Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Ataku në zemër – Cilat janë shkaqet dhe si parandalohet?

Tabela e kontentit

Atak në zemër

Sulmi në zemër (infarkti i miokardit ose MI) është një urgjencë serioze mjekësore në të cilën furnizimi me gjak në zemër bllokohet papritur, zakonisht nga një mpiksje gjaku.

Sulmi në zemër është një urgjencë mjekësore. Telefononi 112 dhe kërkoni një ambulancë nëse dyshoni për atak në zemër.

Mungesa e gjakut në zemër mund të dëmtojë seriozisht muskulin e zemrës dhe mund të jetë kërcënuese për jetën.

Simptomat e një ataku në zemër

Simptomat e një sulmi në zemër mund të përfshijnë:

 • dhimbje gjoksi – një ndjenjë presioni, rëndimi, shtrëngimi ose shtrëngimi në gjoks
 • dhimbje në pjesë të tjera të trupit – mund të ndjehet sikur dhimbja po përhapet nga gjoksi në krahët tuaj (zakonisht krahun e majtë, por mund të prekë të dy krahët), nofullën, qafën, shpinën dhe barkun
 • ndjenja e kokëfortë ose marramendje
 • djersitje
 • gulçim
 • ndjenja e sëmurë (të përzier) ose të qenit i sëmurë (të vjella)
 • një ndjenjë e madhe ankthi (e ngjashme me një sulm paniku)
 • kollitjes ose frymëmarrjes

Dhimbja e gjoksit është shpesh e rëndë, por disa njerëz mund të përjetojnë vetëm dhimbje të vogla, të ngjashme me dispepsi.

Ndërsa simptoma më e zakonshme si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat është dhimbja e gjoksit, femrat kanë më shumë gjasa të kenë simptoma të tjera si gulçim, ndjesi apo sëmundje dhe dhimbje në shpinë apo nofulla.

Trajtimi i sulmeve në zemër

Ndërsa prisni për një ambulancë, mund të ndihmojë përtypja dhe më pas gëlltitja e një tablete aspirinë (idealisht 300 mg), për sa kohë që personi që ka një atak në zemër nuk është alergjik ndaj aspirinës.

Aspirina ndihmon në hollimin e gjakut dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në zemër.

Në spital, trajtimi për një atak në zemër varet nga sa serioz është ai.

2 trajtimet kryesore janë:

 • ilaçe për të shpërndarë mpiksjen e gjakut
 • kirurgji për të ndihmuar në rivendosjen e gjakut në zemër

Shkaqet e një ataku në zemër

Sëmundja koronare e zemrës (CHD) është shkaku kryesor i sulmeve në zemër.

CHD është një gjendje në të cilën enët kryesore të gjakut që furnizojnë zemrën bllokohen me depozitat e kolesterolit, të njohura si pllaka.

Para një ataku kardiak, 1 prej pllakave shpërthen (plas), duke shkaktuar një mpiksje gjaku që të zhvillohet në vendin e këputjes.

Mpiksja mund të bllokojë furnizimin me gjak në zemër, duke shkaktuar një atak në zemër.

Shërimi nga një atak në zemër

Koha që duhet për t’u rikuperuar nga një atak në zemër do të varet nga sasia e dëmtimit të muskujve të zemrës.

Shumica e njerëzve mund të kthehen në punë pas një ataku kardiak. Disa njerëz janë mjaft mirë që të kthehen në punë pas 2 javësh. Njerëzve të tjerë mund të duhen disa muaj për t’u rikuperuar. Sa shpejt mund të ktheheni në punë varet nga shëndeti juaj, gjendja e zemrës dhe lloji i punës që bëni.

Procesi i rikuperimit synon:

 • Zvogëlimin e rrezikut të një sulmi tjetër në zemër përmes një kombinimi të ndryshimeve në stilin e jetës (si ushqimi i shëndetshëm) dhe ilaçeve (të tilla si statinat), të cilat ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak
 • Rivendosjen gradualisht të aftësinë tuaj fizike në mënyrë që të mund të rifilloni aktivitetet normale (rehabilitimi kardiak)

Simptomat e një ataku në zemër

Simptomat e një sulmi në zemër mund të përfshijnë:

 • dhimbje gjoksi – një ndjenjë presioni, rëndimi, shtrëngimi ose shtrëngimi në gjoks
 • dhimbje në pjesë të tjera të trupit – mund të ndjehet sikur dhimbja po përhapet nga gjoksi në krahët tuaj (zakonisht krahun e majtë, por mund të prekë të dy krahët), nofullën, qafën, shpinën dhe barkun
 • marramendje
 • djersitje
 • gulçim
 • ndjenja e sëmurë (të përzier) ose të qenit i sëmurë (të vjella)
 • një ndjenjë e madhe ankthi (e ngjashme me një sulm paniku)
 • kollitje

Dhimbja e gjoksit është shpesh e rëndë, por disa njerëz mund të përjetojnë vetëm dhimbje të vogla, të ngjashme me dispepsi.

