u kushtoni vëmendje ose nuk kërkoni trajtimin e duhur. Disa prej tyre janë renditur më poshtë: 

• Dhimbje koke

• Ethe ose të dridhura

• Humbja e nuhatjes dhe shijes

• Rrjedhje nga hunda

• Kollë

• Vështirësi në frymëmarrje

• Përzierje

•Dhimbje të fytit

• Dhimbje muskulore

• Të vjella

• Dhimbje në gjoks

•Lëkurë të zbehtë

Këto simptoma janë disa nga të shumtat. Numri i plotë i tyre ende nuk është zbuluar pasi përditësohet herë pas here, por për momentin këto janë më të rëndësishmet dhe duhet t’i shikoni këto shenja për të kuptuar nëse mund ta keni apo jo.

Cilët janë faktorët e rrezikut të Covid19?

Njohja e faktorëve të rrezikut të koronavirusit mund t’ju ndihmojë të parandaloni që të keni nevojë për kujdes mjekësor dhe të kuptoni mënyrat e shumta se si mund ta trajtoni atë vetë, me fjalë të ndryshme, duke ndërmarrë veprime përpara se t’ju duhet të ndaloni jetën dhe aktivitetet tuaja të përditshme. Kjo sëmundje ka tendencë të godasë ndryshe tek të moshuarit ose ata që tashmë kanë sëmundje të tjera të rënda dhe kjo është ajo që ju vendos në një rrezik më të lartë. Mjekët po studiojnë dhe i shikojnë thellë këta faktorë edhe sot. Pavarësisht kësaj, disa prej faktorëve janë:

Probleme me mushkëritë

Një nga pjesët e trupit tonë që sulmon koronavirusi janë mushkëritë. Nëse tashmë keni probleme me mushkëritë, atëherë ka shumë të ngjarë të zhvilloni këtë sëmundje. Ajo që duhet të bëni për ta mbajtur nën kontroll është të vazhdoni të merrni medikamente, edhe pse ato mund të zvogëlojnë sistemin tuaj imunitar dhe nëse filloni të ndiheni të dobët, gjëja më e mirë për të bërë është të konsultoheni me një mjek për t’ju ndihmuar.

Diabeti/ Obeziteti

Diabeti dhe obeziteti mund të zvogëlojnë produktivitetin e sistemit tuaj imunitar pasi keni një masë më të lartë të masës trupore, por ka disa mënyra për ta menaxhuar atë, siç është mbajtja normale e nivelit të sheqerit në gjak dhe vazhdimi i trajtimit. Ajo që duhet të bëni në pozita të tilla është të përpiqeni të humbni peshë dhe të kujdeseni për sistemin tuaj imunitar. 

Sëmundjet e zemrës

Sëmundjet e zemrës zvogëlojnë oksigjenin tuaj pasi zemra dhe mushkëritë tuaja bashkëpunojnë për ta mbajtur atë normal. Duke pasur këtë, zemra juaj nuk do të jetë aq e fortë sa trupi i njeriut të shëndetshëm, gjë që ju bën më të prekshëm ndaj çdo sëmundjeje tjetër dhe ju vë në rrezik. Disa nga sëmundjet e zemrës që ju rrezikojnë janë sëmundjet e lindura të zemrës, kardiomiopatia, hipertensioni pulmonar dhe dështimi i zemrës. Qëllimi juaj është të kontrolloni presionin e gjakut dhe të merrni recetën tuaj siç ju është thënë.

Mosha e moshuar

Koronavirusi synon të prekë më shumë njerëzit e moshës së mesme dhe të moshuar sesa adoleshentët dhe fëmijët. Kjo ndodh sepse të moshuarit kanë sistem imunitar më të ulët dhe ata mund t’i zhvillojnë simptomat më lehtë dhe më shpejt. Është më e rrezikshme nëse jeni mbi të 60-at, pasi keni tendencë të keni edhe sëmundje të tjera, prandaj nuk duhet të neglizhoni medikamentet dhe trajtimet tuaja.

Sëmundja e veshkave ose syndroma Silver

Një numër i madh njerëzish raportohet të kenë këto dy sëmundje. Efektet e tyre janë kryesisht infeksione dhe sistem i dobët imunitar, gjë që ju vë në rrezik për t’u prekur nga koronavirusi. Nëse keni bërë transplant veshkash, atëherë do të jetë shumë më e vështirë, pasi kjo mund të bëhet kërcënuese për jetën. Ju duhet të kërkoni kujdes të menjëhershëm dhe këmbëngulës nga një mjek ose institucion mjekësor. Mos harroni, me çdo kusht, të njoftoni mjekun tuaj për çdo ndjenjë ose simptomë që keni.

