Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Mononukleoza (Mono): Simptomat, Trajtimi dhe Diagnoza

Tabela e kontentit

Mononukleoza (Mono): Simptomat, Trajtimi dhe Diagnoza

Mononukleoza (mono) është një infeksion ngjitës i shkaktuar nga një virus herpes i quajtur Epstein-Barr. Viruse të tjera gjithashtu mund të shkaktojnë mono. Infeksioni është i zakonshëm tek adoleshentët dhe të rinjtë. Njerëzit me mono përjetojnë lodhje ekstreme, ethe dhe dhimbje trupi. Trajtimet mund të lehtësojnë simptomat derisa sëmundja të largohet vetë.

Çfarë është mononukleoza (mono)?

Mononukleoza është një sëmundje që prek zakonisht adoleshentët dhe të rinjtë, por mund të prekë edhe fëmijët. Viruset, më së shpeshti virusi Epstein-Barr (EBV), dhe disa infeksione e shkaktojnë sëmundjen. Mono nganjëherë quhet “sëmundja e puthjes” sepse përhapet lehtësisht përmes lëngjeve trupore si pështyma.

Për shumicën e njerëzve, mono nuk është serioze dhe përmirësohet pa trajtim. Megjithatë, lodhja ekstreme, dhimbjet e trupit dhe simptoma të tjera mund të ndërhyjnë në shkollë, në punë dhe në jetën e përditshme. Me mono, mund të ndiheni të sëmurë për rreth një muaj.

Sa e zakonshme është mononukleoza (mono)?

Virusi Epstein-Barr (EBV) që shkakton mono është jashtëzakonisht i zakonshëm. Rreth 90% e njerëzve janë të infektuar me të në moshën 35-vjeçare. Jo të gjithë ata që kanë virusin zhvillojnë simptoma mono – disa njerëz janë vetëm bartës të virusit.

Kush mund të sëmuret nga mononukleoza (mono)?

Shpesh ka dy kulme kur njerëzit fitojnë EBV: fëmijët e moshës shkollore të hershme dhe përsëri rreth adoleshencës/rriturisë së re. Fëmijët e vegjël janë shpesh asimptomatikë, ndërsa adoleshentët dhe njerëzit në të 20-at kanë më shumë gjasa të marrin mono. Rreth një në katër persona në këtë grupmoshë që marrin EBV kanë mono, por çdokush mund ta marrë atë, pavarësisht nga mosha e tyre.

A është mono një infeksion seksualisht i transmetueshëm?

Epstein-Barr është një lloj virusi herpes. Është i ndryshëm nga virusi herpes simplex (HSV) që shkakton herpesin gjenital dhe oral. Të dy viruset mund të transmetohen seksualisht. Sidoqoftë, EBV ka më shumë gjasa të përhapet përmes mjeteve të tjera si ndarja e pijeve ose puthja.

A është mononukleoza (mono) ngjitëse?

Viruset që shkaktojnë mono janë shumë ngjitëse. Ju mund t’i kapni ato përmes kontaktit me lëngjet trupore të një personi të infektuar, përfshirë pështymën. Këto viruse përhapen përmes:

 • Transfuzioneve të gjakut.
 • Kollitjes ose teshtitjes.
 • Puthjeve.
 • Kontaktit seksual.
 • Ndarjes së ushqimit, pijeve ose enëve të ngrënies.
 • Transplanteve të organeve.

A mund të sëmureni me mononukleozë (mono) më shumë se një herë?

Virusi Epstein-Barr qëndron në trupin tuaj në një formë joaktive edhe pasi simptomat mono largohen. Por shumica e njerëzve zhvillojnë mono vetëm një herë.

Nëse EBV riaktivizohet, rrallë shkakton simptoma. Megjithatë, ju mund ta përhapni pa e ditur virusin e riaktivizuar te të tjerët. Dhe njerëzit me sistem imunitar të dobësuar mund të zhvillojnë simptoma mono më shumë se një herë.

Çfarë e shkakton mononukleozën (mono)?

Mbi 90% e rasteve mono shkaktohen nga virusi Epstein-Barr. Viruse të tjera dhe infeksione të caktuara mund të sjellin gjithashtu sëmundjen. Simptomat mund të zhvillohen për shkak të:

 • Adenovirus.
 • Citomegalovirus (CMV).
 • Hepatiti A, Hepatiti B dhe Hepatiti C.
 • Virusi herpes simplex (HSV).
 • Virusi i imunitetit të njeriut (HIV).
 • Rubeola.
 • Toksoplazmoza.