Ndërsa simptoma më e zakonshme si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat është dhimbja e gjoksit, femrat kanë më shumë gjasa të kenë simptoma të tjera si gulçim, ndjesi apo sëmundje dhe dhimbje në shpinë apo nofulla.

Në pritje të një ambulance

Nëse keni pasur një atak në zemër, është e rëndësishme që të pushoni ndërsa prisni një ambulancë, për të shmangur tendosjen e panevojshme në zemrën tuaj.

Nëse keni aspirinë në dispozicion dhe nuk jeni alergjik ndaj saj, përtypeni ngadalë dhe më pas gëlltisni një tabletë të madhësisë së të rriturve (300 mg) ndërkohë që prisni ambulancën.

Aspirina ndihmon për të holluar gjakun tuaj dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në zemrën tuaj.

Arrest kardiak

Në disa raste, një ndërlikim i quajtur aritmi ventrikulare mund të bëjë që zemra të ndalojë së rrahuri. Kjo njihet si arrest i papritur kardiak.

Shenjat dhe simptomat që sugjerojnë se një person ka kaluar në arrest kardiak përfshijnë:

 • nuk marrin frymë
 • ata nuk lëvizin
 • ata nuk i përgjigjen asnjë stimulimi, si p.sh. prekja ose biseda me të

Nëse mendoni se dikush ka kaluar në arrest kardiak dhe nuk keni akses në një defibrilator të jashtëm të automatizuar (AED), duhet të bëni kompresime në gjoks, pasi kjo mund të ndihmojë në rifillimin e zemrës.

Kompresimi i gjoksit

Për të bërë ngjeshje në gjoks tek një i rritur:

 • Vendoseni pëllëmbën e dorës tuaj në kockën e gjoksit në qendër të gjoksit të personit.
 • Vendoseni dorën tjetër mbi dorën tuaj të parë dhe lidhni gishtat.
 • Duke përdorur peshën e trupit tuaj (jo vetëm krahët), shtypni drejt poshtë me 5 deri në 6 cm në gjoksin e tyre.
 • Përsëriteni këtë derisa të vijë një ambulancë.

Defibrilator i jashtëm i automatizuar (AED)

Nëse keni akses në një AED, duhet ta përdorni atë. Një AED është një pajisje elektrike e sigurt, portative që shumica e organizatave të mëdha e mbajnë si pjesë të pajisjeve të ndihmës së parë.

Ndihmon për të vendosur një rrahje të rregullt të zemrës gjatë një arresti kardiak duke monitoruar rrahjet e zemrës së personit dhe duke i dhënë atij një goditje elektrike nëse është e nevojshme.

Angina dhe sulme në zemër

Angina është një sindromë (një koleksion simptomash të shkaktuara nga një gjendje shëndetësore themelore) e shkaktuar nga kufizimi i furnizimit me gjak të pasur me oksigjen në zemër.

Njerëzit me anginë mund të përjetojnë simptoma të ngjashme me një atak në zemër, por ato zakonisht ndodhin gjatë stërvitjes dhe kalojnë brenda pak minutash.

Megjithatë, herë pas here, njerëzit me anginë mund të kenë një atak në zemër. Është e rëndësishme të njohësh ndryshimin midis simptomave të anginës dhe atyre të një ataku kardiak. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të mbani mend se simptomat e anginës mund të kontrollohen me ilaçe, por simptomat e një ataku kardiak jo.

Nëse keni anginë, mund t’ju kenë dhënë ilaçe (gliceril trinitrat) që përmirëson simptomat tuaja brenda 5 minutave. Nëse doza e parë nuk funksionon, një dozë e dytë mund të merret pas 5 minutash dhe një dozë e tretë pas 5 minutash të tjera.

Sulmet në zemër shkaktohen nga ndërprerja e papritur e furnizimit me gjak në zemër. Pa këtë furnizim, muskujt e zemrës mund të dëmtohen dhe të fillojnë të vdesin.

Pa trajtim, muskujt e zemrës do të pësojnë dëmtime të pakthyeshme.

Nëse një pjesë e madhe e zemrës dëmtohet në këtë mënyrë, zemra ndalon së rrahuri (i njohur si arrest kardiak), duke rezultuar në vdekje.

Sëmundje koronare të zemrës

Sëmundja koronare e zemrës (CHD) është shkaku kryesor i sulmeve në zemër. CHD është një gjendje në të cilën arteriet koronare (enët kryesore të gjakut që furnizojnë zemrën me gjak) bllokohen me depozitat e kolesterolit. Këto depozita quhen pllaka.

Para një sulmi në zemër, njëra nga pllakat çahet (shpërthen), duke shkaktuar formimin e një mpiksje gjaku në vendin e këputjes. Mpiksja mund të bllokojë furnizimin me gjak në zemër, duke shkaktuar një atak në zemër.

