Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Spondiloartriti- Llojet, simptomat dhe trajtimi

Tabela e kontentit

Spondiloartriti në meshkuj

Spitali Continental iu ofron zgjidhje për spondiloartritin. Spondiloartriti është një grup sëmundjesh inflamatore që shkaktojnë artrit. Ju gjithashtu mund ta keni dëgjuar me termin spondiloartropati ose, shkurt, SpA. Është i ndryshëm nga llojet e tjera të artritit sepse shkakton gjithashtu inflamacion në zonat e quajtura entheses ku ligamentet dhe tendinat ngjiten në kocka. Ligamentet janë inde që lidhin kockat tuaja, dhe tendinat janë inde që lidhin kockat me muskujt. Spondiloartriti është një shkak kryesor i dhimbjes së shpinës, artritit në nyjet periferike si ato në krahë dhe këmbë, probleme me sytë dhe madje edhe sëmundje inflamatore të zorrëve (IBD). Ka tendencë të prekë njerëzit në adoleshencë dhe të 20-at e tyre. Nëse keni një të afërm me ndonjë formë të spondiloartritit, mund të jeni në një rrezik më të lartë për ta pasur atë.

Llojet e Spondiloartritit

Ka disa lloje të spondiloartritit. Ato përfshijnë:

 • Spondiliti ankiloz (i quajtur edhe “spondiliti”). Kjo është forma më e zakonshme. Ajo prek nyjet dhe ligamentet përgjatë shtyllës kurrizore dhe shkakton dhimbje dhe ngurtësi që fillojnë në pjesën e poshtme të shpinës dhe mund të përhapet në pjesën e sipërme të shtyllës kurrizore, gjoksit dhe qafës. Nyjet dhe kockat mund të bashkohen dhe ta bëjnë shtyllën kurrizore të ngurtësohet në formën e shkronjës C. Kjo çon në një qëndrim të përkulur.
 • Artriti reaktiv. Fillon me një infeksion të zorrëve ose traktit urinar. Mund të pasojë një reaksion imunitar që mund të shkaktojë syrin rozë (konjuktivit) dhe mund të shkaktojë ulçera orale dhe inflamacion të traktit urinar, si dhe artrit. Kjo gjendje dikur njihej si sindroma e Reiter.
 • Artriti psoriatik. Disa njerëz që kanë sëmundjen e lëkurës psoriasis gjithashtu marrin këtë lloj artriti. Me të, sistemi imunitar i trupit tuaj sulmon gabimisht nyjet dhe lëkurën e shëndetshme. Kjo mund të shkaktojë dhimbje të kyçeve, ngurtësi dhe ënjtje në duart dhe këmbët tuaja, si dhe në shpinë.
 • Artriti enteropatik. Ky artrit inflamator prek disa pjesë të traktit tuaj të tretjes. Mund të shoqërohet me disa sëmundje inflamatore të zorrëve, duke përfshirë sëmundjen e Crohn dhe kolitin ulceroz.

Simptomat e spondiloartritit

Simptomat kryesore të spondiloartritit janë dhimbja, ngurtësimi dhe ënjtja. Mund të ndodhë edhe dëmtim i kockave. Vendi ku i ndjeni simptomat në trup varet nga lloji i spondiloartritit që keni.

 • Spondiliti ankiloz- dhimbjet shpesh fillojnë në të pasmet dhe në pjesën e poshtme të shpinës. Mund të përhapet në gjoks dhe qafë. Mund të përfshihen gjithashtu tendinat dhe ligamentet. Në raste të rralla, spondiliti ankiloz mund të ndikojë në zemër dhe mushkëri.
 • Artriti enteropatik mund të shkaktojë dhimbje në shpinë, krahë dhe nyje të këmbëve. Mund të shkaktojë gjithashtu diarre të përgjakshme dhe dhimbje barku për shkak të inflamacionit të zorrëve.
 • Artriti juvenil shpesh shkakton dhimbje në legen, ije, kyçet e këmbës dhe gjunjët. Mund të shkaktojë gjithashtu lodhje.
 • Artriti psoriatik mund të ndikojë në shtyllën kurrizore. Kur kjo ndodh, njihet si spondiloartriti psoriatik. Mund të shkaktojë gjithashtu dhimbje në qafë.
 • Artriti reaktiv mund të shkaktojë inflamacion në traktin urinar dhe sy. Mund të çojë në inflamacion të nyjeve të shtyllës kurrizore.
 • Artriti i padiferencuar shpesh shkakton simptoma të ngjashme me spondilitin ankiloz. Përfshirë këtu dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, të pasme dhe thembra.

Çfarë e shkakton spondiloartritin?