Cilat janë simptomat e mononukleozës (mono)?

Simptomat e mono ndryshojnë dhe ato mund të jenë të lehta ose të rënda. Ata priren të shfaqen gradualisht. Nëse sëmureni me mono, ndoshta do të ndodhë katër deri në gjashtë javë pasi të vini në kontakt me EBV. Këto simptoma mund të zgjasin për katër javë ose më shumë:

 • Shpretkë ose mëlçi e zmadhuar.
 • Lodhje ekstreme.
 • Ethe.
 • Dhimbje koke.
 • Humbje e oreksit.
 • Dhimbje muskulore ose dobësi.
 • Skuqje.
 • Dhimbje të fytit.
 • Nyje limfatike të fryra në qafë, sqetull ose ijë.

Si menaxhohet mononukleoza (mono)?

Nuk ka një vaksinë apo kurë për mono. Antibiotikët për të luftuar infeksionin bakterial dhe ilaçet antivirale për të vrarë viruse të tjerë nuk funksionojnë kundër mono. Në vend të kësaj, trajtimet fokusohen në t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë duke lehtësuar simptomat. Kujdesi juaj mund të përfshijë:

 • Pushimin: Mono ju lodh shumë. Gjumi ndihmon trupin tuaj të luftojë infeksionin.
 • Hidratimin: Pini shumë lëngje për të parandaluar dehidratimin.
 • Lehtësuesit e dhimbjeve: Ilaçet anti-inflamatore josteroidale (NSAIDs) lehtësojnë ethet, inflamacionin, dhimbjet e kokës dhe dhimbjet e muskujve. Këto barna përfshijnë ibuprofen dhe naproksen. Acetaminophen gjithashtu funksionon.
 • Zbutësin për dhimbjen e fytit: Mund të bëni gargarë me ujë të kripur dhe të përdorni pastile për fyt.
 • Shmangien e sporteve: Aktiviteti fizik mund të ushtrojë shumë presion mbi një shpretkë të zmadhuar, duke rritur rrezikun e këputjes. Ju duhet të shmangni sportet e kontaktit dhe ushtrimet e rënda gjatë kohës që jeni të sëmurë dhe deri në katër javë më pas.

Cilat janë ndërlikimet e mononukleozës (mono)?

 • Shpretkë e zmadhuar. Mononukleoza mund të shkaktojë zmadhimin e shpretkës. Në raste ekstreme, shpretka juaj mund të çahet, duke shkaktuar dhimbje të mprehta dhe të papritura në anën e majtë të barkut të sipërm. Nëse shfaqet një dhimbje e tillë, kërkoni menjëherë kujdes mjekësor – mund të keni nevojë për kirurgji.
 • Probleme me mëlçinë. Mund të shfaqen gjithashtu probleme me mëlçinë:

Hepatiti. Ju mund të përjetoni inflamacion të lehtë të mëlçisë (hepatit).

Verdhëza. Një zverdhje e lëkurës dhe e të bardhës së syve (verdhëza) gjithashtu ndodh herë pas here.

Komplikime më pak të zakonshme

Mononukleoza gjithashtu mund të rezultojë në komplikime më pak të zakonshme, duke përfshirë:

 • Aneminë – një ulje të qelizave të kuqe të gjakut dhe të hemoglobinës, një proteinë e pasur me hekur në qelizat e kuqe të gjakut
 • Trombocitopeninë – një numër të ulët të trombociteve, të cilat janë qeliza të gjakut të përfshira në mpiksjen e gjakut
 • Problemet e zemrës – një inflamacion i muskujve të zemrës (miokarditi)
 • Komplikimet që përfshijnë sistemin nervor – meningjiti, encefaliti dhe sindroma Guillain-Barre
 • Bajamet e fryra – të cilat mund të bllokojnë frymëmarrjen

Virusi Epstein-Barr mund të shkaktojë sëmundje shumë më serioze te njerëzit që kanë sistem imunitar të dëmtuar. Njerëzit me sistem imunitar të dobësuar mund të përfshijnë njerëz me HIV/AIDS ose njerëz që marrin ilaçe për të shtypur imunitetin pas një transplanti organesh.

Si mund ta parandaloj mononukleozën (mono)?

