Kujdes i Dedikuar

Shëndetësor

Staf i Kualifikuar

Ndërkombëtar

Teknologji bashkëkohore

Në Shqipëri

Rr. Ali Demi tek ish kombinati Poligrafik

Sindroma e Vezores Policistike: Simptomat dhe Trajtimi

Tabela e kontentit

Foto qe ilustron viziten me mjekun per sindromen e vezores policistike

Sindroma e vezores policistike (PCOS) është një problem me hormonet që ndodh gjatë viteve të riprodhimit. Nëse keni PCOS, mund të mos keni perioda shumë shpesh. Ose mund të keni perioda që zgjasin shumë ditë. Ju gjithashtu mund të keni shumë një hormon të quajtur androgjen në trupin tuaj.

Me PCOS, shumë qese të vogla lëngu zhvillohen përgjatë skajit të jashtëm të vezores. Këto quhen cista. Cistet e vogla të mbushura me lëng përmbajnë vezë të papjekura. Këto quhen folikula. Folikulat nuk arrijnë të lëshojnë rregullisht vezët.

Shkaku i saktë i PCOS është i panjohur. Diagnoza dhe trajtimi i hershëm së bashku me humbjen e peshës mund të ulin rrezikun e komplikimeve afatgjata si diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës.

Foto qe ilustron simptomat e sindromes se vezores policistike

Simptomat

Simptomat e PCOS shpesh fillojnë rreth kohës së menstruacioneve të para. Ndonjëherë simptomat zhvillohen më vonë pasi të keni pasur menstruacione për një kohë.

Simptomat e PCOS ndryshojnë. Diagnoza e PCOS bëhet kur keni të paktën dy nga këto:

 • Periodat e parregullta. Të kesh pak perioda menstruale ose të kesh perioda jo të rregullta janë shenja të zakonshme të PCOS. Kështu është edhe të kesh perioda që zgjasin për shumë ditë ose më shumë se sa është tipike për një periodë. Për shembull, mund të keni më pak se nëntë perioda në vit. Dhe këto periudha mund të ndodhin me më shumë se 35 ditë largësi. Mund të keni probleme për të mbetur shtatzënë.
 • Shumë androgjen. Nivelet e larta të hormonit androgjen mund të rezultojnë në qime të tepërta të fytyrës dhe trupit. Ky quhet hirsutizëm. Ndonjëherë mund të ndodhin edhe puçrra të rënda dhe tullaci të tipit mashkullor.
 • Vezoret policistike. Vezoret tuaja mund të jenë më të mëdha. Shumë folikula që përmbajnë vezë të papjekura mund të zhvillohen rreth skajit të vezores. Vezoret mund të mos funksionojnë ashtu siç duhet.

Shenjat dhe simptomat e PCOS janë zakonisht më të rënda te njerëzit me obezitet.

Kur të shihni një mjek

Shihni mjekun tuajnëse jeni të shqetësuar për periodat tuaja, nëse keni probleme për të mbetur shtatzënë ose nëse keni shenja të tepërt të androgjenit. Këto mund të përfshijnë rritjen e qimeve të reja në fytyrë dhe trup, puçrra fytyre dhe tullaci të tipit mashkullor.

Foto qe ilustron dhimbjet e sindromes se vezores policistike

Shkaqet

Shkaku i saktë i PCOS nuk dihet. Faktorët që mund të luajnë një rol përfshijnë:

 • Rezistenca ndaj insulinës. Insulina është një hormon që prodhon pankreasi. Ai i lejon qelizat të përdorin sheqerin, furnizimin kryesor me energji të trupit tuaj. Nëse qelizat bëhen rezistente ndaj veprimit të insulinës, atëherë nivelet e sheqerit në gjak mund të rriten. Kjo mund të bëjë që trupi juaj të prodhojë më shumë insulinë në përpjekje për të ulur nivelin e sheqerit në gjak.