Shkaku i saktë i spondiloartritit nuk është i qartë, megjithatë gjenetika luan një rol të rëndësishëm. Gjeni kryesor i përfshirë në të gjitha llojet e spondiloartritit është HLA-B27. Megjithëse gjeni HLA-B27 nuk e shkakton këtë gjendje, ai mund të rrisë rrezikun për ta zhvilluar atë. Hulumtimet për të përcaktuar se si gjenet e tjera mund të shkaktojnë spondiloartrit janë ende në vazhdim. Studimet sugjerojnë një lidhje midis një çekuilibri të mikrobiomës suaj dhe zhvillimit të spondiloartritit ose sëmundjeve të tjera inflamatore. Nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar marrëdhënien midis baktereve të zorrëve dhe inflamacionit sistemik. Artriti reaktiv është i vetmi lloj i spondiloartritit që dihet se shkakton një infeksion bakterial. Më së shpeshti rezulton pas klamidias ose një infeksioni të shkaktuar nga ushqimi.

Diagnostikimi i spondiloartritit

Diagnoza e hershme është e rëndësishme për të ndihmuar në menaxhimin e simptomave dhe për të zvogëluar rrezikun për komplikime ose paaftësi. Mjeku juaj mund të dyshojë se keni spondiloartrit bazuar në simptomat tuaja, historinë mjekësore dhe një ekzaminim mjekësor.

Gjendja mund të konfirmohet me:

 • Rrezet X të nyjeve sakroiliake në legen
 • Rezonancë magnetike
 • Një test gjaku për të kontrolluar gjenin HLA-B27

Kush është në rrezik për spondiloartrit?

Nuk është gjithmonë e qartë pse dikush ka spondiloartrit. Rreziku juaj për gjendjen mund të jetë më i lartë nëse:

 • Keni një anëtar të familjes me spondiloartrit
 • Testi rezulton pozitiv për gjenin HLA-B27
 • Keni infeksione të shpeshta bakteriale në zorrët tuaja
 • Keni një gjendje tjetër inflamatore, si psoriasis ose sëmundje inflamatore të zorrëve

Shkaqet e Spondiloartritit

Spondiloartriti priret të jetë i trashëguar. Shkencëtarët kanë gjetur rreth 30 gjene të lidhur me këtë gjendje. Efektin më të madh e jep i ashtëquajturi HLA-B27. Ai gjendet në 90% të njerëzve që kanë formën më të zakonshme të spondiloartritit (spondiliti ankilozues). Por jo të gjithë njerëzit që kanë këtë gjen e kanë edhe spondiloartrit.

Trajtimi i Spondiloartritit

Nuk ka kurë për spondiloartritin. Trajtimi fokusohet në reduktimin e dhimbjes, përmirësimin ose ruajtjen e lëvizshmërisë dhe zvogëlimin e rrezikut për komplikime.

Planet e trajtimit janë të individualizuara, por shumica  përfshijnë:

 • Medikamente anti-inflamatore josteroide. NSAID si ibuprofeni, indometacina (Tivorbex), meloxicam (Mobic) dhe naprokseni (Aleve, Anaprox, Naprosyn) mund të ndihmojnë me simptomat tuaja.
 • Medikamente kortikosteroide. Futja e tyre në kyçe ose në membranën rreth tendinit mund të funksionojë shpejt. Ky opsion funksionon më mirë nëse ënjtja e kyçit tuaj është në një zonë specifike.
 • Antibiotikët. Nëse keni artrit reaktiv, i cili fillon me një infeksion bakterial, antibiotikët mund të ndihmojnë, të paktën në fillim.
 • Medikamente antireumatike modifikuese të sëmundjes. DMARD-të si metotreksati dhe sulfasalazina (Azulfidine) funksionojnë më mirë nëse keni artrit që prek nyjet në krahët dhe këmbët tuaja. Mjeku juaj mund t’i përshkruajë këto për të ndihmuar simptomat tuaja dhe për të parandaluar dëmtimin e kyçeve.
 • Imunoterapia. Antitrupat mononuklear përdoren për të stimuluar sistemin imunitar të trupit për të ndihmuar në luftimin e sëmundjes. Ixekizumab (Taltz) është miratuar kohët e fundit për të ndihmuar në parandalimin e inflamacionit.
 • Bllokuesit alfa të nekrozës së tumorit (TNF-alfa). Kjo klasë më e re e barnave, e njohur si biologjike, mund të trajtojë artritin si në shpinë ashtu edhe në nyje. Ato që FDA ka miratuar për spondilitin ankiloz përfshijnë adalimumab (Humira), adalimumab-atto (Amgevita), një biosimilar me Humira, certolizumab pegol (Cimzia), etanercept (Enbrel), etanercept-szzs (Ereizi), një biosimilar me golimumab (Simponi), infliximab (Remicade), infliximab-dyyb (Inflectra), një biosimilar me Remicade, dhe secukinumab (Cosentyx). Megjithatë, këto trajtime janë të shtrenjta dhe mund të shkaktojnë infeksione serioze. Bisedoni me mjekun tuaj për t’u siguruar që janë zgjidhjet e duhura për ju.
 • Kirurgjia. Me kalimin e kohës, inflamacioni mund të dëmtojë kërcin në ijet tuaja, duke shkaktuar dhimbje dhe probleme me lëvizjen. Në këtë rast, mund t’ju duhet një zëvendësim i kofshës. Në raste të rralla, mund të keni nevojë për kirurgji të shtyllës kurrizore.