Rreziku juaj për të zhvilluar CHD rritet nga:

 • pirja e duhanit
 • një dietë me yndyrë të lartë
 • diabeti
 • kolesteroli i lartë
 • presioni i lartë i gjakut (hipertensioni)
 • të qenit mbipeshë ose obez

Shkaqe më pak të zakonshme

Disa shkaqe më pak të zakonshme janë përshkruar këtu.

Keqpërdorimi i drogës

Përdorimi i stimuluesve të tillë si kokaina, amfetamina (shpejtësia) dhe metamfetamina (kristal met) mund të shkaktojë ngushtimin e arterieve koronare, duke kufizuar furnizimin me gjak dhe duke shkaktuar një atak në zemër.

Sulmi në zemër nga përdorimi i kokainës është një nga shkaqet më të zakonshme të vdekjes së papritur tek të rinjtë.

Mungesa e oksigjenit në gjak (hipoksi)

Nëse nivelet e oksigjenit në gjak ulen për shkak të helmimit nga monoksidi i karbonit ose humbjes së funksionit normal të mushkërive, zemra do të marrë gjak pa oksigjen.

Kjo do të rezultojë në dëmtimin e muskujve të zemrës, duke shkaktuar një atak në zemër.

Nëse dyshohet për një atak në zemër, duhet të shtroheni menjëherë në spital. Zakonisht do të pranoheni në një njësi të kujdesit akut kardiak (ACCU), ose direkt në njësinë e kateterizimit kardiak, për të konfirmuar diagnozën dhe për të filluar trajtimin.

Elektrokardiograma

Një elektrokardiogram (EKG) është një test i rëndësishëm në sulmet e dyshuara në zemër. Duhet të bëhet brenda 10 minutave nga shtrimi në spital.

Një EKG mat aktivitetin elektrik të zemrës suaj. Sa herë që zemra juaj rreh, ajo prodhon impulse të vogla elektrike. Një aparat EKG regjistron këto sinjale në letër, duke i lejuar mjekut tuaj të shohë se sa mirë po funksionon zemra juaj.

Një EKG është pa dhimbje dhe kërkon rreth 5 minuta për ta bërë. Gjatë testit, disqe metalike të sheshta (elektroda) ngjiten në krahët, këmbët dhe gjoksin tuaj. Telat nga elektroda lidhen me aparatin EKG, i cili regjistron impulset elektrike.

Një EKG është e rëndësishme sepse:

 • ndihmon në konfirmimin e diagnozës së një ataku kardiak
 • ndihmon në përcaktimin e llojit të sulmit në zemër që keni pasur, gjë që do të ndihmojë në përcaktimin e trajtimit më efektiv

Llojet e atakut në zemër

Sulmet në zemër mund të klasifikohen nga një matje nga një EKG e njohur si segmenti ST. Kjo korrespondon me zonën e dëmtimit të shkaktuar në zemër.

Sindroma akute koronare

Sulmi në zemër është një formë e sindromës akute koronare (ACS), ku ka një bllokim të konsiderueshëm në arteriet koronare.

3 llojet kryesore të ACS përfshijnë:

 • Infarkti i miokardit me ngritje të segmentit ST (STEMI)
 • Infarkti i miokardit jo me ngritje të segmentit ST (NSTEMI)
 • Angina e paqëndrueshme
 • Infarkti i miokardit me ngritje të segmentit ST (STEMI)

Një STEMI është lloji më i rëndë i atakut në zemër ku ka një ndërprerje të gjatë të furnizimit me gjak. Kjo shkaktohet nga një bllokim total i arteries koronare, i cili mund të shkaktojë dëme të mëdha në një zonë të madhe të zemrës. Një STEMI është ajo që shumica e njerëzve mendojnë kur dëgjojnë termin “sulm në zemër”.

Infarkti i miokardit pa ngritje të segmentit ST (NSTEMI)

Një NSTEMI mund të jetë më pak serioz se një STEMI sepse furnizimi me gjak në zemër mund të bllokohet vetëm pjesërisht dhe jo plotësisht. Si rezultat, një pjesë më e vogël e zemrës mund të dëmtohet. Megjithatë, një NSTEMI konsiderohet ende si një urgjencë serioze mjekësore. Pa trajtim, mund të përparojë në dëmtim serioz të zemrës ose STEMI.

Angina e paqëndrueshme

Angina e paqëndrueshme është lloji më pak serioz i ACS. Megjithatë, si NSTEMI, është ende një urgjencë mjekësore pasi mund të përparojë edhe në dëmtime serioze të zemrës ose STEMI. Në anginë të paqëndrueshme, furnizimi me gjak në zemër është ende seriozisht i kufizuar, por nuk ka dëmtime të përhershme, kështu që muskuli i zemrës ruhet.

Teste të tjera

Teste të tjera mund të përdoren për të vlerësuar gjendjen e zemrës suaj dhe për të kontrolluar për komplikime të lidhura. Megjithatë, për shkak se sulmet në zemër janë urgjenca mjekësore, disa nga këto teste zakonisht bëhen pasi të ketë filluar trajtimi juaj fillestar dhe gjendja juaj të jetë stabilizuar.