Mononukleoza përhapet përmes pështymës. Nëse jeni të infektuar, mund të ndihmoni në parandalimin e përhapjes së virusit te të tjerët duke mos i puthur dhe duke mos ndarë ushqimin, enët, gotat deri disa ditë pasi temperatura juaj të jetë përmirësuar – dhe edhe më gjatë, nëse është e mundur. Dhe mos harroni të lani duart rregullisht për të parandaluar përhapjen e virusit.

Virusi Epstein-Barr mund të qëndrojë në pështymë për muaj të tërë pas infeksionit. Nuk ekziston asnjë vaksinë për të parandaluar mononukleozën.

Si ndikon mononukleoza (mono) në shtatzëni?

Nënat e ardhshme që zhvillojnë mono nga EBV zakonisht kanë shtatzëni të shëndetshme. 

Telefononi mjekun tuaj nëse keni ethe, të cilat mund të rrisin rrezikun e abortit dhe lindjes së parakohshme. Ndërsa ka një shans të vogël që ju mund të kaloni virusin Epstein-Barr tek fëmija juaj gjatë shtatzënisë ose pas lindjes gjatë ushqyerjes me gji, shumica e foshnjave nuk zhvillojnë simptoma mono. Nëse mono është shkaktuar nga një infeksion CMV gjatë shtatzënisë, ekziston mundësia që foshnja juaj të preket dhe ju duhet ta diskutoni këtë me mjekun tuaj obstetër.

Diagnoza

 • Provimi fizik. Mjeku juaj mund të dyshojë për mononukleozë bazuar në shenjat dhe simptomat tuaja, sa kohë kanë zgjatur dhe një ekzaminim fizik. Ai ose ajo do të kërkojë shenja të tilla si nyjet limfatike të fryra, bajamet, mëlçinë ose shpretkën dhe do të marrë parasysh se si lidhen këto shenja me simptomat që përshkruani.
 • Analizat e gjakut:

Testet e antitrupave. Nëse ka nevojë për konfirmim shtesë, mund të bëhet një test monospot për të kontrolluar gjakun tuaj për antitrupa ndaj virusit Epstein-Barr. Ky test depistues jep rezultate brenda një dite. Por mund të mos zbulojë infeksionin gjatë javës së parë të sëmundjes. Një test tjetër i antitrupave kërkon një kohë më të gjatë rezultati, por mund të zbulojë sëmundjen edhe brenda javës së parë të simptomave.

Numri i qelizave të bardha të gjakut. Mjeku juaj mund të përdorë teste të tjera gjaku për të kërkuar një numër të rritur të qelizave të bardha të gjakut (limfociteve) ose limfociteve me pamje jonormale. Këto teste gjaku nuk do të konfirmojnë mononukleozën, por mund ta sugjerojnë atë si një mundësi.

Mjekimi

Nuk ka asnjë terapi specifike në dispozicion për trajtimin e mononukleozës infektive. Antibiotikët nuk funksionojnë kundër infeksioneve virale si mono. Trajtimi përfshin kryesisht kujdesin për veten, të tilla si pushimi i mjaftueshëm, ngrënia e një diete të shëndetshme dhe pirja e shumë lëngjeve. Ju mund të merrni qetësues dhimbjesh pa recetë për të trajtuar temperaturën ose dhimbjen e fytit.

Medikamentet

Trajtimi i infeksioneve dytësore dhe komplikimeve të tjera. Një infeksion streptokoksik (streptokoku) ndonjëherë shkon së bashku me dhimbjen e fytit të mononukleozës. Ju gjithashtu mund të zhvilloni një infeksion të sinusit ose një infeksion të bajameve tuaja (tonsilit). Nëse po, mund të keni nevojë për trajtim me antibiotikë për këto infeksione bakteriale shoqëruese.

Ngushtimi i rëndë i rrugëve të frymëmarrjes mund të trajtohet me kortikosteroide.


Rreziku i skuqjes me disa medikamente. Amoksicilina dhe antibiotikët e tjerë, përfshirë ato të prodhuara nga penicilina, nuk rekomandohen për njerëzit me mononukleozë. Në fakt, disa njerëz me mononukleozë që marrin një nga këto barna mund të zhvillojnë një skuqje. Skuqja nuk do të thotë domosdoshmërisht se ata janë alergjikë ndaj antibiotikut. Nëse është e nevojshme, antibiotikë të tjerë që kanë më pak gjasa të shkaktojnë skuqje janë në dispozicion për të trajtuar infeksionet që mund të shkojnë së bashku me mononukleozën.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.