Shumë insulinë mund të bëjë që trupi juaj të prodhojë shumë hormon mashkullor androgjen. Mund të keni probleme me ovulimin, procesi ku vezët lirohen nga vezoret.


Një shenjë e rezistencës ndaj insulinës janë njolla të errëta, kadifeje të lëkurës në pjesën e poshtme të qafës, sqetullave, ijeve ose nën gji. Një oreks më i madh dhe shtim në peshë mund të jenë shenja të tjera.

 • Inflamacion i shkallës së ulët. Qelizat e bardha të gjakut prodhojnë substanca në përgjigje të infeksionit ose lëndimit. Kjo përgjigje quhet inflamacion i shkallës së ulët. Hulumtimet tregojnë se njerëzit me PCOS kanë një lloj inflamacioni afatgjatë dhe të shkallës së ulët që i çon vezoret policistike të prodhojnë androgjene. Kjo mund të çojë në probleme të zemrës dhe enëve të gjakut.
 • Gjenetika. Hulumtimet sugjerojnë se disa gjene mund të lidhen me PCOS. Pasja e një historie familjare të PCOS mund të luajë një rol në zhvillimin e gjendjes.
 • Androgjen i tepërt. Me PCOS, vezoret mund të prodhojnë nivele të larta të androgjenit. Marrja e tepërt e androgjenit pengon ovulimin. Kjo do të thotë që vezët nuk zhvillohen rregullisht dhe nuk lirohen nga folikulat ku zhvillohen. Teprica e androgjenit gjithashtu mund të rezultojë në hirsutizëm dhe akne.
Foto qe ilustron problemet e sindromes se vezores policistike

Komplikacione

Komplikacionet e PCOS mund të përfshijnë:

 • Steriliteti
 • Diabeti gestacional ose presioni i lartë i gjakut i shkaktuar nga shtatzënia
 • Aborti ose lindja e parakohshme
 • Steatohepatiti joalkoolik – një inflamacion i rëndë i mëlçisë i shkaktuar nga grumbullimi i yndyrës në mëlçi
 • Sindroma metabolike – një grup kushtesh duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, sheqerin e lartë në gjak dhe nivelet e pashëndetshme të kolesterolit ose triglicerideve që rrisin ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut (kardiovaskulare)
 • Diabeti i tipit 2 ose prediabeti
 • Apnea e gjumit
 • Depresioni, ankthi dhe çrregullimet e të ngrënit
 • Kanceri i mukozës së mitrës (kanceri i endometrit)

Obeziteti zakonisht ndodh me PCOS dhe mund të përkeqësojë komplikimet e çrregullimit.

Foto qe ilustron sindromen e vezores policistike

Diagnoza

Nuk ka asnjë test të vetëm për të diagnostikuar në mënyrë specifike sindromën e vezores policistike (PCOS). Mjeku juaj ka të ngjarë të fillojë me një diskutim të simptomave, medikamenteve dhe çdo gjendje tjetër mjekësore. Mjeku juaj gjithashtu mund të pyesë për periudhat tuaja menstruale dhe çdo ndryshim në peshë. Një ekzaminim fizik përfshin kontrollin për shenja të rritjes së tepërt të flokëve, rezistencës ndaj insulinës dhe akneve.

Mjeku juaj mund më pas të rekomandojë:

 • Ekzaminimin e legenit. Gjatë një ekzaminimi të legenit, mjeku juaj mund të kontrollojë organet tuaja riprodhuese për masa, rritje ose ndryshime të tjera.
 • Analizat e gjakut. Testet e gjakut mund të matin nivelet e hormoneve. Ky test mund të përjashtojë shkaqet e mundshme të problemeve menstruale ose tepricës së androgjenit që imitojnë PCOS. Ju mund të bëni teste të tjera të gjakut, të tilla si nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve në agjërim. Një test i tolerancës së glukozës mund të masë reagimin e trupit tuaj ndaj sheqerit (glukozës).
 • Ultratinguj. Një ekografi mund të kontrollojë pamjen e vezoreve dhe trashësinë e rreshtimit të mitrës. Një pajisje në formë shkopi (transduktor) vendoset në vaginën tuaj. Transformatori lëshon valë zanore që përkthehen në imazhe në ekranin e kompjuterit.