Analizat e gjakut

Dëmtimi i zemrës suaj nga një atak në zemër bën që disa proteina të rrjedhin ngadalë në gjakun tuaj. Enzimat janë proteina të veçanta që ndihmojnë në rregullimin e reaksioneve kimike që ndodhin në trupin tuaj.

Nëse mjekët dyshojnë se keni pasur një sulm të dyshuar në zemër, do të merret një mostër e gjakut tuaj në mënyrë që të mund të testohet për këto proteina të zemrës (të njohura si shënues kardiak).

Matja më e zakonshme e proteinave quhet troponina kardiake. Niveli juaj i troponinës do të matet përmes një sërë testesh gjaku të bëra gjatë disa ditëve.

Kjo do të lejojë që dëmtimi në zemrën tuaj të vlerësohet dhe gjithashtu të ndihmojë në përcaktimin se sa mirë po i përgjigjeni trajtimit.

X-ray e gjoksit

Një radiografi e gjoksit mund të jetë e dobishme nëse diagnoza e një sulmi në zemër është e pasigurt dhe ka shkaqe të tjera të mundshme të simptomave tuaja, të tilla si një xhep ajri i bllokuar midis shtresave të mushkërive tuaja (pneumotoraks).

Një radiografi e gjoksit mund të përdoret gjithashtu për të kontrolluar nëse kanë ndodhur komplikime për shkak të sulmit në zemër, si p.sh. grumbullimi i lëngjeve brenda mushkërive tuaja (edema pulmonare).

Ekokardiograma

Një ekokardiogram është një lloj skanimi që përdor valët e zërit për të krijuar një pamje të brendësisë së zemrës suaj.

Kjo mund të jetë e dobishme për të identifikuar saktësisht se cilat zona të zemrës janë dëmtuar dhe se si ky dëmtim ka ndikuar në funksionin e zemrës suaj.

Koronarografia

Koronarografia mund të ndihmojë në përcaktimin nëse ka një bllokim ose ngushtim në arteriet koronare dhe, nëse po, për të gjetur vendin e saktë të bllokimit ose ngushtimit.

Testi përfshin futjen e një tubi të hollë (kateter), në një nga enët e gjakut në ijë ose krahun tuaj. Kateteri drejtohet në arteriet tuaja koronare duke përdorur rreze X.

Një lëng i veçantë, i quajtur agjent kontrasti, derdhet përmes kateterit. Ky lëng mund të shihet në rrezet X dhe studimi se si ai rrjedh përreth dhe nëpër zemrën tuaj mund të ndihmojë në gjetjen e vendit të çdo bllokimi ose ngushtimi. Kjo ndihmon një mjek që është i specializuar në sëmundjet e zemrës (kardiolog) të vendosë trajtimin më të mirë për ju.

Opsionet e trajtimit për një atak në zemër varen nga fakti nëse keni pasur një infarkt miokardi me ngritje të segmentit ST (STEMI) ose një lloj tjetër sulmi në zemër.

Infarkti i miokardit me ngritje të segmentit ST (STEMI) është forma më serioze e sulmit në zemër dhe kërkon vlerësim dhe trajtim urgjent. Është e rëndësishme që të trajtoheni shpejt, për të minimizuar dëmtimin e zemrës pas një STEMI.

Nëse keni simptoma të një sulmi në zemër dhe një elektrokardiogram (EKG) tregon se keni një STEMI, do të vlerësoheni për trajtim për të zhbllokuar arteriet tuaja koronare.

Trajtimi i përdorur do të varet nga koha kur filluan simptomat tuaja dhe sa shpejt mund të përdorni trajtimin.

Nëse simptomat tuaja filluan brenda 12 orëve të fundit – zakonisht do t’ju ofrohet ndërhyrja koronare perkutane parësore (PCI).

Nëse simptomat tuaja filluan brenda 12 orëve të fundit, por nuk mund të përdorni PCI shpejt – do t’ju ofrohet ilaç për të prishur mpiksjen e gjakut.

Nëse simptomat tuaja filluan më shumë se 12 orë më parë – mund t’ju ofrohet një procedurë tjetër, veçanërisht nëse simptomat tuaja janë përmirësuar. Kursi më i mirë i trajtimit do të vendoset pas një angiograme dhe mund të përfshijë ilaçe, PCI ose kirurgji bypass.

Nëse një PCI nuk është i përshtatshëm për ju – mund t’ju ofrohet një kombinim i ilaçeve për të parandaluar mpiksjen e gjakut, të quajtur ilaçe antitrombocitare.

Ndërhyrja koronare primare perkutane (PCI)

Ndërhyrja koronare primare perkutane (PCI) është termi për trajtimin urgjent të një STEMI. Është një procedurë për zgjerimin e arteries koronare (angioplastika koronare).

Së pari bëhet angiografia koronare, për të vlerësuar përshtatshmërinë tuaj për PCI.

Ju gjithashtu mund t’ju jepen ilaçe për hollimin e gjakut për të parandaluar formimin e mpiksjeve të mëtejshme, të tilla si aspirina me dozë të ulët.