Çrregullime të gjakut (anemi)

Të kesh çrregullime të gjakut do të thotë që qelizat e kuqe të gjakut nuk funksionojnë siç duhet ose nuk keni mjaftueshëm hemoglobinë, gjë që e bën më të vështirë transportimin e oksigjenit në të gjithë trupin tuaj. Oksigjeni është një faktor i madh që trupi juaj të jetë në gjendje të trajtojë koronavirusin dhe duhet të kërkoni ndihmën e një specialisti për ta mbajtur atë nën kontroll dhe për të pakësuar dhimbjen që do t’ju shkaktojë.

Si diagnostikohet Covid19?

Simptomat e koronavirusit nuk janë shumë të lehta për t’u zbuluar, megjithatë nëse keni ndjerë ose parë ndonjë prej tyre, duhet të telefononi mjekun tuaj dhe të lini një takim. Tregojini mjekut tuaj për çdo shenjë që mund të keni pasur dhe nëse keni pasur ndonjë kontakt me dikë që ka virusin. Njoftoni atë për çdo sëmundje ose sëmundje tjetër që mund të keni dhe çdo mjekim ose trajtim që po merrni në atë moment. Në varësi të çdo faktori që i tregoni mjekut tuaj, ai do të vendosë nëse duhet të vazhdojë me testimin mbi ju apo jo. Nëse po, ai thjesht do të marrë një tester nga hunda, pështyma ose fyti juaj për ta dërguar në një laborator dhe për ta testuar atë. Pasi ai të jetë i sigurt për gjendjen tuaj, ju do të merrni trajtimin e duhur.

A mund t’ju ndihmojnë imazhet mjekësore të diagnostikoni Covid19?

Imazhet mjekësore nuk janë aq të dobishme sa mund të mendoni në këtë situatë. Disa kohë më parë specialistët dhe mjekët u përpoqën të përdornin teste imazherike si rëntgen dhe skanimin CT për të zbuluar nëse një pacient ka apo jo Covid19, por pas faktit që shumë simptoma mund të duken sikur pacienti ka sëmundje të ngjashme si sëmundjet e mushkërive, nuk i ndihmoji ata dhe kjo është arsyeja që ata nuk e shohin të nevojshme ta përdorin.

Si mund të trajtohet Covid19?

 Covid19 është një nga sëmundjet që ju jep përparësi për ta trajtuar atë në shtëpi. Nëse nuk keni ndonjë sëmundje tjetër dhe jeni një person me gjendje të mirë shëndetësore, atëherë do ta gjeni të ngjashme me një grip të thjeshtë. Medikamentet përdoren kryesisht nga të moshuarit, të cilët kanë më shumë gjasa të kenë edhe çrregullime të tjera dhe duhet të mbajnë të balancuar sistemin e tyre imunitar. Disa nga trajtimet që mund të përdorni do të tregohen më poshtë me informacionin e duhur.

  1. Merrni kohë për veten tuaj

Merrni pak kohë nga rutina juaj e zakonshme dhe pushoni. Do t’ju japë më shumë forcë për t’u përballur me këtë lloj sëmundjeje dhe padyshim që do t’ju ndihmojë shumë në shërimin tuaj. Ndaloni çdo gjë tjetër, pasi shëndeti juaj është më i rëndësishëm dhe përqendrohuni në rikthimin e të gjithë energjisë që keni humbur për ta kaluar këtë sa më shpejt që të mundeni.

  1.  Qëndroni në shtëpi dhe shmangni kontaktet.

Siç e dini tashmë, koronavirusi mund të përhapet shumë lehtë te të tjerët, ndaj nuk duhet të rrezikoni duke dalë për t’ia kaluar dikujt tjetër. Qëndroni brenda shtëpisë tuaj dhe mos ndani asgjë. Qëndroni në një dhomë tjetër dhe mos e ndani dhomën tuaj të gjumit apo edhe banjën. Mos insistoni të shkoni në punë, shkollë ose ndonjë hapësirë ​​publike që mund t’ju bëjë të përkeqësoheni ose të kaloni sëmundjen tuaj. 

  1.  Ndiqni këshillat e mjekëve tuaj.

Ju duhet të bëni gjithçka që ju thotë dhe ju rekomandon mjeku juaj. Nëse keni nevojë të qëndroni në shtëpi, atëherë sigurohuni që të njoftoni familjen ose miqtë tuaj të ngushtë për këtë dhe tregojuni atyre që t’ju ndihmojnë me gjithçka që mund t’ju nevojitet. Kërkojuni atyre t’ju sjellin sende ushqimore dhe medikamente nga jashtë derisa të mund të shëroheni plotësisht. Nëse filloni të ndiheni më keq, ose nuk shihni ndonjë ndryshim, telefononi mjekun tuaj, në mënyrë që ai t’ju ndihmojë me çdo pyetje që mund të keni.