Nëse keni një diagnozë të PCOS, mjeku juaj mund të rekomandojë më shumë teste për komplikime.

Këto teste mund të përfshijnë:

 • Kontrolle të rregullta të presionit të gjakut, tolerancës ndaj glukozës dhe niveleve të kolesterolit dhe triglicerideve
 • Ekzaminimin për depresion dhe ankth
 • Ekzaminimin për apnea obstruktive të gjumit

Mjekimi

Trajtimi i PCOS fokusohet në menaxhimin e gjërave që ju shqetësojnë. Kjo mund të përfshijë infertilitetin, hirsutizmin, aknet ose obezitetin. Trajtimi specifik mund të përfshijë ndryshime në stilin e jetës ose mjekim.

Ndryshimet e stilit të jetesës

Mjeku juaj mund të rekomandojë humbje peshe përmes një diete me kalori të ulët të kombinuar me aktivitete të moderuara ushtrimore. Edhe një ulje modeste e peshës suaj – për shembull, humbja e 5% të peshës trupore – mund të përmirësojë gjendjen tuaj. Humbja e peshës mund të rrisë efektivitetin e ilaçeve që mjeku juaj rekomandon për PCOS dhe mund të ndihmojë me infertilitetin. Mjeku juaj dhe një dietolog i regjistruar mund të punojnë me ju për të përcaktuar planin më të mirë të humbjes së peshës.

Foto qe ilustron efektet e sindromes se vezores policistike

Medikamente

Për të rregulluar periodat tuaja, mjeku juaj mund të rekomandojë:

 • Kontraceptivë. Pilulat që përmbajnë estrogjen dhe progestinë ulin prodhimin e androgjenit dhe rregullojnë estrogjenin. Rregullimi i hormoneve tuaja mund të ulë rrezikun e kancerit endometrial dhe të korrigjojë gjakderdhjen e parregullt, rritjen e tepërt të flokëve dhe aknet.
 • Terapia me progestinë. Marrja e progestinës për 10 deri në 14 ditë çdo 1 deri në 2 muaj mund të rregullojë periodat tuaja dhe të mbrojë kundër kancerit endometrial. Kjo terapi me progestinë nuk përmirëson nivelet e androgjenit dhe nuk do të parandalojë shtatzëninë. Minipilula vetëm me progestinë ose pajisja intrauterine që përmban progestinë është një zgjedhje më e mirë nëse dëshironi të shmangni shtatzëninë.

Për t’ju ndihmuar të ovuloni në mënyrë që të mund të mbeteni shtatzënë, mjeku juaj mund të rekomandojë:

 • Klomifeni. Ky medikament oral anti-estrogjen merret gjatë pjesës së parë të ciklit tuaj menstrual.
 • Letrozole (Femara). Ky trajtim i kancerit të gjirit mund të funksionojë për të stimuluar vezoret.
 • Metformina. Ky ilaç për diabetin e tipit 2 që merrni nga goja përmirëson rezistencën ndaj insulinës dhe ul nivelet e insulinës. Nëse nuk mbeteni shtatzënë duke përdorur klomifen, mjeku juaj mund të rekomandojë shtimin e metforminës për t’ju ndihmuar të ovuloni. Nëse keni prediabet, metformina mund të ngadalësojë përparimin në diabetin e tipit 2 dhe të ndihmojë në humbjen e peshës.
 • Gonadotropinat. Këto barna hormonale jepen me injeksion.

Nëse është e nevojshme, bisedoni me mjekun tuaj për procedurat që mund t’ju ndihmojnë të mbeteni shtatzënë. Për shembull, fertilizimi in vitro mund të jetë një opsion.