Ju mund të keni nevojë të vazhdoni të merrni ilaçe për ca kohë pas PCI.

Angioplastika koronare

Angioplastika koronare është një procedurë potencialisht komplekse që kërkon staf dhe pajisje të specializuara dhe jo të gjitha spitalet kanë lehtësira.

Kjo do të thotë që do t’ju duhet të dërgoheni urgjentisht, me ambulancë, në një nga qendrat e specializuara (Qendrat e atakut në zemër) që tani i shërbejnë shumicës së rajoneve të MB.

Gjatë angioplastikës koronare, një tub i vogël me një tullumbace në formë salçiçe në fund (një kateter tullumbace) vendoset në një arterie të madhe në ijë ose në krahun tuaj. Kateteri kalon nëpër enët tuaja të gjakut dhe deri në zemrën tuaj, mbi një tel të hollë udhëzues, duke përdorur rreze X për ta drejtuar atë.

Pasi kateteri është në pjesën e ngushtuar të arteries suaj koronare, tullumbace fryhet për ta hapur atë. Rrjetë metalike fleksibël (një stent) zakonisht futet në arterie për të ndihmuar në mbajtjen e hapur më pas.

Ilaçe për zbërthimin dhe parandalimin e mpiksjes së gjakut

Ilaçe për parandalimin e mpiksjes së gjakut

Ekzistojnë dy lloje ilaçesh për të parandaluar mpiksjen e gjakut. Këto quhen antitrombocite dhe antikoagulantë dhe zakonisht merren si tableta. Ata bëjnë që gjaku të rrjedhë më lehtë nëpër venat tuaja. Kjo do të thotë se gjaku juaj do të ketë më pak gjasa të formojë një mpiksje.

Ilaçe për zbërthimin e mpiksjes së gjakut

Ilaçet që përdoren për zbërthimin e mpiksjes së gjakut, të njohura si trombolitikë ose fibrinolitikë, zakonisht jepen me injeksion.

Trombolitikët ose fibrinolitikët synojnë dhe shkatërrojnë një substancë të quajtur fibrinë. Fibrina është një proteinë e fortë që krijon mpiksjen e gjakut duke vepruar si një lloj rrjetë fibrash që ngurtësohet rreth gjakut.

Ju gjithashtu mund t’ju jepet një ilaç i quajtur frenues i glikoproteinës IIb/IIIa nëse keni një rrezik të shtuar për të përjetuar një sulm tjetër në zemër në të ardhmen.

Frenuesit e glikoproteinës IIb/IIIa nuk thyejnë mpiksjen e gjakut, por parandalojnë rritjen e mpiksjes së gjakut. Ato janë një metodë efektive për të ndaluar përkeqësimin e simptomave tuaja.

Shërimi nga një atak në zemër mund të zgjasë disa muaj dhe është shumë e rëndësishme të mos nxitoni rehabilitimin tuaj.

Gjatë periudhës së rikuperimit, do të merrni ndihmë dhe mbështetje nga një sërë profesionistësh të kujdesit shëndetësor, të cilët mund të përfshijnë:

 • infermieret
 • fizioterapistët
 • dietologët
 • farmacistët
 • specialistë të ushtrimeve

Këta profesionistë të kujdesit shëndetësor do t’ju mbështesin fizikisht dhe mendërisht për të siguruar që shërimi juaj të kryhet në mënyrë të sigurt dhe të përshtatshme.

Procesi i rikuperimit zakonisht ndodh në faza, duke filluar në spital, ku gjendja juaj mund të monitorohet nga afër dhe mund të vlerësohen nevojat tuaja individuale për të ardhmen.

Pas daljes nga spitali, mund ta vazhdoni shërimin në shtëpi.

Dy qëllimet më të rëndësishme të procesit të rimëkëmbjes janë:

 • për të rivendosur gradualisht aftësinë tuaj fizike në mënyrë që të mund të rifilloni aktivitetet normale (të njohura si rehabilitimi kardiak)
 • për të reduktuar rrezikun e një ataku tjetër në zemër

Rehabilitimi kardiak

Programi juaj i rehabilitimit kardiak do të fillojë kur të jeni në spital.

Ju gjithashtu duhet të bëni një seancë tjetër brenda 10 ditëve pas daljes nga spitali.

Një anëtar i ekipit të rehabilitimit kardiak do t’ju vizitojë në spital dhe do t’ju japë informacion të detajuar rreth:

 • gjendjen tuaj shëndetësore dhe si mund të ketë ndikuar sulmi në zemër
 • llojin e trajtimit që keni marrë
 • çfarë ilaçesh do t’ju nevojiten kur të dilni nga spitali
 • cilët faktorë specifikë të rrezikut mendohet se kanë kontribuar në sulmin tuaj në zemër
 • çfarë ndryshimesh në stilin e jetës mund të bëni për të adresuar këta faktorë rreziku

Ata gjithashtu mund t’u përgjigjen çdo pyetjeje që keni në lidhje me mbështetjen financiare, të drejtat e mirëqenies, strehimin dhe kujdesin social.