  1. Pini lëngje.

Të kesh koronavirus çon në dehidrim, si çdo sëmundje. Megjithatë, kjo do të ndikojë në energjinë tuaj dhe do t’ju bëjë më të dobët, me rezultat që të mos mund ta kaloni shpejt dhe vetëm këtë situatë. Ju duhet të pini sa më shumë lëngje që të mundeni për të ndihmuar trupin tuaj të qëndrojë i fortë dhe t’i japë fund sëmundjes suaj.

  1.  Kini kujdes për gjithçka

Kontrolloni çdo ditë simptomat tuaja. Ju duhet të kontrolloni nëse keni filluar të ndiheni më mirë ose nëse jeni në të njëjtin vend ose nëse jeni edhe më keq. Nëse ndiheni më mirë, do të thotë se mënyra se si e trajtoni Covid19 po funksionon. Nëse jeni në të njëjtin vend, do të thotë që mjekimi juaj nuk funksionon aq mirë dhe nëse po përkeqësoheni, atëherë duhet të telefononi mjekun tuaj sa më shpejt që të mundeni dhe t’i tregoni atij për të gjitha simptomat dhe ndjenjat që keni filluar të keni.

Përse ne?

Spitali ynë njihet për punën e tij të jashtëzakonshme dhe të palodhur. Mjekët tanë punëtorë dhe anëtarët e jashtëzakonshëm të stafit sigurohen që çdo pacient të kujdeset në mënyrën më profesionale të mundshme. Ne ofrojmë të gjitha llojet e shërbimeve mjekësore dhe kemi mjekët më të kualifikuar, në çdo fushë, që mund t’ju ndihmojnë në problemet dhe sëmundjet tuaja duke ju konsultuar apo trajtuar.

Çdo departament jep përkushtimin e tij të plotë të shquar për të trajtuar pacientët e tij me pajisjet më të mira teknologjike dhe standardet më të larta të Bashkimit Evropian.

Specialistët tanë mund të flasin për simptomat dhe trajtimet e Covid19, si dhe të përcaktojnë nëse dikush është i prekur prej tij. Ata kanë vendosmërinë dhe kujdesin e duhur për t’u dhënë klientëve tanë rezultate pozitive dhe për të arritur barazinë shëndetësore.

Pajisjet tona janë nga më të mirat në qytetin tonë dhe kjo është arsyeja pse shumica e klientëve na besojnë për vite të mjaftueshme dhe vazhdojnë partneritetin tonë. Materialet që disponojmë janë të siguruara dhe të nevojshme për të kryer testet që kërkohen.

Pyetjet e shpeshta

  1.  Nëse jam në kontakt të ngushtë, a do të testohem për Covid19?

Nëse dikush i njohur ose i afërt me ju rezulton pozitiv në testin për Covid19 dhe ju keni pasur kontakt me të jo shumë kohë më parë, atëherë gjëja më e mirë do të jetë që ju të testoni veten, edhe nëse nuk keni ende asnjë simptomë. Në këtë mënyrë ju do të merrni kursin e duhur të veprimit dhe mund të përpiqeni ta parandaloni atë.

  1.  Si mund të mbrohem nga Covid19?

Covid19 është një sëmundje që mund ta shmangni nëse merrni masat e duhura dhe t’i riktheheni jetës tuaj të përditshme. Disa prej tyre janë: të vishni maska, të vaksinoheni, të mos qëndroni pranë të tjerëve (të paktën 6 metra larg), të lani duart shpesh, të pastroni dhe dezinfektoni duart dhe të monitoroni shëndetin tuaj çdo ditë.

  1.  Si përhapet virusi?

Përhapja e këtij virusi është diçka që mund të bëhet lehtësisht. Nëse një person e ka atë, atëherë ai do të fillojë të marrë frymë me grimca të vogla, të cilat përmbajnë virusin dhe kjo prek njerëzit e tjerë që do të marrin frymë në të njëjtat grimca ose do t’i vendosin në gojë, hundë ose sy.

  1.  A jam në rrezik për komplikime serioze nga Covid19 nëse pi duhan?

Në fakt, po. Nëse pini duhan do të thotë se mund të keni inflamacion dhe dëmtim të qelizave në të gjithë trupin tuaj, si dhe një sistem të dobët imunitar dhe siç dihet, këto gjëra ju bëjnë më të dobët dhe më pak në formë për të luftuar virusin. Nëse jeni të prekur nga Covid19, atëherë gjëja e duhur që duhet të bëni është të lini duhanin dhe të filloni aktivitete fizike për të rifituar forcat dhe për ta mposhtur këtë sëmundje.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.