Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Çfarë janë infeksionet nga Kampilobakteri dhe si trajtohen?

Tabela e kontentit

Kampilobakteri

Më shumë se një milion njerëz zhvillojnë një infeksion Kampilobakterial çdo vit. Shkaqet e zakonshme përfshijnë ushqimet e papërpunuara ose të papjekura, ujin dhe prodhimin e kontaminuar dhe ujin e patrajtuar dhe produktet e qumështit të papasterizuar. Simptomat përfshijnë diarre, të vjella, ethe, dhimbje koke dhe ngërçe në stomak. Sëmundja zgjat rreth një javë dhe zakonisht nuk kërkon trajtim.

Infeksione nga Kampilobakteri

Kampilobakteri është një bakter që mund të shkaktojë një sëmundje të quajtur Kampilobakteriosis. Me mbi 246,000 raste njerëzore në vit, është sëmundja më e shpeshtë e raportuar e shkaktuar nga ushqimi në BE. Megjithatë, numri aktual i rasteve besohet të jetë më afër nëntë milionë çdo vit. Kostoja e kampilobakteriozës për sistemet e shëndetit publik dhe për humbjen e produktivitetit në BE vlerësohet nga EFSA të jetë rreth 2.4 miliardë euro në vit.

Kampilobakterioza është një sëmundje zoonotike – një sëmundje ose infeksion që mund të transmetohet drejtpërdrejt ose tërthorazi midis kafshëve dhe njerëzve.

Simptomat e zakonshme janë ethe, diarre dhe dhimbje barku. Mishi i papërpunuar i shpendëve shpesh është i kontaminuar me Kampilobakter pasi bakteri mund të jetojë në zorrët e shpendëve të shëndetshëm. Gjendet edhe te derrat dhe gjedhët. Ngrënia e pulës së papjekur, ose ushqimet e gatshme që kanë qenë në kontakt me pulën e papjekur, është burimi më i zakonshëm i infeksionit. Në vlerësimet e saj, EFSA ka gjetur se pulat dhe mishi i pulës mund të përbëjnë drejtpërdrejt 20-30% të rasteve njerëzore.

Trajtimi i sigurt i mishit të papërpunuar dhe përbërësve të tjerë të ushqimit të papërpunuar, gatimi i plotë dhe higjiena e mirë e kuzhinës mund të parandalojnë ose zvogëlojnë rrezikun e paraqitur nga ushqimi i kontaminuar.

Çfarë është infeksioni Kampilobakteral?

Infeksioni me Kampilobakter është një lloj i gripit të stomakut (gastroenterit). Disa njerëz e quajnë atë helmim nga ushqimi. Simptomat më të zakonshme janë diarre, të vjella, ngërçe në stomak dhe temperaturë.

Kjo sëmundje e shkaktuar nga ushqimi fillon pasi dikush ha ose pi diçka që ka baktere Kampilobaktere në të. Nëse merrni mjaft baktere, mund të infektoheni. Zakonisht, simptomat shfaqen një deri në shtatë ditë pasi vijnë në kontakt me bakteret.

Sa i shpeshtë është infeksioni Kampilobakteral?

Studiuesit nuk kanë numra të saktë se sa njerëz e kanë atë çdo vit. Kjo për shkak se shumica e njerëzve nuk shkojnë te mjeku për helmim nga ushqimi, siç janë infeksionet me Kampilobakter. Mjekët diagnostikojnë Kampilobakteriosis në rreth 20 nga çdo 100,000 njerëz në vit. Megjithatë, disa vlerësime e vendosin numrin e infeksioneve me Kampilobaktere në më shumë se 1.5 milion çdo vit. Kjo është një nga sëmundjet më të zakonshme të shkaktuara nga ushqimi.

Si e merrni infeksionin Kampilobakteral?

Një infeksion Kampilobakteral fillon pasi dikush ha ose pi diçka me bakteret. Ushqimi i pazier ose i papjekur mund të çojë në një infeksion. Disa ushqime të zakonshme që mund të kenë 

Kampilobakterët janë në:

 • Pula
 • Produktet e qumështit që nuk janë pasterizuar (sterilizuar për të vrarë bakteret)
 • Ushqime deti
 • Ujë i patrajtuar

Ju gjithashtu mund t’i merrni bakteret nga prekja aksidentale e mbeturinave të një kafshe të infektuar. Macet dhe qentë mund të mbajnë të dy Kampilobaktere. Dhe disa njerëz janë infektuar pas trajtimit të këlyshëve për shitje në një dyqan kafshësh. Gjithmonë sigurohuni që t’i lani duart pas pastrimit pas një kafshe të infektuar ose trajtimit të kafshëve të panjohura.

Të moshuarit dhe të rinjtë kanë rrezikun më të lartë të infeksionit. Gjithashtu, njerëzit me sistem imunitar më të dobët mund të infektohen më lehtë. Sistemet e dobësuara imunitare mund të vijnë nga trajtimi i kancerit, gjendjet e mungesës së imunitetit, të qenit duhanpirës ose pirja e sasive të mëdha të alkoolit.

Cilat janë simptomat e Kampilobakterit?

Një infeksion Kampilobakterial ka simptoma që do t’i prisnit me të ashtuquajturin grip të stomakut (i cili nuk është i njëjtë me gripin, një sëmundje respiratore). Ju mund të keni:

 • Diarre (nganjëherë me gjak).
 • Ethe.
 • Dhimbje koke.
 • Nauze dhe të vjella.
 • Ngërçe në stomak.