Ushtrimet

Pasi të ktheheni në shtëpi, zakonisht rekomandohet që të pushoni dhe të bëni vetëm aktivitete të lehta, të tilla si të ecni lart e të zbrisni shkallët disa herë në ditë ose të bëni një shëtitje të shkurtër.

Rritni gradualisht sasinë e aktivitetit që bëni çdo ditë për disa javë. Sa shpejt mund ta bëni këtë do të varet nga gjendja e zemrës suaj dhe shëndeti juaj i përgjithshëm.

Ekipi juaj i kujdesit mund të japë këshilla më të detajuara në lidhje me një plan për të rritur nivelet e aktivitetit tuaj.

Programi juaj i rehabilitimit duhet të përmbajë një sërë ushtrimesh të ndryshme, në varësi të moshës dhe aftësive tuaja.

Shumica e ushtrimeve do të jenë aerobike. Këto janë krijuar për të forcuar zemrën tuaj, për të përmirësuar qarkullimin dhe për të ulur presionin e gjakut.

Shembuj të ushtrimeve aerobike përfshijnë ngasjen e një biçiklete stërvitore, vrapimin në një rutine dhe notin.

Kthimi në punë

Shumica e njerëzve mund të kthehen në punë pas një sulmi në zemër, por sa shpejt do të varet nga shëndeti juaj, gjendja e zemrës suaj dhe lloji i punës që bëni.

Nëse puna juaj përfshin detyra të lehta, si puna në zyrë, mund të ktheheni në punë pas 2 javësh.

Megjithatë, nëse puna juaj përfshin detyra të rënda manuale ose zemra juaj është dëmtuar shumë, mund të kalojnë disa muaj para se të mund të ktheheni në punë.

Ekipi juaj i kujdesit do të japë një parashikim më të detajuar se sa kohë do të kalojë para se të mund të ktheheni në punë.

Dhënia e makinës

Nëse drejtoni një makinë ose motoçikletë dhe keni një atak në zemër, nuk keni pse të informoni Agjencinë e Licencimit të Drejtuesve dhe Automjeteve (DVLA).

Shumë njerëz tani mund të kthehen në drejtimin e makinës 1 javë pas një ataku kardiak, për sa kohë që ju nuk keni ndonjë gjendje ose komplikacion tjetër që do t’ju skualifikonte nga drejtimi.

Por në raste më të rënda, mund t’ju duhet të ndaloni ngarjen për 4 javë.

Mjeku juaj ose ekipi i rehabilitimit duhet të këshillojë se sa kohë duhet të prisni përpara se të vozitni pas sulmit në zemër.

Nëse drejtoni një automjet të madh mallrash ose mjet transporti pasagjerësh, duhet të informoni DVLA-në nëse keni një atak në zemër.

Licenca juaj do të pezullohet përkohësisht, për një minimum prej 6 javësh, derisa të jeni rikuperuar në mënyrë adekuate.

Patenta juaj do të rilëshohet nëse mund të kaloni një test bazë të shëndetit dhe fitnesit dhe nuk keni ndonjë kusht tjetër që do t’ju skualifikonte nga drejtimi.

Reduktimi i rrezikut tuaj

Zvogëlimi i rrezikut për të pasur një sulm tjetër në zemër përfshin ndryshimin e stilit të jetesës dhe marrjen e barnave të ndryshme afatgjatë. Shihni parandalimin e sulmeve në zemër për më shumë informacion.

Barna

Aktualisht ekzistojnë 4 lloje ilaçesh që përdoren gjerësisht për të reduktuar rrezikun e një ataku në zemër:

 • frenuesit e enzimës konvertuese të angiotenzinës (ACE).
 • anti-trombocitet
 • beta bllokues
 • statinat

ACE frenuesit

Frenuesit ACE shpesh përdoren për të ulur presionin e gjakut, pasi bllokojnë veprimet e disa prej hormoneve që ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut.

Duke i ndaluar këto hormone të funksionojnë, ilaçi ndihmon në uljen e sasisë së ujit në gjakun tuaj dhe gjithashtu zgjeron arteriet tuaja, të cilat të dyja do të ulin presionin e gjakut.

Inhibitorët ACE janë të njohur për reduktimin e furnizimit me gjak në veshka, gjë që mund të zvogëlojë efikasitetin e tyre. Kjo do të thotë se testet e gjakut dhe urinës mund të bëhen përpara se të filloni të merrni frenuesit ACE për t’u siguruar që nuk ka probleme para-ekzistuese me veshkat tuaja.

Mund të nevojiten analiza vjetore të gjakut dhe urinës nëse vazhdoni të merrni frenuesit ACE.

Efektet anësore të frenuesve ACE mund të përfshijnë:

 • marramendje
 • lodhje ose dobësi
 • dhimbje koke
 • një kollë e thatë e vazhdueshme

Shumica e tyre duhet të kalojnë brenda pak ditësh, megjithëse disa njerëz vazhdojnë të kenë një kollë të thatë.