Ndryshimet e stilit të jetesës

Për të lehtësuar disa nga dhimbjet dhe efektet e tjera të këqija pa mjekim ose kirurgji, ndiqni këto hapa:

 • Bëni ushtrime të shpeshta. Terapia fizike dhe stërvitja në shtëpi mund të ndihmojnë shëndetin e kyçeve dhe zemrës. Nëse keni spondilit ankilozant, shtrirja mund të ndihmojë që shtylla kurrizore të mos ngurtësohet në një pozicion të vështirë.
 • Ndaloni duhanin. Pirja e duhanit është një shkaktar i njohur i inflamacionit në trup. Nëse pini duhan, është e rëndësishme të mendoni ta lini. Mjeku juaj mund t’ju ndihmojë të gjeni një program për lënien e duhanit dhe burime të tjera mbështetëse që janë të përshtatshme për ju.
 • Praktikoni qëndrimin e mirë. Kur keni dhimbje në shtyllën kurrizore, ju prireni të përkuleni, duke shkaktuar më shumë tendosje në shtyllën kurrizore. Qëndrimi i mirë mund të ndihmojë që shtylla kurrizore të mos rritet në një pozicion të rrëzuar.

A ndikon ajo që hani në shkaktimin e spondiloartritit?

Nuk ka një dietë specifike për spondiloartritin. Megjithatë, ngrënia e ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese është jetike për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe për të ndihmuar në parandalimin e shtimit të peshës. Pesha e tepërt ushtron presion shtesë në kyçet tuaja.

Disa ushqime dhe përbërës mund të shkaktojnë inflamacion dhe duhen kufizuar. Kjo përfshin:

 • Sheqernat
 • Ushqimet e skuqura
 • Yndyrat e ngopura dhe yndyrat trans
 • Karbohidratet e rafinuara
 • Glutamat monosodium
 • Aspartame
 • Alkoolit

Për të ndihmuar në reduktimin e inflamacionit në trupin tuaj, përpiquni të hani një dietë të pasur me:

 • Një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh shumëngjyrëshe
 • Drithëra të plota
 • Fibra
 • Proteina
 • Peshk
 • Erëza anti-inflamatore

Spondiloartriti mund të shkaktojë hollimin e kockave dhe osteoporozën, kështu që është gjithashtu e rëndësishme që të merrni kalcium në dietën tuaj.

Produktet e qumështit janë një burim i mirë i kalciumit. Hulumtimet tregojnë se qumështi mund të shkaktojë inflamacion te njerëzit alergjikë ndaj laktozës. Nëse jeni të ndjeshëm ndaj laktozës, zgjidhni burime të kalciumit me bazë bimore, si p.sh.:

 • Perime me gjethe jeshile
 • Bishtajore
 • Fiq të thatë

Ju gjithashtu mund të merrni kalcium nga lëngu i portokallit. Spinaqi është i lartë në kalcium, por është gjithashtu i lartë në oksalate. Oksalatet lidhen me kalciumin dhe pengojnë përthithjen e tij.

A do të ndihmonte shmangia e glutenit?

Disa njerëz pretendojnë se të ngrënit ushqime pa gluten redukton simptomat e spondiloartritit. Megjithëse gluteni duhet të shmanget nëse keni sëmundje celiake.

Në disa raste, njerëzit mund të mendojnë se gluteni po i bën të ndihen keq pas ngrënies, kur fajtori është gruri ose një alergjen tjetër. Nëse mendoni se gluteni i përkeqëson simptomat tuaja, bisedoni me mjekun tuaj për t’u testuar për sëmundjen celiake dhe për të provuar një dietë pa gluten.

Cila është perspektiva?

Spondiloartriti është një gjendje progresive. Ecuria e tij është e vështirë të parashikohet. Megjithatë, perspektiva për shumicën e njerëzve është e mirë nëse marrin hapa për të menaxhuar simptomat e tyre dhe për të qëndruar sa më të shëndetshëm.

Ushtrimet e rregullta dhe terapia fizike ndihmojnë shumë për të mbështetur lëvizshmërinë dhe për të reduktuar ngurtësinë dhe dhimbjen. Medikamentet pa recetë dhe me recetë për të reduktuar inflamacionin janë gjithashtu shpesh të dobishme.

Ashtu si shumë sëmundje të tjera kronike, simptomat e spondiloartritit mund të vijnë dhe të shkojnë. Simptomat gjithashtu mund të ndryshojnë nga dita në ditë. Komplikimet, të tilla si problemet e zemrës dhe dhimbjet në mushkëri për shkak të inflamacionit afatgjatë, janë të rralla.

Spondiloartriti është serioz. Por me strategjitë e duhura të përballimit dhe një plan trajtimi të qëndrueshëm, shumica e njerëzve me këtë gjendje jetojnë jetë të plotë.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.