Jo të gjithë do të sëmuren. Ata që sëmuren zakonisht fillojnë të ndihen të sëmurë një deri në shtatë ditë pas infektimit. Simptomat zgjasin rreth një javë.

Si diagnostikohet infeksioni me Kampilobakter?

Testi më i zakonshëm për të zbuluar një infeksion Kampilobakterial përdor një mostër jashtëqitjeje. Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor dërgon një mostër të jashtëqitjes tuaj në laborator, ku teknikët e testojnë atë për bakteret.

Në raste jashtëzakonisht të rralla, bakteret mund të hyjnë në gjakun tuaj. Nëse kjo ndodh, mund të shkaktojë një infeksion kërcënues për jetën. Mjeku do të urdhërojë një test gjaku për të kontrolluar nëse kjo ka ndodhur.

Si trajtohet infeksioni Kampilobakterial?

Për shumicën e rasteve të helmimit nga ushqimi, nuk ka trajtim specifik. Sëmundja do të ecë për rreth një javë. Nëse ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor mund të konfirmojë një infeksion Kampilobakterial, mund të përshkruhen antibiotikë për të ndihmuar në përshpejtimin e shërimit.

Mjeku do të rekomandojë të pini më shumë lëngje sepse diarreja dhe të vjellat mund të shkaktojnë dehidrim. Gjithashtu, sigurohuni që të plotësoni elektrolitet – mineralet thelbësore, si natriumi, kalciumi dhe kaliumi. Një pije sportive mund të ndihmojë me elektrolitet.

A mund të shkaktojnë komplikime infeksionet e Kampilobakterit?

Shumica e njerëzve nuk kanë komplikime me infeksionet Kampilobakteriale. Por ka disa rreziqe. 

Disa ndërlikime të rralla përfshijnë:

 • Erythema nodosum, një infeksion i dhimbshëm i shtresës yndyrore të lëkurës, zakonisht në këmbë
 • Sindroma Guillain-Barré.
 • Artriti reaktiv, inflamacion i kyçeve i shkaktuar nga një infeksion.

Si mund të parandaloj infeksionin Kampilobakterial?

Ju mund të shmangni marrjen e helmimit nga ushqimi nga Kampilobakteri me një masë paraprake. Për të mos u sëmurur, lani duart:

 • Pas fryrjes së hundës, kollitjes ose teshtitjes.
 • Pas përdorimit të tualetit, ndërrimit të pelenave ose pastrimit të një fëmije që përdorte banjën.
 • Para dhe pas kujdesit për dikë që është i sëmurë.
 • Pas përkëdheljes së maceve dhe qenve ose pastrimit të jashtëqitjes së tyre.
 • Pas prekjes së mbeturinave.

Ju duhet të dezinfektoni tualetet pas përdorimit nga dikush që ka diarre. Nëse keni diarre, duhet t’i lani duart shpesh me ujë të ngrohtë dhe me sapun.

Dezifenktimi ndaj kampilobakterit ne Shqiperi

Kur bëhet fjalë për sigurinë ushqimore, lani gjithmonë duart përpara se të përdorni ushqimin dhe pasi të përdorni ushqim të papërpunuar. Këto këshilla ndihmojnë gjithashtu:

 • Shmangni marrjen e baktereve në ushqime të tjera duke përdorur dërrasa prerëse të veçanta për pulën/mishin dhe perimet.
 • Pastroni enët dhe tavanet me ujë të nxehtë me sapun pas kontaktit me mishin e papërpunuar.
 • Gatuani mishin (sidomos pulën) derisa të mos ketë ngjyrë rozë. Nëse shkoni në një restorant, dërgoni pulën përsëri në kuzhinë nëse ka ende ngjyrë rozë.
 • Mos pini ujë nëse nuk e dini nëse është testuar për pastërti – duke përfshirë ujin nga përrenjtë.
 • Pini vetëm qumësht të pasterizuar.

A mund të jetë i rëndë një infeksion Kampilobakterial?

Infeksionet nga Kampilobakteri janë shumë ngjitëse, që do të thotë se mund të merrni një infeksion lehtësisht. Megjithatë, shumica e njerëzve që sëmuren prej tij do të ndihen më mirë për rreth një javë.

Nëse sistemi juaj imunitar është i dobët nga sëmundjet ose kimioterapia, mund të dëshironi të flisni me një mjek nëse jeni të shqetësuar për Kampilobakterin ose nëse keni një sëmundje diarreike.

Kur duhet të shoh mjekun tim?

Ju duhet të shihni mjekun tuaj nëse nuk keni filluar të ndiheni më mirë pas disa ditësh. Të rriturit e moshuar dhe fëmijët e vegjël duhet të vizitojnë një mjek nëse kanë simptoma të gripit të stomakut. Të rinjtë dhe të moshuarit mund të sëmuren nga bakteret dhe duhet të kenë kujdes edhe për dehidratimin.

Nëse ju ose një i dashur dehidratoheni, vizitoni një ofrues të kujdesit shëndetësor sa më shpejt të jetë e mundur. Ju mund të keni nevojë për lëngje intravenoze (IV).

Një shënim nga ne

Askujt nuk i pëlqen të sëmuret, por ndonjëherë ndodh helmimi nga ushqimi. Për fat të mirë, shumica e njerëzve ndihen më mirë pas disa ditësh. Pak pushim dhe shumë lëngje do të ndihmojnë. Nëse nuk ndiheni sikur po përmirësoheni, shihni mjekun tuaj.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.