Nëse frenuesit ACE merren me lloje të tjera barnash, duke përfshirë ilaçet pa recetë, ato mund të shkaktojnë efekte anësore të paparashikueshme.

Kontrolloni me mjekun e përgjithshëm ose farmacistin përpara se të merrni ndonjë ilaç tjetër nëse jeni duke marrë një frenues ACE.

Zakonisht rekomandohet që të filloni të merrni frenuesit ACE menjëherë pas një ataku në zemër dhe, në shumicën e rasteve, të vazhdoni t’i merrni ato për një kohë të pacaktuar.

Disa njerëz nuk mund të marrin frenues ACE. Nëse është kështu, një ilaç i lidhur i quajtur bllokues i receptorit të angiotenzinës (ARB) mund të përshkruhet si një alternativë.

Antitrombocitet

Antitrombocitet janë ilaçe që ndihmojnë në parandalimin e mpiksjes së gjakut. Ato funksionojnë duke reduktuar “ngjitjen” e trombociteve, të cilat janë grimca të vogla në gjak që e ndihmojnë atë të mpikset.

Zakonisht rekomandohet që të merrni aspirinë me dozë të ulët, e cila ka veti të hollimit të gjakut.

Ka më shumë gjasa që t’ju jepen ilaçe shtesë kundër trombociteve, të tilla si klopidogrel, prasugrel ose ticagrelor, veçanërisht nëse keni pasur trajtim me stentë.

Këto mund të përdoren gjithashtu nëse jeni alergjik ndaj aspirinës.

Efektet anësore të antitrombociteve mund të përfshijnë:

 • diarre
 • mavijosje ose gjakderdhje
 • gulçim
 • dhimbje barku
 • dispepsi
 • urth

Beta bllokues

Beta bllokuesit janë një lloj ilaçi që përdoret për të mbrojtur zemrën nga dëmtimet e mëtejshme pas një ataku në zemër.

Ato ndihmojnë për të relaksuar muskujt e zemrës në mënyrë që zemra të rrahë më ngadalë dhe presioni i gjakut të bjerë, të cilat të dyja do të zvogëlojnë tendosjen në zemrën tuaj.

Zakonisht rekomandohet që të filloni trajtimin me beta-bllokues sapo gjendja juaj të stabilizohet dhe të vazhdoni t’i merrni ato për një kohë të pacaktuar.

Efektet anësore të zakonshme të beta-bllokuesve përfshijnë:

 • lodhje
 • duar dhe këmbë të ftohta
 • një rrahje zemre e ngadaltë
 • diarree

Efektet anësore më pak të zakonshme përfshijnë:

 • vështirësi në gjumë ose ankthe
 • pamundësia për të arritur ose mbajtur një ereksion (disfunksion erektil, ose impotencë)

Statinat

Statinat janë një lloj ilaçi që përdoret për të ulur kolesterolin në gjak.

Kjo ndihmon për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të arterieve tuaja koronare dhe duhet të zvogëlojë rrezikun e një sulmi tjetër në zemër.

Statinat bllokojnë efektet e një enzime në mëlçinë tuaj të quajtur HMG-CoA reduktazë, e cila përdoret për të prodhuar kolesterolin.

Statinat ndonjëherë kanë efekte të lehta anësore, duke përfshirë:

 • kapsllëk
 • diarre
 • dhimbje koke
 • dhimbje barku

Herë pas here, statinat mund të shkaktojnë dhimbje muskulore, dobësi dhe butësi.

Kontaktoni një mjek të përgjithshëm nëse përjetoni këto simptoma, pasi doza juaj mund të ketë nevojë të rregullohet.

Zakonisht rekomandohet që të merrni statina për një kohë të pacaktuar.

Bërja e ndryshimeve në stilin e jetës është mënyra më efektive për të parandaluar një atak në zemër (ose për të pasur një atak tjetër në zemër).

Ekzistojnë 3 hapa kryesorë që mund të ndërmerrni për të ndihmuar në parandalimin e një ataku në zemër (si dhe goditjen në tru):

 • hani një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar
 • mos pini duhan
 • përpiquni të mbani presionin e gjakut në një nivel të shëndetshëm

Një dietë e shëndetshme

Ngrënia e një diete të pashëndetshme që përmban shumë yndyrë do të përkeqësojë forcimin e arterieve (aterosklerozës) dhe do të rrisë rrezikun e një ataku në zemër.

Vazhdimi i ngrënies së ushqimeve me yndyrë të lartë do të bëjë që të krijohen më shumë pllaka yndyrore në arteriet tuaja. Kjo për shkak se ushqimet yndyrore përmbajnë një lloj kolesteroli jo të shëndetshëm.