Për të zvogëluar rritjen e tepërt të flokëve ose për të përmirësuar aknet, mjeku juaj mund të rekomandojë:

 • Kontraceptivë. Këto pilula ulin prodhimin e androgjenit që mund të shkaktojë rritje të tepërt të flokëve dhe puçrra fytyre.
 • Spironolactone (Aldactone). Ky medikament bllokon efektet e androgjenit në lëkurë, duke përfshirë rritjen e tepërt të flokëve dhe aknet. Spironolaktoni mund të shkaktojë defekte të lindjes, kështu që nevojitet një kontroll efektiv i lindjes gjatë marrjes së këtij ilaçi. Ky medikament nuk rekomandohet nëse jeni shtatzënë ose planifikoni të mbeteni shtatzënë.
 • Eflornithine (Vaniqa). Ky krem mund të ngadalësojë rritjen e qimeve të fytyrës.
 • Heqja e flokëve. Elektroliza dhe heqja e qimeve me lazer janë dy opsione për heqjen e qimeve. Elektroliza përdor një gjilpërë të vogël të futur në çdo gjëndër flokësh. Gjilpëra dërgon një impuls të rrymës elektrike. Elektriciteti dëmton dhe më pas shkatërron folikulën. Heqja e qimeve me laser është një procedurë mjekësore që përdor një rreze të përqendruar drite për të hequr qimet e padëshiruara. Ju mund të keni nevojë për trajtime të shumta të elektrolizës ose heqjes së qimeve me lazer. Rruajtja, shkulja ose përdorimi i kremrave që shpërndajnë qimet e padëshiruara mund të jenë opsione të tjera. Por këto janë të përkohshme dhe flokët mund të trashen kur të rriten përsëri.
 • Trajtimet e akneve. Medikamentet, duke përfshirë pilula dhe kremra apo xhel për përdorim aktual, mund të ndihmojnë në përmirësimin e akneve. Bisedoni me mjekun tuaj për opsionet.
Foto qe ilustron trajtimin per sindromen e vezores policistike

Mënyra e jetesës dhe mjetet juridike në shtëpi

Për të ndihmuar në lehtësimin e efekteve të PCOS, përpiquni të:

 • Qëndroni në një peshë të shëndetshme. Humbja e peshës mund të ulë nivelet e insulinës dhe androgjenit. Gjithashtu mund të rivendosë ovulacionin. Pyesni mjekun tuaj për një program të kontrollit të peshës, nëse keni nevojë për të. Takohuni me një dietolog të regjistruar për ndihmë në arritjen e objektivave për humbje peshe.
 • Limitoni karbohidratet. Dietat me shumë karbohidrate mund të bëjnë që nivelet e insulinës të rriten. Pyesni mjekun tuaj nëse një dietë me pak karbohidrate mund të ndihmojë nëse keni PCOS. Zgjidhni karbohidratet komplekse, të cilat rrisin nivelet e sheqerit në gjak më ngadalë. Karbohidratet komplekse gjenden në fruta, perime, drithëra dhe fasule dhe bizele të thata.
 • Bëhuni aktiv. Ushtrimi ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak. Nëse keni PCOS, rritja e aktivitetit tuaj të përditshëm dhe ushtrimet e rregullta mund të trajtojnë ose edhe të parandalojnë rezistencën ndaj insulinës. Të qenit aktiv mund t’ju ndihmojë gjithashtu të mbani peshën tuaj nën kontroll dhe të shmangni zhvillimin e diabetit.

Keni të njëjtat shqetësime?

Kontaktoni Spitalin CONTINENTAL në një nga format e kontaktit

Tabela e kontentit

Shperndaj:

Poste te tjera

NA KONTAKTONI

Kontakto

Telefononi ne numrat tane te kontaktit +355 69 700 4000  / +355 69 700 1000 ose plotesoni formen dhe merrni pergjigje profesionale ne nje kohe te shkurter

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.

Kontakto

Duke shtypur butonin "Dergo" une pranoj qe nje nga specialistet e Spital Kontanental do te me kontaktoj ne nje nga format e kontaktit te lena nga une ne lidhje me problematiken e kerkuar.