Ekzistojnë 2 lloje kryesore të kolesterolit:

 • lipoproteina me densitet të ulët (LDL) – kjo kryesisht përbëhet nga yndyra plus një sasi të vogël proteinash; Ky lloj kolesteroli mund të bllokojë arteriet tuaja, kështu që shpesh njihet si “kolesteroli i keq”.
 • lipoproteina me densitet të lartë (HDL) – kjo kryesisht përbëhet nga proteina plus një sasi të vogël yndyre; Ky lloj kolesteroli mund të zvogëlojë depozitat në arteriet tuaja, kështu që shpesh njihet si “kolesteroli i mirë”.

Ekzistojnë gjithashtu 2 lloje yndyrash – të ngopura dhe të pangopura. Shmangni ushqimet që përmbajnë nivele të larta të yndyrave të ngopura, pasi ato rrisin nivelet e kolesterolit LDL në gjakun tuaj.

Ushqimet me përmbajtje të lartë të yndyrave të ngopura përfshijnë:

 • byrekët
 • ushqimet e skuqura
 • salcice dhe copa yndyrore të mishit
 • gjalpë
 • ghee (një lloj gjalpi që përdoret shpesh në gatimin indian)
 • sallo
 • krem
 • djathë i fortë
 • ëmbëlsira dhe biskota
 • ushqimet që përmbajnë vaj kokosi ose palme

Duhet të synoni të ndiqni një dietë të stilit mesdhetar. Kjo do të thotë të hani më shumë bukë, fruta, perime dhe peshk dhe më pak mish.

Zëvendësoni gjalpin dhe djathin me produkte me bazë vaji vegjetal dhe bimor, si vaji i ullirit.

Peshqit me vaj, si harenga, sardelet dhe salmoni, mund të jenë pjesë e një diete të stilit mesdhetar, por nuk ka nevojë të hani këtë lloj peshku në mënyrë specifike për të parandaluar një sulm tjetër në zemër.

Gjithashtu, marrja e suplementeve të acideve yndyrore omega-3, ose ngrënia e ushqimeve të fortifikuara me acide yndyrore omega-3, nuk është gjetur se ndihmon në parandalimin e një sulmi tjetër në zemër.

Asnjëherë mos merrni një shtesë ushqimore pa u konsultuar më parë me një mjek të përgjithshëm. Disa suplemente, si beta-karotina, janë potencialisht të dëmshme.

Pirja e duhanit

Pirja e duhanit është një faktor rreziku kryesor për atakun në zemër, sepse shkakton aterosklerozë dhe rrit presionin e gjakut.

Një mjek i përgjithshëm mund t’ju drejtojë te një shërbim lokal NHS Stop Duhanpirjes, i cili do të ofrojë mbështetje dhe këshilla për mënyrat më të mira për ta lënë duhanin.

Ju gjithashtu mund të telefononi linjën e ndihmës NHS Smokefree në 0300 123 1044 (vetëm në Angli, nga e hëna në të premte nga ora 09:00 deri në orën 20:00 dhe të shtunën dhe të dielën nga ora 11:00 deri në orën 16:00). Stafi i linjës ndihmëse të trajnuar posaçërisht ofron këshilla dhe inkurajim falas të ekspertëve.

Nëse jeni të përkushtuar të lini duhanin, por nuk dëshironi të referoheni në një shërbim për ndalimin e duhanit, një mjek i përgjithshëm duhet të jetë në gjendje të përshkruajë trajtim për të ndihmuar me simptomat e tërheqjes që mund të përjetoni.

Tensioni i lartë i gjakut

Presioni i lartë i vazhdueshëm i gjakut (hipertensioni) mund të bëjë më shumë tendosje në arteriet dhe zemrën tuaj, duke rritur rrezikun për një atak në zemër.

Presioni i lartë i gjakut shpesh mund të reduktohet duke ngrënë një dietë të shëndetshme, duke moderuar marrjen e alkoolit, duke mbajtur një peshë të shëndetshme dhe duke bërë stërvitje të rregullta.

Pesha

Të qenit mbipeshë e detyron zemrën tuaj të punojë më shumë për të pompuar gjakun rreth trupit tuaj, gjë që mund të rrisë presionin e gjakut. Përdorni kalkulatorin e peshës së shëndetshme BMI për të zbuluar nëse jeni një peshë e shëndetshme për gjatësinë tuaj.

Nëse keni nevojë të humbni peshë, mbani mend se humbja e vetëm disa kilogramëve do të bëjë një ndryshim pozitiv në presionin e gjakut dhe shëndetin tuaj.

Zbuloni më shumë se si të filloni të humbni peshë.

Aktiviteti fizik

Të jesh aktiv dhe të bësh ushtrime të rregullta do të ulë presionin e gjakut duke e mbajtur zemrën dhe enët e gjakut në gjendje të mirë. Ushtrimet e rregullta gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë, gjë që do të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

Rekomandohen aktivitete me ndikim të ulët si ecja, noti dhe çiklizmi. Aktivitetet më të vështira, të tilla si të luani futboll dhe kungull, mund të mos jenë të përshtatshme për ju. Kontrolloni me mjekun përgjegjës për kujdesin tuaj.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.